Stroj času

Časostroj

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2002, 96 min

• Mr.Hawkeye

V první polovině to s filmem ještě jde. Přesun času je naprosto úžasně zpracovaný a řekněme že do roku 2027 jsem se z filmu ještě tetelil radostí... Ale to co nastalo poté mě vyloženě zklamalo (a protože jsem o filmu nic nečetl, pevně jsem doufal, že se hrdina zasevrátí zpět a třeba zabrání pádu měsíce). Nic takového se nestalo a musel jsem tak čelit komickým (jistě ne záměrně) Morlockům, marným snahám o vysvětlování jak k tomu všemu vlastně došlo a to vše korunované sado-maso Jeremy Ironsem. Škoda. Těšil jsem se.(1.3.2008)

• Phobia

Ze začátku jsem vnímala určitý slibný potenciál, scénář však namísto inteligentní časovky vsadil na hloupou, nudnou, patetickou slátaninu. Guy Pearce byl standardně úplně kožený, vizuální efekty solidní, hudba docela pěkná... a tohle že mělo nominaci na Oscara za masky?!? No to si ze mě snad děláte prdel, páni akademici! Mám ráda sci-fi, mám ráda postapokalyptickou budoucnost, "Stroj času" je však nehorázná hovadina, po stránce děje, dialogů a hereckých výkonů hrubě nezvládnutá. 10% za úvodní půl hodinu, 10% za speciální efekty, 10% za hudbu a 5% rezerva za další případné klady, které jsem zapomněla nebo nepostřehla. 35%(5.6.2009)

Podivným možná až zvráceným způsobem zábavné. Přes všechny digitální efekty, které jsou i přes svou zjevnou levnou využity vkusně (scéna s měnící se krajinou při cestování časem) a strohý příběh má Stroj času své kouzlo. něco málo si snímek bere z verze z roku 1960, ale vylepšuje novými technologiemi, poznatky a slušnými herci. Nebudu lhát, Guye Pearce, Samanthu Mambu, Jeremyho Ironse i Orlanda Jonese mám docela rád, takže se na film i díky nim dobře kouká. Přes povrchnost a slabý obsah (na to o jakou jde látku), je to velmi slušná zábava.(30.9.2004)

• Z0oMb3E

Guy Pearce dostal životnú rolu, no nechytil sa. I keď je film natočený podľa knižnej predlohy trocha režisérskeho umenia a vnesenia možno viac akčných scén by určite zniesol. Najviac zaujme samotné cestovanie a sledovanie, čo sa s krajinou deje zmeny období, horotvorné procesy, zvetravanie. Už len kvôli tímto efektom sa oplatí dať filmu aspoň 2*. Film nepôsobí nejak neucelene, ani nespôsobuje v divákoch depresie je skôr tak príjemne natočený, ale nejaký kult sa v žiadnom prípade konať nemôže. Film na nedeľu tesne po obede.(3.3.2010)

Nikdy som nerozumel, prečo je práve tento film tak extrémne nedocenený a aj komerčne pomerne neúspešný, ale ja mám pre neho odjakživa slabosť. Síce sa rozhodne nejedná o nejaký inovatívny sci-fi film, vlastne je to len nová verzia klasiky, s ktorou som ešte nemal tú česť, ale príde mi teda ako mimoriadne pekná rozprávka. V tomto filme je mi skutočne úplne jedno, aký žáner je práve uprednostňovaný, či už sa jedná o romantiku z úvodu, sci-fi zo strednej fázy, alebo dobrodružné fantasy z druhej polovice, neustále sa na to skvelo pozerá. Dejovo je to síce pomerne predvídateľné, teda hlavne tá druhá polovica, ale aj tak veľmi zaujímavé a hlavne celý film sprevádza nádherná atmosféra, ktorou si ma film úplne získal. Je síce pravda, že ten súboj dvoch rás pôsobí trochu béčkovejšie, než by bolo vhodné a pár scén z druhej polovice mohli byť kľudne pozmenené alebo vystrihnuté, ale ako som spomínal, pre mňa je toto v prvom rade rozprávka a nie seriózne sci-fi a takto to funguje bezchybne. Veľkým plusom je aj obsadenie, Guy Pearce je tu mimoriadny sympaťák, ktorý síce v akcii zvláda trochu viac, než by som od človeka jeho typu čakal, ale cez to sa kľudne prenesiem a skvelé vedľajšie postavy, ako Orlando Jones, Jeremy Irons, Sienna Guillory, no tieto už nemajú až tak moc priestoru, hlavný hrdina si tu väčšinou vystačí sám. Akcia sa mi tu ťažko hodnotí, lebo mi tu o ňu vôbec nejde, ale predsa len tých pár akčných sekvencií si v rámci hlavne dobrodružného fantasy žánru ten štandard splní. Omnoho viac si tu vychutnávam iné sekvencie, hlavne samotné cesty do budúcnosti, ktoré sú fantastické a audiovizuálne dokonalé. Režijne tu až na tých pár béčkových prvkov z druhej polovice nemám žiadnych výhrad a technicky až na pár horších efektov tiež. Väčšina zložiek funguje naplno. A k tomu tá nádherná hudba, jedna z mojich najobľúbenejších vôbec. Takže Stroj času možno nie je dokonalý, ale o plnom hodnotení ani trochu nepochybujem, ja mám tento film mimoriadne rád, videl som ho mnohokrát a vždy mi zlepší náladu. Veľmi pekná rozprávka. 90%(7.6.2007)

• - Guy Pearce (Alexander Hartdegen) si během natáčení zlomil žebro. (NGP)

• - Guy Pearce byl tak důsledný, že kdyby se vzalo audio z jedné scény a překrylo by se s videem z té stejné, ale znovu natočené, bylo by perfektně synchronizované. (akisha)

• - V nose kostýmu Morloka byla kamera a herci uvnitř se orientovali pomocí černobílého obrazu, z ní promítaného v brýlích uvnitř kostýmu. (Ravi)