Španglicky snadno a rychle

Španglicky ľahko a rýchlo

Spanglish

Komedie / Romantický / Drama / Rodinný

USA, 2004, 126 min

Hodně netradiční romantická komedie. Závěr je super. Vožralá tchýně je super. Dialogy jsou úžasné, ač často až moc duchaplné a nereálné na vzniklé okolnosti. Po většinu času jsem se místy usmíval a oceňoval nepodbízivý humor. Jenže ta stopáž je ke konci už docela úmorná. Hlavně scény, kdy se řeší něco nového, co nikam neposouvá hlavní dějovou linii. A že tam takových zastávek je.(27.6.2014)

Budu se opakovat. Ale hlavním problémem filmu je skutečně to, že film se nedá žánrově zařadit. Chvíli sledujete inteligentní komedii a chvíli velmi solidní drama. Přesto se mi tento snímek hodně líbil a zanechal ve mně spoustu pocitů. Je zde krásně vykreslený pocit prázdnoty v cizím státě, kde jediný, kdo vám může porozumět je vaše nejbližší rodina. Hlavním problémem hlavní hrdinky je začleňování se do cizí společnosti, která jí je cizí (až odporná). Adam Sandler a Paz Vega tvoří hodně nesourodý pár a chemie mezi nimi zkrátka příliš nefunguje. Přesto podávají výkony, které mě donutily filmu věnovat veškerou pozornost. Nestává se často, že bych chválil český dabing, ale v tomto filmu se opravdu povedl (zřejmě díky skvělému promíchání češtiny se španělštinou). Pro mě velmi příjemný snímek, jako celek ovšem působí trochu nesourodým dojmem...(15.8.2005)

Konečně film, kde není totálně americký happy end. A mě až teď došlo, jak mě tyto klišé americké konce rozmazlili a zkazili. Neumím si to vysvětlit, ale mě zde chyběl nějaký pořádný konec. Takhle z toho mám pocit něčeho nedokončeného. Jako by vystřihli kus něčího života (což jistě byl záměr) a neukončili ho. Rozhodně je to milý a oddechový filmík, který je poněkud delší, no snad Vás stopáž moc neodrazí :) Příjemnou zábavu!(31.3.2011)

Rozpočet $80miliónovTržby USA $42,726,869Tržby Celosvetovo $55,041,367║ ten rozpočet tak trochu nechápem, na čom mohli minuť ale určite Sandlerovi išlo na konto aspoň 20milionov _Tak toto je ten Adam Sandler, čo raz dokáže výborne baviť a v zapätí byť otrasne otravní, práve v tejto snímke dokazuje, že ma aj na viac než predvádza v tých jeho podaktorých stupídnych komédiách. Tento počin nie je zas nijak moc príbeho výrazní ale zas je výborne obsadení, fajn úlohu predvádza sympatická Španielka Paz Vega, kde by sa nedalo neuveriť tomu, že sa do nej nedá zaľúbiť a tým pádom iskrenie tu je tak krehké a nádherne fungujúce pre dej, že vyťahuje tento spočiatku scenáristický priemer niekam vyššie. U mňa to je na slušných 70% a tým pádom že ma tento film prekvapil aspoň v určitých medziach dávam vyššie hodnotenie tak za 4****:(7.6.2008)

Neutrhnu se tak často, ale v tomhle případě to s klidným svědomím udělám, protože film, po kterém zůstala stopa v mém srdci a který jsem rozhodně neviděla naposled, si to zaslouží. K dokonalosti má na míle daleko, ale má množství místeček, která zvednou koutky a zároveň aktivují slzné váčky a tak je až s podivem, že já, která se tak nerada nechávám vydírat, jsem mu podlehla. Když Flor v noci zvětšuje sako zaměstnavatelčině dceři, která obrečí fakt, že jí matka kupuje menší oblečení, aby jí motivovala ke zhubnutí, a k tomu se naučí svou první větu anglicky "jen to zkus", kterou omílá do té doby, než dítě pochopí a zkusí a .... pochopí - to je třeba jedno z těch míst. A Paz Vega - přesně jak říká Adam Sandler, že když se na ní člověk dívá, nesmí mrknout, aby o něco nepřišel, je nejen záviděníhodně krásná, ale od filmu Sex a Lucia vím, že je i mimořádně dobrá herečka a svou paličatou a hrdou Flor zvedla tenhle filmeček, který mě v zarmoucený den odrmoutil, o další hvězdičku.(24.9.2006)

• - Herečka Paz Vega neuměla anglicky a režisér James L. Brooks španělsky, proto při natáčení musel být neustále k dispozici tlumočník. (Coldrex)

• - Herečka Paz Vega obdržela za tento film ocenění Objev roku na Phoenix Film Critics Society 2004. (Rosalinda)

• - Kazeta kterou používá Flor na výuku angličtiny je pravá. (Pumiiix)