Úsvit mrtvých

• Francie

L'armée des morts

Úsvit mŕtvych

Horor / Thriller / Akční

USA / Kanada / Japonsko / Francie, 2004, 101 min (Director's cut: 110 min)

Úsvit mrtvých je nátěr, jak se na ten fanouškovský humbuk kolem něj sluší a patří. Tvůrci do filmu vlétli pěkně po hlavě, nečekají na dlouhé představování, ale od samého začátku pěkně tvrdí muziku. Originální nápady a stylový nástup je podpořen skvělou režií, která přesně ví, kdy diváka „vycukat“, kdy oslnit zajímavým záběrem a kdy rozpumpovat v divácích adrenalin. Škoda, že v ubíhajících minutách je tempo trochu nevyrovnané, zdá se mi, že chybí víc těch opravdu mrazivých momentů, které byste nemohli dostat z hlavy do dalšího týdne. Ale to jsou jen poznámky, jež dělí Úsvit mrtvých od statutu absolutní dokonalosti. Takto pořád zůstává u výjimečného filmu, navíc v Hollywoodem dosti opomíjeném žánru, který se může pochlubit více méně vším potřebným. Zack Snyder je ďábel, z toho chlapce bude trumfové eso! Málokdo dokáže s atmosférou pracovat tak lehce jako on, přeskakovat z deprese do pohodové nálady. Paráda!(22.5.2004)

Nic takového jsem ještě neviděl, nenechte si to ujít! Film, který má atmosféru, dobré herce, čiší z něj energie a neotřelost a opravdu je vidět, že to natáčeli hororoví fanoušci. Zombie vypadají moc pěkně. Líbily se mi dialogy a celková cynickost snímku, žádná trapná korektnost, ty panoramatické záběry, kamera a střih ( vyskytují se tu neuvěřitelně dynamické scény i dlouhozáběrové emocionální ), dokonalé fórečky a úvodní i závěrečné titulky, pak konec, no prostě všechno. A Sarah Polley je boží! A to je debut! Zack Snyder je talent a doufám, že už se chystá na něco podobného ( pokud i jeho následující film budě nějaká bomba, má u mě jistý bod pro nejoblíbenější režiséry ) Tenhle film je žrádlo ------- Všem velkejm fandům doporučuju pořídit si DVD...(1.7.2004)

Nikdy bych nevěřila, že se mi tak moc bude líbit film o zombíkách. Velmi příjemná sestava různých typů a charakterů "normálních" lidí, děj, co má spád a napětí, pro odlehčení pár vtipných scén, velmi zajímavý konec, prostě moc příjemný film, který bych bez problémů dala ještě několikrát. Spolu s 28 dní poté dva nejlepší zombie-filmy, jaké znám.(19.6.2006)

Zatím nejlepší zoombie film, který můžete vidět. Už výborný nápad z filmu 28 dní poté, který dělá film více atmosférické je to, že zoombie z pomalé chůze přešli na agresivní běh. Tím pádem více napínavé a tento film jsem prožíval každým douškem i po několika zhlédnutí. Určitě doporučuji bonusové materiály, které jsou taktéž výborné, nejvíce mě zaujal dokument Andyho a večerní zprávy... Už od cool úvodních titulek podbarvené písní od Johnnyho Cashe film neztrácí dech a můžete si naplno užívat osudy příjemných herců. Tuhle zběsilou akční jízdu hodnotím 5 hvězdičky…(20.2.2006)

• obitus

Jako akcni film mozna celkem zabavne, jako zombie horror dost zoufale. Nove pojeti behajicich zombie mi (stjene jako napriklad v desnem Resident Evil) vubec nesedlo. Nekolik povedenych scen (uvod, strileni "znamych osobnosti", motorova pila) nemuze zachranit horror, ve kterem naprosto absentuje jakykoli naznak strachu. Pro me osobne velke zklamani. Zlatej Romero..... EDIT: napodruhe a primo po Romerove originalu jeste mnohem horsi pocit, ten film je sracka(3.10.2004)

• Ving Rhames

• - V titulcích na konci filmu je mezi záběry zombies také foto dvou líbajících se žen. (Kevadros)

• - Když zombie někoho kousne, dotyčný se promění za několik hodin - potvrzeno jinými lidmi i osudy jednotlivých postav. Když ale kousnou Andyho (Bruce Bohne), je z něj zombie okamžitě. (Patrik256)

• - Režisér Zack Snyder osobně vybral písně k filmu – „The Man Comes Around“ od Johnnyho Cashe a „Down With the Sickness“ od Richarda Cheese. Producenti byli od začátku proti. (HellFire)