Francouzova milenka

The French Lieutenant's Woman

Francúzova milenka

Drama / Romantický

Velká Británie, 1981, 127 min

Zvolna plynoucí milostné drama, které díky tomu, že se odehrává ve dvou dějových liniích, velmi zajímavě se prolínajících, nenudí. Oba příběhy – ten hraný i ten současný uvěřitelně herecky zvládli Irons a Streepová. Námět je docela obyčejný, ale nápaditá paralela historie a současnosti, dvě rozhodnutí a dva konce spolu se skvělou výpravou a kostýmy i kouzelnými lokalitami, v nichž se natáčelo, posouvají snímek mezi výjimečné.(19.12.2014)

Francouzova milenka je film o filmu, který je adaptací knihy Francouzova milenka. A pak je tu ještě jeden příběh, a to osob, které jsou spojené s natáčením filmu. Tedy toho co právě adaptuje knihu (doufám, že to chápete :)) A ti herci jsou opravdovými herci, kteří natáčí film o kterém se právě snažím napsat co nejlepší komentář. Musím se přiznat, že mé předchozí hodnocení (4*) bylo založeno hlavně na tom, že tam hrála Meryl, jelikož jsem to napoprvé moc nepochopila. A po druhém shlédnutí (když už mi to konečně začalo dávat smysl) jsem byla velmi překvapená. Bylo to nádherné překvapení. Už mi vůbec nevadilo, že to má dvě časové roviny. Ani, že má Meryl zrzavé vlasy :))) Prostě mi nevadilo vůbec, ale vůbec nic, proto dávám s klidným srdcem 5* a doporučuji se na toto romantické drama podívat. Francouzova milenka za to totiž 100% stojí.(28.6.2012)

Je ťažko polemizovať, ktorá línia milostnej drámy bola vystihnutá lepšie. Tá súčasná dostáva oveľa menej priestoru a nestihne povedať toľko, čo tá historická, ale bez nej si ten film predstaviť ani nedokážem. Predstavuje totiž veľmi príjemné spestrenie a odľahčenie historickej pochmúrnej atmosféry z načrtnutého scenára, aj keď ani tá nebola z najľahšieho súdka. A aj keď sa jedná o jedny z prvých hlavných úloh Ironsa aj Streep, pôsobili poriadne isto a dôveryhodne. 80%.(9.3.2008)

Velmi pomaly sa rozbiehajúca historická dráma (ono je to ale trochu zložitejšie). Zložitejšie je to aj s tým pomalým tempom, pretože aj vdaka nemu sa vám postavy poriadne dostanú pod kožu a pri konci môžete byť značne emocionálne pohnutý. Totiž pri oboch koncoch. Francúzova milenka je taký klasický anglický akademizmus, čomu zodpovedá aj casting a všetky filmové zložky. Pokial nemáte nič proti a nevadí vám, že sa do filmu nedostanete do dvadsiatich minút, môže byť pre vás Francúzova milenka nakoniec aj celkom zásadnou záležitosťou. Pre melancholikov všetkých troch typov a najmä toho tretieho, vedecky nevysvetlitelného, povinnosť.(21.4.2014)

Klasický milostný trojúhelník v historickém hávu, to už tu bylo nesčetněkrát. Ale díky vědomí, že všichni tuto linii "pouze hrají" může paradoxně působit mnohem přesvědčivěji. Tento efekt se povedl výborně, ale bohužel nebyl hlavním smyslem filmu. Tím je ona paralela se skutečností, která však oproti té filmové těžce zaostává. Škoda, že skutečnost nebyla pojata jako pointa, takhle výsledný dojem spíš ruší.(25.11.2006)