Španglicky snadno a rychle

Spanglish

Španglicky ľahko a rýchlo

Komedie / Romantický / Drama / Rodinný

USA, 2004, 126 min

Režisér mých oblíbených romantických komedií (Cena za něžnost, Lepší už to nebude) tentokráte mírně klopýtl, ale opět skvěle buduje vztahy a jeho vpravdě netradiční romance zato dala alespoň vyniknout herectví Adama Sandlera. Díky jeho citlivému (a velmi civilnímu) přístupu je jeho postava starostlivého otce tou, díky níž je film podstatně stravitelnější. První polovina byla totiž (alespoň pro mě) utahaná a rozvleklá, chyběly kvalitní dialogy, nevěděl jsem, kam film zařadit. Druhá pak nabídla několik silných momentů, u mě např. oboustranné vyznání Sandlera s Paz Vega v restauraci. Ta ztvárnila služebnou Flor, kolem níž se vše točí. Se svoji dcerou se dostane do bohaté rodiny, z které se pomalu (ze strany matky) vytratil cit i empatie. Dlužno podotknout, že mě svým hereckým výkonem po delší době zaujala i Téa Leoni. Přesto je ale komedie o začleňování dvou emigrantek do americké společnosti spíše rozkolísanou záležitostí!!(19.4.2006)

Neutrhnu se tak často, ale v tomhle případě to s klidným svědomím udělám, protože film, po kterém zůstala stopa v mém srdci a který jsem rozhodně neviděla naposled, si to zaslouží. K dokonalosti má na míle daleko, ale má množství místeček, která zvednou koutky a zároveň aktivují slzné váčky a tak je až s podivem, že já, která se tak nerada nechávám vydírat, jsem mu podlehla. Když Flor v noci zvětšuje sako zaměstnavatelčině dceři, která obrečí fakt, že jí matka kupuje menší oblečení, aby jí motivovala ke zhubnutí, a k tomu se naučí svou první větu anglicky "jen to zkus", kterou omílá do té doby, než dítě pochopí a zkusí a .... pochopí - to je třeba jedno z těch míst. A Paz Vega - přesně jak říká Adam Sandler, že když se na ní člověk dívá, nesmí mrknout, aby o něco nepřišel, je nejen záviděníhodně krásná, ale od filmu Sex a Lucia vím, že je i mimořádně dobrá herečka a svou paličatou a hrdou Flor zvedla tenhle filmeček, který mě v zarmoucený den odrmoutil, o další hvězdičku.(24.9.2006)

Kulturní konfrontace rodič vs. zbytek světa. Mám s tímhle tématem osobní zkušenost, a to bolestnou a negativní - z potomka vyrostl řádný člen většinové společnosti. Prostředí bylo prostě silnější. --- Brooksovo pojetí nezdůrazňuje tragiku konfliktu, je spíš komediální a romantické, vlastně smířlivé. Podle mě z námětu nevytěžil všechen potenciál, ale to může být jen můj osobní dojem. Každopádně je to velmi chytrý film.(13.4.2014)

Tento film je pohlazení, hřeje u srdce, a ač se v něm najde pár komediální scének ústících obvykle z kulturního, sociálního a hlavně jazykového nedorozumnění, není to tak zcela komedie. Ostatně na to je James Brooks specialistou. Na komedie s "duchem" - třeba tak to můžu nazvat. Herci jsou veskrze příjemní, osobně mě příjemně překvapil Adam Sandler (už podruhé po Opilí láskou), Téa Leoni předvedla docela slušně neukojenou neurotičku a Paz Vega coby hispánská hospodyně je dostatečně uvěřitelná a to nejen díky tomu, že mluví španělsky, ale že skutečně hraje. Mám prostě pocit, že takový film má smysl, opravdu, žádné rádoby přehluboké filosofování, je jen civilně lidský - a to mám ráda.(24.11.2005)

Velmi příjemná komedie s velmi příjemným kvalitním hereckým obsazením (ufff, to je spojení). U filmu jsem se málo kdy nudil. Po humorné stránce film funguje parádně. Manželka Adama Sandlera je úžasná (teda jak pro koho). Překvapil mě závěr, který byl jiný než typicky Hollywoodský. Kdo film viděl ví o čem mluvím. Kdo ho ještě neviděl, tak prozrazovat nebudu. Přijemný filmeček. Hodnocení: 60%(21.4.2008)

• - V traileru zazněla písnička "Show You Love" od Jars of Clay. Na soundtracku k filmu ale není. (Pumiiix)

• - Adam Sandler odmítl roli Maxe ve filmu Collateral, kvůli práci na tomto filmu. (Pumiiix)

• - Ve scéně, kdy si John Clasky (Adam Sandler) připravuje toust k večeří, v první scéně pokládá vejce na slaninu, která je na rajčeti, a celé to zakrývá zelným listem a vrchním plátkem toustu. Ovšem v následující scéně, kdy je toust rozpůlen, jsou ingredience zpřeházené - vejce je nad zelným listem a slanina je pod rajčetem. K tomuto rozložení by přitom nedospěl, ani kdyby celý toust otočil. (8Dandee)