700 mil v sedle

• Československo

700 míľ v sedle

Western

USA, 1975, 131 min

Netradiční western, u kterého by člověk jako charakteristický rys očekával především rychlost. Ve skutečnosti je spíš poklidný, občas poněkud natahovaný, takže člověk má nutkání trochu ty jezdce popohnat rychloposuvem. A naopak, závěrečnou a podle všeho nejnamáhavější etapu, vzali tvůrci zase nějak moc hopem, totiž několikavteřinovým záběrem na zasněžené hory. Gene Hackman sice hraje neskutečného, občas až úsměvného, správňáka, sem tam nechybí nějaké to westernové klišé, ale přes všešchny výtky to nakonec není tak špatný film. Nenudí, občas překvapí, občas pobaví a přes značnou stopáž vás dopraví k cíli bez pocitu ztraceného času.(1.8.2010)

"Buffalo Bill? Není to ten nejrychlejší střelec západu?" "Leda tak v posteli holka." Závodní western, který rozhodně nepostrádá tempo a sympatické postavy, čímž se stává od samotného začátku až do protržení cílové pásky poutavým a místy i napínavým snímkem se spoustou kvalitních hezkých koní, zachycených zručnou kamerou, avšak s několika se vyskytujícími chybkami v závěru, v podobě nahánění trestanců.(2.8.2015)

700 mil v sedle to je především skvělý herecký koncert pánů Hackmana a Coburna. Zápletka je jasná, noviny West Press vypsali závod na 700 mil, kde na konci čeká vítěže 2000 dolarů. Tohoto závodu se zúčastní celkem 9 jezdců, mezi nimiž je jak Gene Hackman, tak James Coburn, stejně se dočkáme postav prchlivého mladíka, mexičana, angličana a jedním z jezdců je i žena. Celý film je jákasi westernová road-movie, na níž poznáváme hlavní hrdiny, jejich minulost či motivaci k závodění, sámozřejmě ne všichni se dočkají cílové pásky. 700 mil v sedle možná není nejlepším westernem všech dob, o to se ani nesnaží, ale patří v tomto žánru k nehynouci klasice.(30.8.2011)

Komedie, western, těžká melancholie i překvapivé zvraty. Ale přestože Hackman s Coburnem fungují na jedničku, v ostatních postavách jsem měl chvílemi pěkný guláš a náhodné změny nálad také příliš nepomáhají. Když navíc ve finále kartami zamíchá hlavně několik náhod, příjemné dojmy hořknou zbytečně rychle.(30.8.2011)

Western, při němž se mé dojmy v průběhu sledování pohybovaly mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Bylo tu pár nudnějších pasáží, západ už tu není tím pravým divokým západem, což pro fanouška klasických westernů je takové... slovy těžko popsatelné, ale někde v hloubi duše postrádá tu echt atmosféru, kdy se teprve budovala železnice, po motorkách nebylo ani vidu ani slechu a kůň Johna Wayne byl tím nejlepším dopravním prostředkem. :) 700 mil v sedle má ovšem skvělé herecké obsazení, Gene Hackman překvapí v kladné roli (zatím jsem jej ve westernech vždy viděl na opačném "břehu"), James Coburn předvádí standard, na který je divák zvyklý a potěší Candice Bergen. Prostředí pouště, ať už solné či pískové, má atmosféru a finálních několik metrů před cílem mě utvrdilo ve vyšším hodnocení.(27.2.2015)

• - Natáčalo sa v Novom Mexiku, Nevade a Colorade. (m.a.t.o.)

• - Producenti chceli do hlavnej úlohy obsadiť Charlesa Bronsona, ten však odmietol. (m.a.t.o.)

• - V januári 1976 sa tento film spolu so snímkou Muž v kamióne (1975) premietal v amerických kinách ako dvojprogram. (m.a.t.o.)