Francouzova milenka

The French Lieutenant's Woman

Francúzova milenka

Drama / Romantický

Velká Británie, 1981, 127 min

Za největší přednost filmu považuji způsob, jakým se vyrovnal s metafikční rovinou knihy. Zbytek je bohužel ve většině jen chladným podáním toho "nejdůležitějšího z knihy" - často navíc s nedostatečným důrazem na psychologii postav, jejichž chování není vždy pochopitelné a uspokojivě vysvětlené. Jako nečtenář knihy bych z filmu pravděpodobně neměl vůbec nic. Nebo právě naopak, kdoví.(7.2.2013)

Zpracovat Fowlesovu knihu tak, že se natáčí filmová adaptace stejnojmenné Fowlesovy knihy, je velmi originální a docela dobře to vystihuje i styl, jakým je kniha napsána, protože Fowles dělal i v knize "srovnávací odskoky" z viktoriánské Anglie do moderní doby. Ke krásným záběrům přírody a ponurých uliček v Lime, Exeteru a Londýně, pěkné výpravě a kostýmům si přidejte skvělé herecké výkony Meryl Streepové a Jeremyho Ironse a čeká vás jedinečný filmový zážitek.(1.11.2007)

M. Streep a J. Irons ma zlákali a čas venovaný filmu neľutujem, len som akosi čakal silnejší atak na city vzhľadom na to, že ide o romantickú drámu. Zaujímavo prelínaný dej je málo vídaným postupom, zvlášť v tomto žánri, ale celkom to šlo. Povaha M. Streepovej v tej historickej časti príbehu bola dosť divná a občas ma rozčuľovala. Kto sa v nej má vyznať? Filmu chýbali silnejšie emócie a ak film ako celok hodnotím priemerne, tak pochválim aspoň ten záver, ktorý beriem za daných okolností v rozohratom príbehu ako za najlepší možný. 60%.(26.12.2014)

Hlavná línia nezávisle plynúca od tej vedľajšej, ktorá by mi neprekážala v tom prípade, že by som si k tomuto filmu ešte pred vzhliadnutím nenapísala v hlave svoj vlastný scenár :-) Takto prišlo na rad sklamanie, pretože som sa v prvom rade tešila na sladkú romantiku ovešanú lepkavými slovíčkami a okorenenú sentimentálnou hudbou. Viktoriánske Anglicko mi v istom smere imponuje - zakázaná vášnivá láska, pokrivené ľudské charaktery opantané strachom z ,,vyššej moci" či prísne dodržiavanie pravidiel... ale tá režisérska dvojhra ma teda neokúzlila. Keď sa raz ponorím do jedného obdobia utkaného zo svojských tendencií, nerada skáčem do druhého zmodernizovaného chaotického sveta...(10.12.2008)

Velmi pomaly sa rozbiehajúca historická dráma (ono je to ale trochu zložitejšie). Zložitejšie je to aj s tým pomalým tempom, pretože aj vdaka nemu sa vám postavy poriadne dostanú pod kožu a pri konci môžete byť značne emocionálne pohnutý. Totiž pri oboch koncoch. Francúzova milenka je taký klasický anglický akademizmus, čomu zodpovedá aj casting a všetky filmové zložky. Pokial nemáte nič proti a nevadí vám, že sa do filmu nedostanete do dvadsiatich minút, môže byť pre vás Francúzova milenka nakoniec aj celkom zásadnou záležitosťou. Pre melancholikov všetkých troch typov a najmä toho tretieho, vedecky nevysvetlitelného, povinnosť.(21.4.2014)

• - Role Charlese Henryho Smithsona (Jeremy Irons) byla původně nabídnuta Jamesi Foxovi, který se po několika letech věnovaných činnosti v evangelickém hnutí vrátil k hraní. Fox však roli odmítl „z morálních důvodů“. (jezurka42)

• - Autor předlohy John Fowles nebyl spokojený se zfilmovanými verzemi svých dvou předchozích románů Sběratel (1965) a The Magus (1968). Při filmové adaptaci Francouzovy milenky měl tedy podmínku, že si on sám vybere režiséra pro tento snímek. Jeho volba padla právě na Karla Reisze. (jezurka42)

• - Film vyšel přesně dvacet let po vydání stejnomenného románu. (jezurka42)