• Ony

Když jsem přečetla stejnojmennou knihu, kterou napsal Karel Nový už ve 30. letech, vůbec jsem si nedokázala představit, jak může vypadat její těsně poúnorová filmová adaptace. Vždyť když si odmyslíme všechno to souložení a potraty, s jejichž líčením jsem moc nepočítala, nic se tam neděje. Jen je řečeno, že kapitalisté jsou hrozní. Film moje nijaká očekávání vskutku naplnil. Nevypráví, ale konstatuje. Sestává z fragmentů, poslepovaných náhodičkami. V předloze byly alespoň lehké náznaky nějaké psychologie, když se hrdinové rozhodovali zda krást, či nekrást, kurvit se, či nekurvit, žebrat, či nežebrat. Ve filmu váhají tak leda nad tím, jestli jsou hodni svého místa mezi soudruhy, ale samozřejmě jen chviličku. Dejme tomu, že se Burian pokusil o něco v té době neobvyklého a kromě posledních několika záběrů anachronického - o filmovou proletářskou poezii. Ovšem výsledek není nic moc.(27.5.2012)

• baroko

Zpočátku, jak je patrno také z jiných komentářů, se opravdu jedná o zajímavé a realistické sociální drama, navíc poeticky laděné. Na konci pochodují proletáři přes spáleniště všeho původně slibného. Zajímavé zřejmě už jen pro mladičké vzhledy budoucích předních herců - Adamová, Heverle, Sovák.(14.5.2017)

• mchnk

Ke konci až brutální proletářská naivita, kterou dovršilo batole se sovětskou vlaječkou. Přitom se hned od začátku jedná o velmi slušně zrežírovaný film. I nucená politika a soudružství se ze začátku v malé záplavě poetismu nehledá úplně snadno. Nicméně závěrečná ukázka síly lidové demokracie, jež zažene hlad, bídu a vykořisťování, tedy na úkor zase jiných lidí, pohřbí veškeré naděje o vstřebatelných kvalitách snímku, i když je nepochybné, že podobného rudě falešného nadšení bylo v tehdejší společnosti více než dost. (Zajímavá je jedna z prvních rolí zde "zlého" mladého Jiřího Sováka)(20.10.2016)

• troufalka

První třetina vypadla jako zajímavý film, v druhé třetině to začalo přituhovat, konec zamrznul úplně. Nevadí mi filmy se sociální tématikou, naopak, ctím je. Zde se příliš tlačilo na pilu a místo kvalitního dramatu vykoukla na svět hodně průhledná agitka.(27.10.2016)

Myslim, ze je skoda, ze byl film zkraceny. Pribeh tedy nic moc, ale dobove realie z krize ve tricatych letech se povedly. Zajimave postavy, od starsich filmu zaujme i nova herecka krev. Nemyslim si, ze by se vylozene jednalo o spatny film.(19.10.2016)

• - Film byl po dvou připomínkových řízeních zkrácen. Všechny materiály v NFA mají stejnou délku. Zdroj: Český hraný film 1945-1960, NFA 2001. (NFA.cz)

• - Filmový debut pro Jaroslavu Adamovou. (M.B)

• - Film byl po dvou připomínkových řízeních zkrácen. (lausik)