Dům duchů

La Maison aux esprits

Dom duchov

Drama / Romantický

Portugalsko / Německo / Dánsko / USA / Francie, 1993, 140 min

Mám moc ráda Meryl Streep, takže nevynechám jediný film s ní. Dům duchů není výjimka a musím říct, že tenhle její film patří k těm u mě více oblíbeným. Nevím proč, prostě u mě navodil takovou tu správnou atmosféru, což rozhodně všechny filmy nedokážou. Moc se mi líbilo, jak se jednotlivé postavy měnily v běhu času. Třeba Meryl hrála svou Claru od slečny až po stařenku a to samé i Jeremy Irons. Výkony obou byly prostě skvělé. I když Esteban mi jako člověk moc sympatický nebyl, Jeremy ho zahrál skvěle, a tak jsem mu to odpustila. Ve filmu jsou krásně ukázány povahy několika lidí, někteří méně, někteří více příjemní. Když umírala Clara, musím říct, že mi i slza ukápla. Film se mi líbil, byl o lidech a lidských charakterech a na třech generacích jedné rodiny krásně dokázal ukázat dobu, lidi i prostředí.(9.6.2014)

Kvalitní drámo, jehož základním kamenem jsou výkony Closeové, Ironse a Streepové. Ti táhnou celý film. Především Irons je vynikajicí. Scénář dobrý, o dramatické situace není nouze ( někdy možná trochu předvídatelný ). Film trochu ubíjí neuvěřitelná statičnost, kamera neprovede za celý film jedinou jízdu, téměř nulový pohyb. Chtělo by to trochu oživení. A v závěrečné třetině trošku drhne tempo. A pak místy i dabing, jak říká Gary... Jinak spokojenost(17.6.2005)

Prvú hodinu Domu duchov som sa musel zmierovať so zvoleným skratkovitým štýlom rozprávania, keď sa vždy po niekoľkých scénach presúvame o roky až dekádu ďalej. Po adaptácii mysle som si ale zvykol a je to zásluha Billieho Augusta, pretože výborne zvláda polopatizmus, politické zjednodušovanie, pátos a predovšetkým silné emócie. Takže prečo mu to vlastne vyčítať? Pre podrobné zachytenie dejín a motivácie postáv by to možno chcelo výpravný 10 dielny seriál. Tento štýl rozprávania má ale tú výhodu, že má dej spád a každá scéna má pre diváka silnú informatívnu hodnotu. August má k dispozícii maximálne lahôdkové obsadenie, kde zaujmú snáď všetci herci bez výnimky. Sebeckí intelektuáli išli Ironsovi vždy na jedničku, táto postava je bezpochyby jednou z jeho životných. Mal za ňu vôbec nomináciu na Oscara?(12.12.2012)

Úžasné obsazení mě skoro nutí přidat ještě jednu hvězdičku, ale 140 min je 140 minut. Dokážu si představit, že předloha je "tlustá bichle", jak už jihoamerické romány bývají a čte se skvěle, ale film je fakt trochu moc zdlouhavý. Chápu, že ten, kdo předlohu zná, ocení množství "neodstřižených větviček", ale přece jen je néně někdy více a speciálně poslední část bych trošku "ostříhala". Nicméně herecké výkony parádní.(5.7.2007)

O nie panstvo, protiklady sa priťahujú priam osudovo. Žena, ktorá vidí veci, ktoré iný nevidia a je pritom čistá nepoškvrnená a v tom zbadá energiu, živel v ľudskej podobe, ktorý nieje celkom košer a ľuský čistý, ale je to sila, ktorá ju priťahuje a priam pohlcuje a ona sa tej sile oddáva a robí mu zároveň anjela strážneho.(17.8.2009)

• - Meryl Streep hraje ve svých 44 letech 18ti letou dceru. (Aknah)

• - Isabel Allende (narozena 1942) je jednou z nejčtenějších latinskoamerických autorek. (cheyene)

• - Rozdíl mezi děním v románu a dějem ve filmu je obrovský. Pár kritiků dokonce napadlo myšlenku, že to vůbec není román Isabel Allende. (Terva)