Dvojí výzva

Double Dare

Dokumentární

USA, 2004, 81 min

Zajimavy DOKUMENTARNI pohled do filmoveho zakulisi, konkretne do zivota filmovych kaskaderek, ktere se musi probijet svetem, kteremu dominuji muzi. Jedna na zacatku kariery (hleda nejakou praci, az si ji vybere Tarantino pro dublovani Umy Thurman v Kill Bill), druha na konci sve kariery (taky hleda praci jak se da). Plus samozrejme spousta zakulisnich zalezitosti, jako napr. ukazka prace druheho stabu ... kdo ma zajem o filmove remeslo, tomu se to IMO libit bude (i proto, ze je to natoceno/sestrihano hodne dobre a s nadhledem), kdo ve filmech hleda "jen" nejake umelecke hodnoty, toho to asi moc nezaujme...(22.6.2005)

• Arach.No

Asi jsem měl moc vysoká očekávání. Na tento dokument jsem se těšil, ale zklamalo mě jak nezáživně a nezajímavě je natočený. Víc než na kaskadérské kousky, fyzickou námahu, zákulisí filmu apod. se zaměřuje na soukromý život dvou hlavních představitelek. Co se Zoe týká, to by se ještě dalo. Ale rozhodně jsem si Dvojí výzvu nepustil, abyl viděl postarší ženu co si nechá odsávat tuk zatímco její dcera si léčí zranění co si přivodila před čtyřmi lety. 40%(5.3.2010)

• Phobia

Musím přiznat, že mě nezajímají herecké sereblity a nijak zvlášť ani ti sebevrazi, co za ně v nebezpečných scénách nasazují zdraví i životy. Přinejmenším jejich soukromí je mi vážně u mrdele, naproti tomu práce kaskadérů vypadá dost zajímavě. A to je celý můj problém s tímhle dokumentem: moc šmírování, moc objímání, moc líbání, moc ukazování jazyků, moc infantilního trdlování, moc bádání nad vráskami, špeky a křivdami... a málo práce. Já chtěla vidět akrobatické kousky a nahlédnout, jak se dělají různé triky a prostocviky, ne koukat na brečící děvčátko, co je na dně z toho, že nebude zaskakovat za třetiřadou seriálovou "hvězdu", se kterou na večírku málem uzavřely registrované partnerství. Ani ta obroušená rašple, co se cítí nedoceněná, diskriminovaná a tlustá jaksi nestrhla moji pozornost. Přiznávám, druhou půlku dokumentu jsem neviděla, tak nebudu hodnotit. Třeba došlo i na podrobnější ukázky z práce kaskadérů. Za první polovinu bych dala 45%.(14.7.2011)

"Sakra, mám na čele beďara a právě jsem dostala menstruaci." Tak tohle je Zoe Bell. Neposedná, trošku potrhlá "velká malá" holka, co sebou desetkrát flákne o zem, skočí po hlavě z jedenácti metrů a možná by se i nechala vystřelit z děla. Dvojí výzva je celkem zajímavý dokument o krutý branži hollywoodskejch kaskadérů, čekání na práci a předvádění kousků, který bezmezně obdivuju, protože neudělám rovně ani kotrmelec.(6.12.2010)

Pokud někdo čeká, že se doví něco víc o kaskadérské práci, bude asi silně zklamán. Dokument na tuto stránku věci evidentně prdí. Osobně si myslím, že to není ani dokument o Zoë Bell či Jeannie Epper na to mají příliš málo prostoru obě se dělí o 81 minut. Ano, dovíme se, že práce zejména neamerického kaskadéra je kolikrát čekání na příležitost a že ono čekání je sptřeno neskutečně tvrdýma tréninkovýma jednotkama. Vlastně ani to se nedovíme, protože nám prakticky není ukázan jediný kaskadérský trénink. Přesto alespoň na případě Zoë Bell při konkurzu na film Kill Bill můžeme vidět, že tahle práce kurevsky bolí. Nejsem si však jist, jestli z dokumenťasu je alespoň trošku cítit, že i přes tu dřinu a bolest je pro většinu kaskadérů jejich job vším, podle mně moc ne, resp. šlo by to jistě udělat mnohem líp. Můj hlavní důvod proč dávám tak vysoký hodnocení je Zoë Bell. Ona je totiž takovej můj miláček. Je k sobě neskutečně tvrdá a přitom je až neuvěřitelně pohodová holka, je fakt sexy až zahrob a zpátky. Mimochodem apel na český dokumentaristy, co třeba zkusit natočit alespoň nějaký medailonek o naší Hance Dvorský, ona by si to zasloužila a divák bude zírat jak skvělý kaskadérky u nás taky máme.(7.12.2010)