Dům duchů

Dom duchov

Drama / Romantický

Portugalsko / Německo / Dánsko / USA, 1993, 140 min

• nascendi

Vezmeme piatich hercov najvyššieho levelu, pridáme ich do upravenej literárnej predlohy a dochutíme hudbou Hansa Zimmera. Podľa receptu a aj podľa mienky užívateľov ČSFD by to malo byť chutné. A nebolo. Príbeh je čiernobiely, videný ľavicovou optikou, vzdialene pripomínajúci Búrlivé výšiny, dejový záber niekoľkých desaťročí sa nevydaril, herci až na Jeremy Ironsa neohúrili a slovenský dabing potopil zvyšok. Napriek všetkému som film dopozeral až do konca, čo svedčí o mojej vytrvalosti, pretože nudných miest v ňom bolo aj na niekoľko filmov. Nebyť Jeremy Ironsa a Zimmerovej hudby mal by som značný problém nájsť nejaké pozitívum oceniteľné hviezdičkou.(3.12.2011)

V podstatě se jedná o dost přesné filmové převyprávění knihy, samozřejmě se všechno nemohlo do scénaře vejít (kdo četl jistě chápe, neboť je to obsáhlá epická freska - kde každá následující stránka zaznamenává zvrat v ději), ale i tak je to zpracováno velmi kultivovaně až nadprůměrně. Hodně také pomohlo obsazení hlavních rolí - Jeremy Irons coby Esteban Trueba projde dlouhou životní cestu k prozření, k pochopení vlastních omylů - nutno dodat, že právě on se zasloužil o nesmírnou sugestivitu filmu, éterická manželka v podání Meryl Streepové přesně sedí, stejně tak Glenn Gloseová coby sestra Estebana. Z mého pohledu trochu nezvládá Winona Ryder, a je to také dáno tím, že na svou roli byla přece jen dosti mladičká.(27.5.2006)

• Aidan

Jeremy Irons je sice výtečný herec a chilská příroda krásná, ale nic z toho v mých očích Dům duchů nezachrání před nálepkou nevydařeného velkofilmu. Román je na plátno převeden příliš epizodicky, čas tu ubíhá příliš skokově a rychle a výsledek připomíná spíš líbivou ilustraci ke knize (již jsem nečetl). Snad ze všeho nejvíc mi však dojem kazila zjednodušující politická a náboženská schémata, v nichž se příběh odehrává. Konzervativci jsou diváku předkládáni co zlosynové, zatímco třímači rudých standard co lidumilové, zastánci nutného pokroku a obhájci chudých. Na můj vkus trochu příliš černobílé vidění světa. Jakkoliv moc se může život v Jižní Americe lišit od našeho, i tam je cesta do pekel dlážděna dobrými úmysly revolucionářů. A co říci na vágní esoterické duchovno reprezentované jasnozřivou hrdinkou Clarou? Bylo takové laskavé, nenáročné, smířlivé... a vlastně docela bezobsažné.(8.10.2008)

Z tohoto filmu mám velice zvláštní pocity. Začátek mi příliš nesednul, nárážím hlavně na telepatické okamžiky hlavní hrdinky, které působily jaksi nevhodně. Ovšem jak se děj rozbíhal, zvýšila se dramatičnost a příběh se stal rázem zajímavějším. Herci předvedli skvělé výkony a nemalou úlohu na celkovém vyznění má zajisté i Zimmerova hudba.(15.6.2005)

Duchařina mě nepřekvapila, takové věci jsem viděla na vlastní oči. Pak jsem si myslela, bude z toho moc pěkná romantika, nakonec to bylo krásné romantické drama a klidně bych uvěřila, že to byl životopisný příběh, ...nebyl, i když..... Vynikající herecké obsazení, kterému odpovídaly i výkony. Plula jsem na vlně příběhu rodiny, kterou zasáhly historické události velmi silně, doplula jsem s velmi uspokojivým pocitem.(21.3.2017)

• - Isabel Allende (narozena 1942) je jednou z nejčtenějších latinskoamerických autorek. (cheyene)

• - Meryl Streep hraje ve svých 44 letech 18ti letou dceru. (Aknah)

• - Rozdíl mezi děním v románu a dějem ve filmu je obrovský. Pár kritiků dokonce napadlo myšlenku, že to vůbec není román Isabel Allende. (Terva)