Dům duchů

La Maison aux esprits

Dom duchov

Drama / Romantický

Portugalsko / Německo / Dánsko / USA / Francie, 1993, 140 min

Meryl Streep, Glenn Close, Jeremy Irons, Winona Ryder a Antonio Banderas. Pokud by někdo s takovouhle sestavou chtěl natočit film dnes, tak odhaduju, že minimálně 100 milionů by padlo na platby hercům… :-) Ale teď k filmu. Pěkně vykresleno. To je první, co mě ve spojitosti s tímto napadne. Opravdu pěkně vykresleny osudy tří generací. Sice mi k páté hvězdě ještě něco chybělo (přišlo mi, že skvělá Winona Ryder měla zde méně prostoru) ale i přesto můžu tento film doporučit. Jak říkám, hlavně kvůli výkonům Ryder, Streep a Close. A ani ten Irons a Banderas vlastně nebyli špatní… :-)(27.8.2009)

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Stejně tak jako kniha. Kniha je úplně rozdílná od filmu. To co si ve filmu prožívá Blanca si v knize prožívá její dcera Alba. Líbí se mi jak jsou rozdílné a že si režisér udělal po svém. Meryl v roli Clary byla nepřekonatelná. Stejně tak jako skvělá Winona Ryder nebo Glenn Close v roli sestry. Jeremy Irons byl opět úžasný a předvedl svůj hněv, který já u něj prostě žeru.(20.7.2012)

Námět ani příběh filmu mě bohužel nijak neoslovili...To, že politika je sviňa už všichni dávno víme, stejně jako, že je potřeba si odpouštět, než bude pozdě...nic objevného, nic, co by zaujalo... Film má ale spoustu pozitiv, jako je slušná, nepodbízivá, ale i přesto nápaditá režie, lahodná hudba, andělská Meryl Streep, krásná Winona Ryder, snesitelný A. Banderas a (opět) fenomenální Jeremy Irons... film tedy prostě nemá šanci začít nudit, ale asi si na něj za pár dní ani nevzpomenu.(15.6.2005)

Zachytiť mágiu a poéziu života na celuloid nie je jednoduché. Napriek tomu sa to, podľa mňa, tvorcom čiastočne podarilo. Meryl Streep bola miestami takmer priesvitná a Jeremy Irons sa ako Trueba snáď narodil. Aj vďaka nim ostala vo filme skutočná láska, tá čarodejka všedných dní, ktorá sa ako vrkoč prepletá, vinie potôčikom a s pretekajúcimi rokmi rastie v rieku, prekrýva sa naplaveninami a bahnom, aby napokon všetko spolu splynulo so slaným morom, ktoré občas po kvapkách zaplaví každé oko čo sa díva na tento svet plný Estebanov, Férulí, Clare, Pedrov a Blaniek.... na všetky nedostatky som už zabudla. Aj keď knihe sa zďaleka nevyrovná, za poetiku má u mňa ****3/4.(16.6.2005)

Velmi zajímavý a poutavě natočený film s množstvím výborných herců v hlavních rolích. Ze začátku velmi starobylé, až mystické, postupně zachycující dějiny Chile až k vojenské diktatuře. Je to příběh o krutém prozření jednoho člověka ( skvěle ho zahrál jeremy Irons ), o velké lásce a velké bolesti. Velmi zajímavě je natočena scéna autonehody. Kdo má rád dobrý příběh, určitě si přijde na své.(1.7.2005)

• - Na filmovém festivalu Havana (Kuba) si film vysloužil cenu Nejlepší španělsky mluvený film roku 1993. (Terva)

• - Natáčelo se v Dánsku a Portugalsku. (Terva)

• - Rozdíl mezi děním v románu a dějem ve filmu je obrovský. Pár kritiků dokonce napadlo myšlenku, že to vůbec není román Isabel Allende. (Terva)