Dům duchů

La Maison aux esprits

Dom duchov

Drama / Romantický

Portugalsko / Německo / Dánsko / USA / Francie, 1993, 140 min

Hodně zajímavý film s prvky mysticismu a duchařiny. Ta je tam bohužel jen v nepatrné míře. Jinak se celý snímek věnuje rodinnému klanu Truebů a postupným změnám ve vládnoucích stranách. Těžko stravitelné a pro některé velice nudné. Já ale hodnotím především herecké výkony, které byly na špičkové úrovni. Především Jeremy Irons předvedl naprosto nekompromisní výkon. Celkově je to tak na 3½ *, ale nakonec jsem se přiklonil k vyššímu hodnocení. Mohu doporučit, ale na několikeré zhlédnutí to není. 70%(9.11.2010)

Starodávny portrét vykresľujúci ťažké osudy jednotlivých členov rodiny, ktorý je lemovaný nádhernou hudbou, krásnymi obrazmi, starosvetskou dobovou atmosférou či pôsobivou psychológiou vybudovanej na prepracovaných charakterových segmentoch. Tento film má jedno. Hercov, ktorí svojím postavám vdýchli priam nebeský pôvab. Krehká Klara (Meryl Streep), schopná jedným nepatrným gestom rozvrátiť narastajúce nesváry, hrdý Esteban (Jeremy Irons), podliehajúci svojej bezútešnej pýche, romantická Blanca ( Winona Rider), idealistka s domácimi koreňmi, Pedro (Antonio Banderas) ako odvážny milenec bojujúci za svoju pravdu a nakoniec trpká Ferula (Glen Close), dychtiaca po ľudskom súcite, odkázaná na bratovu nenávisť. Je to rozsiahly román, tragická výpoveď navonok obyčajných ľudí. Dom duchov ma zovrel ako kliešte, ale kostýmovkám sa nebránim a melanchólia ma na konci zasiahla celkom oprávnene. Toto je filmová perla. Vybrúsená do bodky a stvorená pre nekonečné obdivovanie.(31.1.2010)

Tohle pomalu plynoucí historické, mírně nadpřirozené drama jsem si vychutnal až do poslední kapky. Bezchybné vedení herců - od Oskarového Ironse přes jisté Meryl Streep a Glenn Close až po mladou generaci Winonu Ryder a Antonia Banderase. Hlavní složkou filmu jsou herci a ne příběh, který se nevyhnul pár zbytečným a do očí bijícím scénám - podívejte, nejde o Hollywoodský film, tady jsme v Evropě (děti, koupající se v řece), po delší době časově trochu přetaženým scénám, a ke konci podobné ztrátě dechu, jaká lze vidět u některých hlavních představitelů. Hans Zimmer se svým prvním plně orchestrálním soundtrackem také nezklamal a stal se nedílnou součástí celku, bez které by Dům duchů nebyl na tak jasné čtyři hvězdy.(22.12.2008)

Velmi zajímavý a poutavě natočený film s množstvím výborných herců v hlavních rolích. Ze začátku velmi starobylé, až mystické, postupně zachycující dějiny Chile až k vojenské diktatuře. Je to příběh o krutém prozření jednoho člověka ( skvěle ho zahrál jeremy Irons ), o velké lásce a velké bolesti. Velmi zajímavě je natočena scéna autonehody. Kdo má rád dobrý příběh, určitě si přijde na své.(1.7.2005)

Namám rád typové označovania filmov, ako "epopeja" alebo "freska" ..... Šípil som i v tomto prípade niečo nekalé. Široký dobový záber skôr poškodil tempu rozprávania, nakoľko sa v niektorých miestach venoval i nepodstatným veciam, ktoré nemali na dej filmu vplyv ( hľadanie hlavy ). Filmu by som vytkol i formálne chyby - "nestarnúci" Segundo, ktorý sa vizuálom nezmenil ani za cca 30 rokov, prečnievajúce pruhy obrazovky mimo masku televízora .... Najviac ma však dojalo, že vzhľadom na to, že to bolo aj v americkej koprodukcii, tak sa tvorcovia neštítili dať na dobové transparenty názvy ako CONSERVATIVE PARTY alebo PEOPLE PARTY - a to i napriek jasnému faktu, že sa dej celého filmu odohráva v juhomarickej krajine .(9.1.2004)

• - Většina herců ve vedlejších rolích namluvilo své dialogy v různých jazycích a v postprodukci byli předabováni do angličtiny. (jezurka42)

• - Isabel Allende (narozena 1942) je jednou z nejčtenějších latinskoamerických autorek. (cheyene)

• - Všechny hlavní ženské postavy (Nívea, Clara, Blanca a Albaú) jsou pojmenovány po španělských slovech, které v překladu znamenají bílou barvu. (jezurka42)