Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

A bez akýchkoľvek výhrad. Od začiatku do konca som čumel s otvorenou hubou. Viac menej neznámi herci tu perfektne vystihujú svoje charaktery. Humorné odľahčenia, či už hudba (don´t worry, be happy " alebo šach, či určovanie terčov pre Andyho boli príjemným spestrením. Geniálne nastrihané titulky tak na začiatku ako aj na konci. Vo svojom žánri patrí Úsvit mŕtvych určite ku špičke. Originál som nevidel ale ak je nazaj lepší tak je načase zmeniť hodnotenie na CSFD z 5 na 10 hviezdičiek. Aké poučenie plynie z tohoto filmu ? V prípade, že ste asi poslednými živými obyvateľmi planéty, nedávajte dôchodcom do rúk motorovú pílu, lebo zlikvidujú genetický kód nymfománie a to by asi bola škoda, nie ?(15.7.2004)

Je to perfektný akčný zombie horor, ktorý považujem za úplný vrchol žánru. Má výborný príbeh o skupinke ľudí, ktorí sa počas práve začatej rozsiahlej katastrofy, ktorá mení mŕtvych na vražedné zombie ukryje v obchodnom dome a premýšľajú nad ďalším plánom. So spracovaním som veľmi spokojný, po vynikajúcej úvodnej štvrťhodine predstavujúcej začiatok apokalypsy sa už dej presunie do obchodného domu, kde už samozrejme tempo čiastočne upadne, ale stále sa na to skvelo pozerá cez množstvo výborných situácií a prvkov, ktoré to celé osviežia, napríklad komunikácia s majiteľom obchodu so zbraňami a v perfektnej záverečnej polhodine sa to zase vylepší. Ale musím spomenúť celú situáciu s pôrodom, ako jedinú by som ju z filmu najradšej vystrihol, pôsobí na mňa príliš hlúpo, no našťastie okrem nej sa už vydarilo všetko. Chválim aj homornú stránku, toto rozhodne nie je žiadna zombie komédia, ale kvalitný a miestami atmosférický surový zombie horor, ale aj tak je tu slušná dávka vydareného obzvlášť čierneho humoru, ktorý nenarúša zvyšok filmu, skôr naopak, hlavne osvieži všetky tie časti, ktoré by inak zaostávali. Akcie je tu dosť a je perfektná. Nezameriava sa až tak moc na usmrcovanie ľudí zombiami, ale hlavne na likvidáciu zombií, čo mi vyhovuje viac, všetka akcia je perfektne natočená, dynamická, napínavá, nadmieru krvavá a plná skvelých drsných momentov. Najviac sa mi páči akcia z úvodnej a záverečnej časti, ale aj ten zvyšok je vydarený. Herecké obsadenie je na tom dobre, príjemná Sarah Polley, skvelý Ving Rhames vo svojej najlepšej úlohe a plno zaujímavých vedľajších postáv, hlavne postava vedúceho strážnika je skvelo pojatá, ako sa postupne mení. Réžia a technická stránka je prvotriedna, Zack Snyder to zvládol perfektne po všetkých stránkach, vydarili sa aj efekty a atmosféra, tu nemám čo vytknúť. Úsvit mŕtvych je rozhodne najlepší zombie film, aký som vôbec videl, skvelý príbeh, akcia, postavy, humor a aj vizuál, prakticky až na tú jednu scénu mu v rámci žánru ani nemám čo vytknúť. 87%(8.7.2007)

Ze všech postapokalyptický zombie hororů, pro mě nejvíce zombiácký nářez v podobě skvělé atmosféry a zárověň vtipného pojetí některých momentů. Zombíkama se opravdu nešetřilo a díky tomu se můžeme těšit hordami zombie návštěvníků nákupního domu, kteří slouží jako zábava přeživších uvnitř komplexu. Přeživší si občas zahrají hru HeadShotZombie, ale vše netrvá věčně a jako každý správný zombie film i tento končí úmrtím všech dosavadně žijících. Ináč -- Úplně nejvíc akční našlapaná bomba zombie zabiárna, která má pořádný grády a diváka nenechá po celou dobu silou napětí akce v okolí nadechnout. Jedná se o celkem vydařený remeak v moderním hávu a luxusními maskami ze strany zombie herců. 85%(12.2.2009)

Whoa! Tak toto je poriadne maso, kde sa nešetrí krvou, ani nábojmi (hip-hip). Bez nejakých zbytočných kecov je to nadupané už od začiatku. A záver? Záver vo mne zanechal konečne poriadny pocit zadostiučinenia. Resident Evil a 28 Days Later po pri tomto vyzerajú ako úplní vychcipanci. Plus pár naozajstných vychytávok (hlavne v obchoďáku), s toho filmu robí velice milé prekvapenie. Bloody! Snydera začínam sledovať, debut má viac než podarený.(1.9.2005)

Můj první pořádný zombie thriller na filmovém plátně. Kulhánkovy knížky a Resident Evil se nepočítají:) A ta podívaná stála za každou korunu na kterou mě ten lístek přišel. Temnota a tíseň, naivní figurky, tytéž chyby jaké jsme už tolikrát viděli, archetypální postavy, prostě klasa. I když si pořád myslím že správný zombák nemá běhat jako vítr:)(15.6.2005)

• - Režisér Zack Snyder osobně vybral písně k filmu – „The Man Comes Around“ od Johnnyho Cashe a „Down With the Sickness“ od Richarda Cheese. Producenti byli od začátku proti. (HellFire)

• - Výbuch benzínky odkazuje na Noc oživlých mrtvol (1968), v níž černý Ben (Duane Jones) vypráví, jak „řidič sjel ze silnice a narazil do benzínové stanice.“ (HellFire)

• - Policejní seržant Kenneth „Ken“ Hall (Ving Rhames) je částečně pojmenován po herci Kenu Foree, který ztvárnil člena speciální jednotky SWAT v původní verzi (1978). (HellFire)