Hamlet, princ dánský (TV film)

Hamlet, Prince of Denmark

Velká Británie / USA, 1980, 210 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (2)

Jelikož to bylo mé první skutečné (a hned opravdu pořádné, BBC si na těch adaptacích skutečně dává záležet, ať už co do výpravy, herců, jejich kvality, zpracování a co především - obsáhlosti a pokrytí původního materiálu) setkání s princem Dánským, hodnotím střídmě, okusím nejspíš novější adaptace, zdali budou stejně povedené či nikoliv. Mé soustředění na scénu s "šašky" této hry - hrobníky (a "shodou okolností" i jedním skutečným šaškem) umocnilo mé vnímání Opheliiny sebevraždy - ó, jak skvěle dokázali uhodit na hlavičku hřebíčku. Napadá mne vtipná paralela "Kdo staví pevněji než zedník, loďař a tesař?" "Shakespeare; hry, které napsal, vydrží až do soudného dne."(14.12.2011)

Vcelku dobrý Hamlet, třebaže jde o jednu z těch méně zajímavých studiových adaptací Shakespeara z dílny BBC (která ho během sedmi let, 1978-85, zpracovala celého, od All’s Well That Ends Well až po The Winter’s Tale). O slušnou úroveň se postaral především Derek Jacobi jako obzvlášť uštěpačný Hamlet-intelektuál s občasnými patetickými výbuchy zoufalství, Patrick Stewart jako sebevědomý král-diplomat Claudius a Eric Porter, který našel ve svém Poloniovi tu správnou míru patolízalství a komického mudrcování. Ostatní výkony mi v paměti příliš neutkvěly a ufuněný blondýn Laertes Davida Robba mě vyloženě iritoval (je ovšem třeba podotknout, že Laertes je poněkud nevděčná role; jediný opravdu zajímavý – dokonce sympatický! – Laertes, kterého jsem viděl, byl ten v podání Roryho Kinneara v Nunnově Hamletovi s Benem Whishawem, 2004; videozáznam bohužel stále tlí v archivu). I tahle televeziní produkce ale očividně doplácí na to, co tehdy trápilo většinu ostatních zpracování Shakespeara od BBC: zoufale skromný rozpočet a, což je podle mě na škodu mnohem víc, směšně krátká doba vymezená pro natáčení (cca 1 až 2 týdny). Ve výsledku je vidět, že i herci, kteří by s delší přípravou zřejmě měli na víc, se museli spokojit s tím, co stihli vydolovat z textu během několika dní. Především kvůli tomu se tady prakticky nedá mluvit o nějaké propracované umělecké koncepci nebo režijní vizi: ve zdejším Dánsku hnijí stále ty samé věci a hnijí stále stejným způsobem. Hamlet, kterého BBC servíruje jako svou default verzi pro školy a širší veřejnost, je konvenční, neobjevná a občas bohužel poněkud rozvleklá adaptace (se svými 212 minutami šlape na paty Branaghově slavnému full-textu), která má to štěstí, že Stewart a Jacobi (který mi přece jenom víc sedne jako Claudius v Branaghově verzi) svými skvělými výkony utáhnou opravdu hodně, a to i v tak omezených natáčecích podmínkách. // LEPŠÍ VERZE: Lepší volbou je jednoznačně ruský Hamlet Grigorije Kozinceva (1964) a ten Branaghův (1996); z televizních inscenací je o něco záživnější čerstvý Hamlet Gregory Dorana (2009; David Tennant v hlavní roli, Patrick Stewart po 30 letech opět v roli Claudia!).(29.5.2009)