Dům duchů

The House of the Spirits

Dom duchov

Drama / Romantický

Portugalsko / Německo / Dánsko / USA, 1993, 140 min

Dych vyrážajúci film. Veľmi chválim tvorcov za to, ako sa im túto úžasnú, magickú, nádhernú knihu podarilo previesť na plátno. Aj tých 140 minút je málo na takýto film. Ale aj tak je to hodnoverne natočená adaptácia s niektorými nepredstaviteľnými scénami a hlbokými emóciami. Keď si k tomu pridáte doslova plejádu úžasných hercov - veľmi ma zaujal mladý Banderas - máte o skvelý zážitok postarané.(17.6.2011)

Duchařina mě nepřekvapila, takové věci jsem viděla na vlastní oči. Pak jsem si myslela, bude z toho moc pěkná romantika, nakonec to bylo krásné romantické drama a klidně bych uvěřila, že to byl životopisný příběh, ...nebyl, i když..... Vynikající herecké obsazení, kterému odpovídaly i výkony. Plula jsem na vlně příběhu rodiny, kterou zasáhly historické události velmi silně, doplula jsem s velmi uspokojivým pocitem.(21.3.2017)

Nadprumerne a velice pusobive historicke drama se skvelymi hereckymi vykony. Cekal jsem, ze to bude dobry, precejen spousta hvezd, ale to co predved Jeremy Irons je dokonaly. I kdyz ostatni herci hrajou slusne, prekvapil me Banderas, kterej hral taky dobre a zaroven me trosku zklamalo, ze Glenn Close nedostala vic prostoru, tak Jeremy Irons je asi tak stokrat lepsi nez vsichni ostatni. Je nadherne udelano jak starne, i jak se postupne z krutyho dobytkare stava milujicim otcem. Skutecne vynikajici vykon za kterej by si zaslouzil oskara. Pribeh je hodne propracovanej, misty sice trosku roztahanej, ale vzdy kdyz uz to zacina polevovat v dramaticnosti tak pride opet nejakej silnej moment. Takze jsem se nudil skutecne jen malinko. Jen to predpovidani Meryl Streep mi prislo takovy zbytecny a vubec tam nemuselo bejt. Spolu s vybornou hudbou to dava dohromady vyborne drama, ktere ale presto na 5* nema.(15.6.2005)

Starodávny portrét vykresľujúci ťažké osudy jednotlivých členov rodiny, ktorý je lemovaný nádhernou hudbou, krásnymi obrazmi, starosvetskou dobovou atmosférou či pôsobivou psychológiou vybudovanej na prepracovaných charakterových segmentoch. Tento film má jedno. Hercov, ktorí svojím postavám vdýchli priam nebeský pôvab. Krehká Klara (Meryl Streep), schopná jedným nepatrným gestom rozvrátiť narastajúce nesváry, hrdý Esteban (Jeremy Irons), podliehajúci svojej bezútešnej pýche, romantická Blanca ( Winona Rider), idealistka s domácimi koreňmi, Pedro (Antonio Banderas) ako odvážny milenec bojujúci za svoju pravdu a nakoniec trpká Ferula (Glen Close), dychtiaca po ľudskom súcite, odkázaná na bratovu nenávisť. Je to rozsiahly román, tragická výpoveď navonok obyčajných ľudí. Dom duchov ma zovrel ako kliešte, ale kostýmovkám sa nebránim a melanchólia ma na konci zasiahla celkom oprávnene. Toto je filmová perla. Vybrúsená do bodky a stvorená pre nekonečné obdivovanie.(31.1.2010)

Mám moc ráda Meryl Streep, takže nevynechám jediný film s ní. Dům duchů není výjimka a musím říct, že tenhle její film patří k těm u mě více oblíbeným. Nevím proč, prostě u mě navodil takovou tu správnou atmosféru, což rozhodně všechny filmy nedokážou. Moc se mi líbilo, jak se jednotlivé postavy měnily v běhu času. Třeba Meryl hrála svou Claru od slečny až po stařenku a to samé i Jeremy Irons. Výkony obou byly prostě skvělé. I když Esteban mi jako člověk moc sympatický nebyl, Jeremy ho zahrál skvěle, a tak jsem mu to odpustila. Ve filmu jsou krásně ukázány povahy několika lidí, někteří méně, někteří více příjemní. Když umírala Clara, musím říct, že mi i slza ukápla. Film se mi líbil, byl o lidech a lidských charakterech a na třech generacích jedné rodiny krásně dokázal ukázat dobu, lidi i prostředí.(9.6.2014)

• - Clary Del Valle v mladším věku ztvárnila dcera Meryl Streep Grace Gummer. V titulcích pak byla uvedena jako Jane Gray. (Streeper)

• - Isabel Allende (narozena 1942) je jednou z nejčtenějších latinskoamerických autorek. (cheyene)

• - Meryl Streep hraje ve svých 44 letech 18ti letou dceru. (Aknah)