Plastická chirurgie s. r. o.

• USA Nip/Tuck
USA, (2003–2010), 75 h 29 min (Minutáž: 40–67 min)

Tvůrci:

Ryan Murphy

Dylan Walsh, Julian McMahon, John Hensley, Joely Richardson, Roma Maffia, Linda Klein, Kelly Carlson, Kelsey Batelaan, Jessalyn Gilsig, Bruno Campos (více)

Série(6) / Epizody(100)

Christian a Sean jsou plastičtí chirurgové středního věku. Jejich klinika vzkvétá. Sean, který má rodinu, začíná být unavený životem, zatímco Christian si ho užívá, jak jen to jde. Jednou k nim přijde Argentinec, který chce plastiku celého obličeje. Ukáže se, že to je nebezpečný pedofil. Během operace ho zabije jeho vlastní bratr, protože se bojí, že jednou ublíží jeho dceři, která se má za pár měsíců narodit. Sean a Christian se musí zbavit mrtvoly...a to je jen začátek. (oficiální text distributora)

Tom Hardy

Připadá mi, jako by každý bral Plastickou chirurgii s.r.o. smrtelně vážně (nemluvě o tom, že polovina uživatelů seriál upřímně nenávidí už díky debilnímu českému názvu). Osobně si nevybavuji seriál, který by mě dokázal pobavit takovým množstvím absurdních nápadů a situací. Tvůrci si rozhodně neberou servítky (často jdou doslova „na kost“), neštítí se sebešílenější situace a nebojí se nechat postavy vymáchat v tom nejhorším možném bahně. Postavy jsou bezvadně přehnané (co se stylizace týče) a Julian McMahon je nejcharismatičtější ďábel, který kdy brázdil televizní slečinky. Ano, je to občas povrchní a morálně dost pochybné, ale rozhodně to originální příběhy, povedený černý humor, trefné obsazení a občas i velice silné emoce. Akorát bych vyštípal Seanova syna, který vypadá jak mladší verze Michaela Jacksona a díky zlému dabingu jeho osoby je horkým kandidátem na největšího slizouna televizních seriálů. Málokterý seriál dokáže v každém dalším dílu tak moc překvapit, jako právě Plastická chirurgie s.r.o. ()

HoneyBunny

První díl se tvářil velice podezřele. Říkala jsem si, že tohle asi Amíci nevydýchají (vždyť tam ukazují lámání nosní přepážky a cpaní silikonu do prsou - dost humus). Ale pokud si na to zvyknete, ani vám to nepřijde. Na americký seriál docela dobře napsané i zahrané hlavní postavy. Uvidíme, s přibývajícími díly jde kvalita vždycky dolů. ()

Ivoshek

Tenhle seriál se mi zkrátka trefil do noty - je to hodně naturalistické, postavy jsou cynické, morálně mimořádně otrlé a vůbec zábavné. A skoro v každém díle je nějaká zajmavá zápletka. Rozhodně je to pro mně o stupeň výše než různé pohotovosti nebo Čikágo houpy. Jediné, co mě z lékařského prostředí bavillo víc, je Jandera v sanitce (Sanitce). ()

slunicko2

Zpočátku skvěle rozehraný seriál se postupně požíral od ocasu až k hlavě. 1)  Asi nemá smysl rozebírat fakt, že plastická chirurgie je sama o sobě kontroverzní záležitost. Autoři naplno využili absurdních prý podle skutečnosti formulovaných přání klientů, kterým by v mnoha případech spíš prospěl psychiatr, než plastický chirurg. Pokud jde o tuto část díla, pošmákl jsem si a pobavil se. O to asi šlo._____ 2)  Sledujeme samé pomatence, v každém díle minimálně jednoho. I hlavní protagonisté se často chovají v rozporu se zdravým rozumem. Aby bylo 100 dílů seriálu v šesti řadách čím naplnit, nechávají scénáristé své postavy vstupovat do podivných vzájemných vztahů, kdy se postupně vyspí snad všichni se všemi možnými i nemožnými. Příběhy manželských a nemanželských dětí s pochybnými matkami a proměnlivými otci podtrhují absurditu celého dění._____  3)  Spoiler. Čti jen, pokud jsi viděl celý seriál. Dobrou ukázkou je příběh Matta McNamary. 16letý chlapec se chce nechat obřezat a když mu to otec odmítne, pořeže se sám. Zamotá se do vztahu s lesbičkou a vyzkouší si trojku. Při nezodpovědné jízdě vážně poraní stejně starou dívku. Svá traumata řeší s psycholožkou, do které se zakouká a posléze s ní spí. Ta ovšem má k sexuálním hrátkám i vlastního syna. Pak ovšem divák odhalí, že psycholožka je transsexuál a její/jeho syn Adrian se narodil náhradní matce. Ten se z nešťastné lásky ke své matce/milence/přeoperovanému transexuálovi nakonec zabije. V další řadě nešťastný Matt sbalí transku a pak ji zbije. Za to oplátkou zbijí zase transky jeho. Na konci třetí řady si uřízne vlastní penis (pod nátlakem únosce). Pak spí s Kimber (milenka jeho biologického otce Christiana), oba se dají k scientologům a poté spolu natočí porno. Následuje období užívání drog. V další řadě Matt studuje pantomimu a současně přepadá obchody se zbraní. Přitom je postřelen. Po mnoha dalších peripetiích se dostane do vězení, kde zabije spoluvězně, který ho zneužíval a nutil, aby se nechal přeoperovat na ženu. Tuto smrt nikdo nevyšetřuje. Po několika dílech s novou snoubenkou Ramonou začíná nový život. Těsně před svatbou se však opět objeví Ava a Matt s ní odjíždí do dáli._____ 4)  Spoiler. Čti jen, pokud jsi viděl celý seriál. V podobném duchu se nesou i osudy dalších postav. Děvkař Christian v první řadě předvádí ambivalentní vztah s modelkou Kimber. Poté, co se jí nasytí, ji přenechá za luxusní auto kolegovi Bobolitovi. Pak čeká dítě s Ginou. Ukáže se, že dítě není jeho. Přesto se však o něho chce starat. Vyspí se i se Sheanovou matkou. Vagina Gina sdělí, že je HIV pozitivní. Chris si chce vzít Kimber, ta však svatbu v den konání zruší. Nepoučitelný Chris se opět vyspí s Ginou a pak ji zabije. Později je mu diagnostikována rakovina. Bere si lesbickou kolegyni z ordinace, aby ji zabezpečil. Když se ukáže, že došlo k omylu a rakovinu nemá, s lesbou se rozvádí.  Bere si Kimber, ale není jí věrný. V záchvatu výčitek svědomí si nechá (on) provézt vasektomii. Kimber se vyspí se Seanem. Nakonec skočí z paluby lodě a odpluje ze seriálu i ze života._____  5)  Spoiler. Čti jen, pokud jsi viděl celý seriál. Seriálem prochází několik kriminálních linek. Mafián Escobar Gallardo stojí za změnou identity i za násilným odebíráním orgánů, k čemuž využívá naše chirurgy. Seanova žena Julie, poté, co v sobě objeví lesbické sklony, přivede do děje svou novou partnerku. Ta má dceru Ednu, která se pak pokouší Julii otrávit a nakonec i zastřelit. Sean se později zamiluje do Teddy, vražedkyně pěti svých manželů. Ta se ho také pokusí zabít. Frekvence kriminálních činů v seriálu je vskutku vysoká, a to jsem jmenoval jenom některé._____ 6)  27 režisérů (od 1 do 12 dílů), 8 scenáristů (od 1 do 24 dílů), kteří si většinou své díly i režírovali, 9 střihačů (od 1 do 20 dílů) a spousty dalších lidí se účastnili tohoto projektu. Některé dějové linky navzdory množství lidí, kteří na věci pracovali, jsou nedotažené. Konec obchodníků s orgány, smrt Kimber, vražda Mattova spoluvězně a jiné._____ 7)  Z herců mě zaujali: 40letý Dylan Walsh s pěknou postavou (serióznější Sean McNamara), 26letý (!) přitažlivý John Hensley (syn Matt McNamara), 31letý Brazilec Bruno Campos (třetí chirurg v týmu Quentin Costa), 22letý Seth Gabel (Avin syn Adrian Moore) či 33letý Mario Lopez (chirurg Mike Hamoui). 40letý Robert LaSardo (mafián Escobar Gallardo) se mi ve svém mládí s vlasy líbil více. Věk herců uvádím k roku prvního výskytu v seriálu._____ 8)  Zajímalo by mě, kde seženu pleťový krém z mužského spermatu._____ 9)  Takže...Tell me what you don't like about yourself? () (méně) (více)

Hapretor

Hodnotím dost zpětně. Je tomu pár let, co jsem na tohle čuměl fakt rád. Celkově mi seriál nepřišel tak zajímavej či dobrej. Jediný, co mě trklo opravdu do očí, byl ten rozdíl mezi dvěma ústředními postavami: Christian - narcis, prachy vydělává jen na sebe, šuká, kde může, vidí jen sebe, všichni mu jsou u prdele. Sean - vydělává pro rodinu, snaží se jak může, aby se měli dobře, myslí nejdřív na ostatní, pak na sebe a nakonec on je na tom nejhůř. V tomto paradoxu je Nip/Tuck nepřekonatelná! Poslední dvě série jsou ovšem pro mě velmi nudné. P.S. Největší kokot seriálu je ten syn Seana! Takovej nepovedenej klon Michaela Jacksona. Fuj Tajbl! ()

• Až na pár výjimek (například Pilot) jsou díly pojmenované podle postavy, která v nich podstupuje operaci. (Tom Riddle)
  • I když Joely Richardson (Julia) hraje matku Johna Hensleyho (Matt), ve skutečnosti je mezi nimi jen dvanáctiletý věkový rozdíl. (Tom Riddle)
  • Výčet zde zobrazovaných kontrovezních témat je ovšem mnohem delší, pro příklad jmenujme drogy, vraždy, znásilnění, pedofilii, domácí násilí, či zoofilii. Nejen díky nim si seriál vysloužil též četnou kritiku ze strany náboženských organizací. (Tom Riddle)

Zemřela herečka Anne Heche

Zemřela herečka Anne Heche