Arsen Lupin - zloděj gentleman

Arsène Lupin

Arsene Lupin

Akční / Dobrodružný / Krimi / Romantický

Francie / Itálie / Španělsko / Velká Británie, 2004, 125 min

Päť hviezdičiek za tzv. zlý film? No a? Objekt subjektívnej fascinácie je objekt subjektívnej fascinácie. Francúzsky film má evidentne ďalšiu Novú vlnu, ktorá síce nie je intelektuálna ako tá spred niekoľkých desaťročí a aj keď sa inšpiruje súdobým Hollywoodom a estetikou videoklipu, nie je nezaujímavá, pretože sa upriamuje na vizuálnu stránku (či skôr na vizuálnu atraktivitu) a na vzrušujúce námety - Fantóm Paríža ponúka znepokojujúce, hypnotizujúce deformácie, Fantóm Louvru adrenalínovú nočnú prehliadku múzea s baterkou, cintorínsku morbiditu, príliš afektovanú staroegyptskú estetiku či atmosferické prostredie depozitára ... Arsene Lupin ponúka opulentnú výpravu a kostýmy (ešte teraz mi v ušiach rezonuje tiché štrkotanie kamienkov na náhrdelníkoch), nemiernosť v strihu, ktorá kupodivu činí prekombinovanosť príbehu znesiteľnou či dokonca istým zvráteným spôsobom príťažlivou a trojicu ústredných hercov - Kristin Scott Thomas si obrovskú charizmu udržiava i v tzv. zlých filmoch, na podivnú krásu Evy Green sa dá pozerať donekonečna a hoci Romain Duris je takmer každému ľahostajný (jeden recenzent dokonca použil výraz "dementná vizáž" - nuž, ak sa film nepáči, je evidentne prirodzená tendencia nájsť negatíva aj tam, kde evidentne nie sú), mne pripadá "nehanebne" sexy :-), takže sledovať tzv. zlý film, v ktorom pobehuje Duris je pre mňa proste potešením. Everybody to his taste, guys.(11.9.2005)

ARSEN LUPIN by se dal označit za volné pokračování FANTÓMA PAŘÍŽE. Brakově jednoduchý scénář opět mixuje historické a moderní prvky a koření je nadpřirozenými motivy (nesmrtelná hraběnka) a telenovelózními šokujícími zvraty (které ho akorát shazují a vás unaví) a po technické stránce film sází na okázalý vizuál podpořený velkorysou výpravou a kostýmy a rádoby cool kameru. Rozvleklý děj, nijak závratné tempo vyprávění, zbytečná délka, nezáživná režie a jeden z nejnastavovanějších konců v historii kinematografie způsobují, že snímek (podobně jako ne nepodobná LIGA VÝJIMEČNÝCH) v druhé polovině nudí a nakonec se zdá být mnohem delším než ve skutečnosti je. Mrzelo mě, že v příběhu není věnován prostor tomu, jak se vlastně Arsen Lupin stal nechvalně známým lupičem gentlemanem, např. kde se naučil svému mistrovství převleků, což tvůrci odbyli jednovětým vysvětlením celé Lupinovy strategie - odvracet pozornost. Co se týče obsazení, Romain Duris s knírkem nevypadá šarmantně, ale slizce a bez něj pak krajně slabomyslně a film tak krade pro sebe Kristin Scott Thomas jako uhrančivě krásná a úměrně tomu zákeřná nestárnoucí komtesa Cagliostro, která okouzluje svým křehkým půvabem a vzrušuje svou nebezpečností. Promarněná příležitost, ale díky nakumulované akci a citelné atmosféře dobrodružných románů stále docela zábavný film, který - jak napsal na Tiscali Vojtěch Rynda - potěší kluky jakéhokoliv věku. Tedy i mě.(6.6.2006)

• SOLOM.

Hodně dlouho mi ležel tenhle kousek v šuplíku a tak nějak ležérně jsem jej pořád přehlížel. No a možná jsem tak měl dělat pořád. Bohužel mě nenapadlo nic lepšího, než že si zpříjemníme to dusné odpoledne u nějakého dobrodružného snímku, místo abychom šli raději na koupák. Nechtělo se mi do hororů a tak se mi zloděj gentleman zdál jako dobrá volba. Jenže místo pořádné porce zábavy se mi dostalo dvouhodinové dosti nudné podívané, kterou částečně zachraňovaly alespoň akčněji pojaté pasáže. Místy jsem se v ději trochu ztrácel, protože jsem měl co dělat, abych neusnul. Protože z těch rádoby dějových zvratů (kterých tu bylo nespočet) se mi pomalu ale jistě začala motat palice.(26.8.2016)

• DaViD´82

Ztěží céčkový hollywood po francouzku dochucený vydatnou dávkou špatné latinskoamerické telenovely. Ucházející technická stránka, ale to je tak vše. Přeplácanost o ničem a navíc s neskutečně špatným scénářem. Herci jsou všichni do jednoho hrozní nebo v lepším případě působí alespoň nezúčastněně. Všechna tato negativa mohl aspoň trošku zmírnit slušný režisér. To by však po hříchu nesměl být tím úplně nejslabším článkem celého soukolí tohoto "filmu". Mít to sedmdesát minut, ještě by se to možná dalo, ale se stopáží více jak dvojhodinovou ani náhodou.(9.6.2007)

• Tommy987

Francúzi sa chcú "zhollywoodniť" a dopadá to takto. Arsène Lupin je zlý film, na ktorom len ťažko hľadám nejaké pozitíva. Prečo potom až dve hviezdy? No jedna za film (k odpadu to malo blízko, ale predsa som už videl aj horšie záležitosti) a jedna za bohyňu menom Eva Green vo vedľajšej úlohe. Áno, som zaujatý a neprofesionálny, zbite ma.. :-P(12.3.2007)

• - V jedné z posledních scén Joséphine (Kristin Scott Thomas) sbíhá schody a dívá se na Arsena (Romain Duris). Vedle ní nalevo jde po schodech dolů také dáma, která drží v ruce kufřík s motivy známého francouzského návrháře Louise Vuittona. V té době sice po Francii mohl někdo běhat s kufříkem této značky, ovšem ne s motivy, které jsou známy dnes. (necisty)