Arsen Lupin - zloděj gentleman

Arsene Lupin

Akční / Dobrodružný / Krimi / Romantický

Francie / Itálie / Španělsko / Velká Británie, 2004, 125 min

• Tosim

Zásadní problém tohohle mišmaše je v tom, že čekáte konec a přijde další šílený dějový zvrat. A pak další. A ještě jeden. Na tomhle filmu mě snad kromě několika hereček nezaujalo vůbec nic. Některé herecké kreace Romaina Durise (jinak též hvězdy francouzských nezávislých filmů), se nedají označit jinak, než slůvkem "divné." Navíc to byla dost nuda. A žádný emocionální náboj.(19.12.2005)

ARSEN LUPIN by se dal označit za volné pokračování FANTÓMA PAŘÍŽE. Brakově jednoduchý scénář opět mixuje historické a moderní prvky a koření je nadpřirozenými motivy (nesmrtelná hraběnka) a telenovelózními šokujícími zvraty (které ho akorát shazují a vás unaví) a po technické stránce film sází na okázalý vizuál podpořený velkorysou výpravou a kostýmy a rádoby cool kameru. Rozvleklý děj, nijak závratné tempo vyprávění, zbytečná délka, nezáživná režie a jeden z nejnastavovanějších konců v historii kinematografie způsobují, že snímek (podobně jako ne nepodobná LIGA VÝJIMEČNÝCH) v druhé polovině nudí a nakonec se zdá být mnohem delším než ve skutečnosti je. Mrzelo mě, že v příběhu není věnován prostor tomu, jak se vlastně Arsen Lupin stal nechvalně známým lupičem gentlemanem, např. kde se naučil svému mistrovství převleků, což tvůrci odbyli jednovětým vysvětlením celé Lupinovy strategie - odvracet pozornost. Co se týče obsazení, Romain Duris s knírkem nevypadá šarmantně, ale slizce a bez něj pak krajně slabomyslně a film tak krade pro sebe Kristin Scott Thomas jako uhrančivě krásná a úměrně tomu zákeřná nestárnoucí komtesa Cagliostro, která okouzluje svým křehkým půvabem a vzrušuje svou nebezpečností. Promarněná příležitost, ale díky nakumulované akci a citelné atmosféře dobrodružných románů stále docela zábavný film, který - jak napsal na Tiscali Vojtěch Rynda - potěší kluky jakéhokoliv věku. Tedy i mě.(6.6.2006)

• Gemini

Velmi nadaná herečka předvádějící nic ze svého talentu a okolo ní obrazy a události, které vypadají jako něco mezi Ligou Výjimečných a Fantomem Paříže. Takhle jsem si tedy příhody legendárního zloděje-gentlemana nepředstavoval. Jeden z případů, kdy dvouhodinová stopáž je tak přes čáru, že na čáru ani není vidět. A taky jeden z těch, které stačí vidět jen jednou a pak velmi dlouho litovat ztraceného času. 20% a takhle už to nikdy nezfilmovávejte...(5.6.2007)

• Streeper

Tohle bylo pro mě velké zklamání. Dvě krásné slavné herečky v jednom filmu Kristin Scott Thomas a Eva Green a ze svého talentu neukáží ve filmu vůbec nic. Přišlo mi, že Eva Green se ani nesnažila, prostě jen odříkala své repliky a pak si umřela. Kristin se snažila o něco více, ale nestačilo to natolik, aby mě to bavilo. Navíc postavu Arsena Lupina jsem si představovala jinak, než jak ho tvůrci vyobrazili v tomhle filmu.(29.12.2016)

• Aven

Neuvěřitelná zplácanina všeho možného. Výsledek je podobný, jako když pejsek a kočička vařili dort. Jen ve stručnosti - nesympatický hlavní hrdina, francouzský box ve kterém se používají kopance a ve vyjímečných případech i jakési vycházkové hole (naštěstí ne francouzské), kradení šperků ve stylu "přijdukešťabajzněaprostějitostáhnuzkrkuaještězeměbudevlhká", hledání vraha Arsenova otce, nesmrtelná hraběnka, skupina spiklenců a jejich pletichy, frakce uvnitř skupiny a jejich pletichy proti jiným členům skupiny spiklenců, Arsenův otec žije, slušivá proužkovaná trička jak z obchodu HM, transplantace obličeje, muž s železnou hlavou, tak kdo je sakra Arsenův otec?, dějové salta mortale v závěru. Než znovu pozřít tohle, to už radši ten dort.(11.6.2009)

• - V jedné z posledních scén Joséphine (Kristin Scott Thomas) sbíhá schody a dívá se na Arsena (Romain Duris). Vedle ní nalevo jde po schodech dolů také dáma, která drží v ruce kufřík s motivy známého francouzského návrháře Louise Vuittona. V té době sice po Francii mohl někdo běhat s kufříkem této značky, ovšem ne s motivy, které jsou známy dnes. (necisty)