Dům duchů

La Maison aux esprits

Dom duchov

Drama / Romantický

Portugalsko / Německo / Dánsko / USA / Francie, 1993, 140 min

Hodně zajímavý film s prvky mysticismu a duchařiny. Ta je tam bohužel jen v nepatrné míře. Jinak se celý snímek věnuje rodinnému klanu Truebů a postupným změnám ve vládnoucích stranách. Těžko stravitelné a pro některé velice nudné. Já ale hodnotím především herecké výkony, které byly na špičkové úrovni. Především Jeremy Irons předvedl naprosto nekompromisní výkon. Celkově je to tak na 3½ *, ale nakonec jsem se přiklonil k vyššímu hodnocení. Mohu doporučit, ale na několikeré zhlédnutí to není. 70%(9.11.2010)

Skvělé romantické drama, které vyzdvihuje hlavně velmi silný příběh a vynikající herecké výkony Glen Close a Jeremy Ironse, za nimiž ostatní představitelé hlavních a vedlejších rolí lehounce pokulhávají. Hudbu Hanse Zimmera jsem vůbec nepoznávala, což je také dobře, aspoň vidím, že nepoužívá jen ty své stále stejné motivy. Jo, přesně takhle má vypadat opravdu dobrý film.(29.4.2009)

Namám rád typové označovania filmov, ako "epopeja" alebo "freska" ..... Šípil som i v tomto prípade niečo nekalé. Široký dobový záber skôr poškodil tempu rozprávania, nakoľko sa v niektorých miestach venoval i nepodstatným veciam, ktoré nemali na dej filmu vplyv ( hľadanie hlavy ). Filmu by som vytkol i formálne chyby - "nestarnúci" Segundo, ktorý sa vizuálom nezmenil ani za cca 30 rokov, prečnievajúce pruhy obrazovky mimo masku televízora .... Najviac ma však dojalo, že vzhľadom na to, že to bolo aj v americkej koprodukcii, tak sa tvorcovia neštítili dať na dobové transparenty názvy ako CONSERVATIVE PARTY alebo PEOPLE PARTY - a to i napriek jasnému faktu, že sa dej celého filmu odohráva v juhomarickej krajine .(9.1.2004)

[6/10] Cez zaujímavé herecké postavy, krásnu výpravu filmu, dobrúatmosféru s príjemnou hudbou.. Ale tento film má niektoré pasáže nudné, úvod nič moc, ale potom sa príbeh aspoň trochu rozbehol a malo to po celý čas slušnú úroveň, ale nejaký extra silný aspekt tento film nemá, no aj tak sa to dalo pozrieť. Dom duchov je dobrá dráma, no mohlo to byť lepšie, predsa len od pomerne vysoké hodnotenia som čakal viac, proti drámam nič nemám, ale proti filmu pár výhrad by určite bolo.(13.12.2012)

• Campbell

Nikde jinde mi film nepřišel že má několik scén naprosto zbytečných. Pravda herci v čele s Ironsem a Ryderovou jsou famozní, a taková atmosféra ušla. Ale to je asi tak všechno co mě u tohohle filmu zabavilo. Film je děsně roztahanej, nic neříkající a celý dvě a půl hodiny mě nudí. No nic čekal jsem něco lepšího.(6.4.2011)

• - Na filmovém festivalu Havana (Kuba) si film vysloužil cenu Nejlepší španělsky mluvený film roku 1993. (Terva)

• - Clary Del Valle v mladším věku ztvárnila dcera Meryl Streep Grace Gummer. V titulcích pak byla uvedena jako Jane Gray. (Streeper)

• - Meryl Streep hraje ve svých 44 letech 18ti letou dceru. (Aknah)