Le lit de la vierge

Drama / Fantasy

Francie, 1969, 100 min

Philippe Garrel

Už u Garrelovy prvotiny "Marie pour mémoire" se jednalo o dosti nonkonformně zpracovaného Ježíše a i zde jsem na rozpacích, do jaké míry je bezpochyby dobovou situací nakonec-ne-revolučního roku 1968 prostoupené podobenství míněno zároveň jako autentická aktualizace bible. Ale v této nerozhodnutelnosti- alespoň pro mě - vězí jedna z předností, díky níž i levicový ateista ocení novozákonní pohádku o Ježíškovi a Mařence a naopak. Kostra příběhu je taktéž víceznačná: zjevně oidipovsky říznutý vztah Ježíše k jeho matce (již hraje ta samá herečka jako Marii z Magdaly) se sice vine celou stopáží, celkově však dominují spíše samostatné scény/ metafory, v nichž - jak píše uživatel boogieman - dominuje audiovizuální složka. Kamera Michela Fourniera - taktéž člena skupiny Zanzibar (jiný čen Frédéric Pardo o tomto filmu natočil středometrážní "Home Movie, autour du 'Lit de la vierge'") - společně se zvukem, který střídá dlouhé úseky ticha s psychedelickým rockem, vytvářejí tíživou i lyrickou atmosféru na hranici trudné reality a naději a vzdor podněcujícího mýtu. Film o smutném a osamělém mesiášství (mladičkých levicových umělců/ zvěstovatelů revoluce skupiny Zanzibar X Ježíše Krista).(6.3.2016)

Audiovizuálne vynikajuca zalezitost ktora vyuziva biblicke postavy k ilustracii nepokoja a revolty v dobe natocenia snimku. Nejde o nejake hlboke dielo, temy su vsak dostatocne nacrtnute a v kombinacii s hypnotickou vizualnou strankou a skvelym soundtrackom ide o potesenie pre zmysly. Niektore zabery su absolutne fantasticke. Film vraj vznikol pod vplyvom drog a bez scenara, na africkej vyprave skupiny Zanzibar. Je vsak fascinujuce aku vyzretost tento film obsahuje s prihliadnutim na fakt ze reziser mal v danej dobe iba 21 rokov. Hoci nejde v komplexnom meritku o masterpiece, mnohe obrazy z tohto filmu vam urcite utkveju v pameti. Rozhodne sa oplati vidiet ak ste fanusikom nenarativnej vizualnej kinematografie. 4.5*.(24.12.2015)