poster

Jak přišli kováři k měchu (TV film)

Pohádka

Česko, 1998, 58 min

 • honajz
  **

  Na tu hodinu se tam toho zase tak moc neděje, a jinak je to takové nijaké. Celé se to hraje vlastně v pěti lidech, „zápletka“ je o ničem - vlastně jo, jde o svatbu a je nutno tatínka přesvědčit o tom, který by byl ten pravý. A že umět foukat oheň skutečně nemusí být pro manželství dobrým předpokladem. Vojtek na můj vkus hodně přehrává, Štěpánek a Hofmanová si užívají své ztřeštěné role, jinak je to poněkud přepísknuté, nevtipné a nezajímavé.(25.12.2014)

 • Jezinka.Jezinka
  **

  Kmotra, kovář a Terezka dostali popis, že jejich postavy jsou jadrné a bodré a to byly, až se hory zelenaly. Kovářský učeň měl být prostý až slaboduchý a byl tak prostý, že by mu mistr kovář nedal jako partnerku ani chromou krůtu, natož vlastní dceru, Antonínek byl sladký a roztomilý, jak má romantický hrdina být, a pak tam přikřepčil naprosto pekelný skřítek, hraný malým děckem s umělými vousy, obohacen o nejpekelnější dabing, co lze ve filmu slyšet, pronášející nadšenecké proslovy jak soudruh na prvního máje, a neštěstí bylo hotový. Mohlo by to být lepší, kdyby za tím nebyla snaha být za každou cenu vtipný a ponaučný.(19.7.2014)

 • otík
  **

  Těšil jsem se na pohádku od Vlasty Janečkové, ale prostě novější nedělní pohádky stojí za starý pendrek. Petr Štěpánek se sice v roli staršího kováře snaží, zbytek herců je však prkenný až trapný. Kovář hledá svého nástupce a hlavně manžela pro svou jedinou dceru, vybere si na pouti siláka, který má dobrý kovářský dech, ale je to totální jeliman. Kovářova dcera má ráda chudého pasáčka a toho si také chce vzít. Jinak vlastně o nic nejde včetně zcela zbytečného výstupu trpaslíka s mutujícím hlasem. Pohádka zaujme hlavně svou naivitou. Dobré je tak pouze to, že z obvyklých nedělních kulis jsme se ocitli v skutečných reáliích dochovaného skanzenu. Hudba: Vadim Petrov(14.11.2010)

 • rakovnik
  ****

  Povedená veselá pohádka s příjemným dějem, kterou táhne skvěle oči poulící Petr Štěpánek s obrovským nalepovacím knírem. Pohádce sluší hezká výprava a natáčení v exteriérech, naopak je mi nesympatický Roman Vojtek. Naprosto zbytečný je nepovedený dvouhlasý skřítek (zbytečný proto, že Antonín si stejně přivlastnil vynález měchu). Když jsem u hlasu, tak postsynchrony zní spíše jako dabing a jako nadabované působí vlastně téměř veškeré dialogy. Také Anně Veselé se film příliš nepovedl, hrozně přehrává. Ale protože se stále něco děje, je zde dostatek lásky, napětí a pohádkový konec, hodnotím tak vysoko.(6.4.2012)

 • Tommassi3
  *

  "On se zbláznil !!" - "Zbláznil !! Samou radostí.." A Janečková taky !! Jó, senilita není žádnej med !! Protože tahle pohádka se stává jednoznačným vítězem ceny s názvem Největší úlet Vlasty Janečkové, guru naší pohádkové tvorby, bohužel jen v tom negativním smyslu slova !! Ani její ex Petr Štěpánek s kníry, jaké svět neviděl, ani výborná Drahomíra Hofmanová tuhle nesmírně trapnou snůšku bizarních inovací, co jich jen Šimková do toho upoceného scénáře zvládla nacpat, v tuzemsku divácky jednoho z nejoblíbenějších žánrů nedokázal zachránit !! S vypětím sil tu lze sice pověstný rukopis Janečkové najít, příjemné lokace ani typická Petrovova hudba však tentokrát nestačí, ubohý scénář a nesympatické a křečovité herecké obsazení tento kousek spolu s tím skřítkem, proti němuž je ten Vorlův učiněný skvost, nemilosrdně tlačí až na samou hranici únosnosti.. Toto je čirá tragédie..(6.7.2013)

 • - Natáčelo se u Rudic, v Rudických kolíbkách a také ve skanzenu Rožnov pod Radhoštěm. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace