Francouzova milenka

Francúzova milenka

Drama / Romantický

Velká Británie, 1981, 127 min

• Snorlax

Pokus zkompilovat to nejzajímavější z Truffauta a Lelouche vyzněl jako Valeriánské kapky. Připouštím, že ze mě mluví předpojatost, neboť nedůvěřuji tomu, že by si jakákoliv vidoucí žena mohla o Ironse byť jen opřít nepotřebnou část zařizovacích předmětů domácnosti, nebyl-li by oděn do slušivé burky.(6.12.2015)

• klima777

Dvě linie, dva konce a počin tonoucí v předvídatelnosti. Příběh z viktoriánské Anglie se zpočátku jevil býti malým klenotem (Meryl Streep jako "stínová kudlanka", Jeremy Irons v roli naivního gentlemana s očima plaché laně...). Co dál? Inu, snad jen důkaz, že chybí-li scénáristická invence, atmosféra Londýna přetékajícího bolestí, špínou a chudobou nestačí. Asi ve třech čtvrtinách filmu totiž dochází k podivnému zlomu; mizí jakákoliv kredibilita a divák je odsouzen k intenzivnímu kroucení hlavou a čekání až nevyrovnané dílo (žel, s nenaplněnými ambicemi) odumře s patetickým výkřikem: "Sáro!".--------- Hynku! Viléme! Jarmilo!... Vše zmařeno, vše v prachu všednosti pošlapáno... ;-). Adaptaci proslulého postmoderního románu si zkrátka představuji diametrálně JINAK.(23.4.2014)

Velmi pomaly sa rozbiehajúca historická dráma (ono je to ale trochu zložitejšie). Zložitejšie je to aj s tým pomalým tempom, pretože aj vdaka nemu sa vám postavy poriadne dostanú pod kožu a pri konci môžete byť značne emocionálne pohnutý. Totiž pri oboch koncoch. Francúzova milenka je taký klasický anglický akademizmus, čomu zodpovedá aj casting a všetky filmové zložky. Pokial nemáte nič proti a nevadí vám, že sa do filmu nedostanete do dvadsiatich minút, môže byť pre vás Francúzova milenka nakoniec aj celkom zásadnou záležitosťou. Pre melancholikov všetkých troch typov a najmä toho tretieho, vedecky nevysvetlitelného, povinnosť.(21.4.2014)

• Streeper

Podle mě měl film chybu v tom, že byl točený ve dvou příbězích a v různých dobách. Kdyby režisér rozvinul příběh Sarah bylo by to možná zajímavější. I když druhý příběh nebyl špatný, líbilo se mi to propojení těch příběhů. Jeremy Irons je skvělý herec a tady byl úžasný. Meryl tu předvedla také úžasný výkon, uchvátilo mne, jak dokáže být historickou postavou. Tou historií úplně zářila, říkala jsem si jestli to je vůbec ona. Velice se mi líbil konec. Jeden končí špatně, druhý dobře. To byl skvělý nápad.(2.6.2012)

Mám veľmi rád filmy z viktoriánskeho obdobia, ale tento mi teda nezapasoval. Nepáčilo sa mi to hneď z viacerých dôvodov. Predovšetkým vzhľadom na pointu mi použitie dvoch časových línií vo filme prišlo dosť nevyrovnané - tej súčasnej tam bolo omnoho menej ako tej historickej. Chápem, že autor chcel príbeh uzavrieť dvomi alternatívnymi koncami (jeden šťastný, druhý nešťastný), ale míňalo sa to účinkom a tento časový prepletenec pôsobil skôr rušivo. Čo sa týka samotnej dejovej linky, bolo to dobre napísané, len to spracovanie mi prišlo mdlé a nezáživné. Buď to chcelo rýchlejšie tempo, alebo bolo treba dramatickú hĺbku okolo hlavnej hrdinky ešte viac prehĺbiť. Jediné pozitíva vidím v peknej výprave, kostýmoch, miestami príjemne ponurej atmosfére a výbornom výkone Meryl Streep, ktorá film ako celok trochu potiahla. Slabší priemer. 55/100(9.3.2017)