32A

Irsko, 2007, 85 min

Marian Quinn

P.J. Dillon

Scénografie:

Paki Smith, Julie Ochipinti (set dekoratér)

Kostýmy:

Driscoll Calder

I film o obyčejném dívčím dospívání může mít své kouzlo a být zajímavý, pokud je napsaný, natočený a zahraný s citem a s láskou. A to se v případě tohoto irského filmu povedlo dokonale. A přitom zde není nic příliš převratného, prostě obyčejný pohled na dospívání čtyř dívek z jedné irské katolické školy, které řeší první podprsenku, první lásky, a trable s rodiči. Ale to všechno stačí na to, aby mohl být můj výsledný dojem z tohoto filmu maximálně pozitivní. Nechápu, jak takový obyčejný příběh mohl tak skvěle zafungovat, ale povedlo se a to je hlavní. Pokud se zamyslím nad jednotlivými hereckými výkony, tak tam je vše v naprostém pořádku, nezaregistroval jsem, že by to někdo vyloženě kazil, mladí herci a herečky si poradili se svými party naprosto dokonale a herecké výkony tak jsou rozhodně pozitivní částí tohoto filmu. Bohužel ale i když se tu takto rozplývám, tak to na maximální hodnocení nevidím, to by totiž film musel nabídnout něco originálního a nezapomenutelného, něco, díky čemu bych si byl schopen tento film za nějakých pár měsíců konkrétně vybavit. A nic takového zde bohužel není, film má jen ten příběh, který jak už jsem se zmínil je velice obyčejný, a potom kvalitní herecké výkony. A to na pět hvězd opravdu nestačí, ale myslím, že i čtyři hvězdy jsou rozhodně kvalitním hodnocením a rád je tomuto filmu uděluji.(21.6.2010)

Tak, když se člověk vydá na film, který v Česko - Slovensku pře vámi vidělo jenom pět lidí a víte, že to bude o třináctileté holce, která si poprvé vezme podprsenku, tak člověk hned znervózní, jestli to náhodou nebude nějaká uječená rádobykomedie pro fanynky Zaca Efrona. A ono NE! Naopak, takových filmů by se mělo dělat víc. Upřímně řečeno, už jsem se asi trochu překoukal těch intošských dramat a tuhle drobnou slabůstku, si určitě můžu dopřát.(3.6.2009)

Ach jé, když mně bylo tolik jako těm děvčatům, tak to všechno probíhalo jak přes kopírák. Kdo je jak vyvinutý, někdo měl mindrák, že tam nemá nic a druhý, že tam toho má zase moc. Přes okukování kluků, kteří byli samozřejmě většinou lumpové, ale nepolíbená děva uschne, tak co bychom proto neudělaly. První lásky, zklamání a hledání sama sebe v tom svém osobním mumraji pocitů. Moc se mně líbilo, že to bylo podané přirozenou formou, bez mašliček, ale těch krásných chvilek ještě budou mraky děvčata, tak nezoufat a hlavu vzhůru....(11.5.2018)

Dramata čtrnáctiletých dívenek nám připadají jako legrace, jenom jako taková přípravka na dospělost. Ale zrovna tenhle film zdařile ukazuje, že právě v tomto věku dokáže být život docela pes. --- Citlivý, nesentimentální scénář a pozoruhodné výkony náctiletých hereček (i herců). Taková věc se málokdy vidí.(2.1.2011)

Příjemný a civilní způsob, jak prodat téma proměny dívek na ženy (tedy alespoň tu proměnu vizuální). Dokáže pobavit, dojmout i donutit k zamyšlení napříč diváckým spektrem, což mu mohou tuzemští autoři jen slepě závidět. PS: Je fajn vědět, že ve čtrnácti jsem koukal do výstřihu angličtinářce nejen já, ale i moje spolužačky o)(29.9.2010)