Tajemné hlubiny 3D

Jeehun Hwang

James Cameron

James Cameron

Ed W. Marsh

Fascinující výprava do neprozkoumaných koutů naší matičky Země, která je zkombinována s jakýmsi zamyšlením nad možností výskytu života na jednom z měsíců Jupitera - na Europě. Na Cemeronovi bylo vidět, že má vodu opravdu rád, jeho fascinace pro prozkoumávání dosud neobjeveného působila taktéž věrohodně a díky IMAXové technologii může s Jamesem sdílet nadšení každý, kdo se do toho dobrodružství doslova ponoří. Teď se ale dostávám k tomu, co mně na Tajemných hlubinách docela vadilo. A tím byly lehce úsměvné dialogy, neustále se opakující hlášky a zejména hrozný dabing. Pokud ale překonáte tyto vady na kráse, čeká vás skvělý podmořský zážitek.(20.9.2005)

V každém případě doporučuji návštěvu tohoto filmu, protože vás zavede do míst, kam se sami nikdy nepodíváte a naservíruje vám podivuhodné tvory ze dna oceánu kousek před obličej. Jinak předchozí projekt podvodníka Camerona o Titaniku se mi zdál povedenější, v tomhle je nejzajímavější bleskový přechod z dokumentu do sci-fi v závěru filmu.(5.10.2005)

Viděl jsem obyčejnou televizní variantu, která sice nemá 3D IMAX kvalit ale za to má o hodinu delší průběh. Dokumentární pořad o průzkumu hlubin a hledání paralela s průzkumem ve vesmírů, často doplňovaná o počítačové animace ale i o autentické záběry tvoří velmi poutavý dokument, který ale bohužel trošku přehrává...(19.6.2008)

• Isherwood

Slibný potenciál Cameronovy vášně pro filmařinu a potápění zároveň, sliboval hodně. Jenomže málokdy mě napadne myšlenka, že je některý film tak bohapustě o ničem. A přesně to je případ i tohoto IMAXového dobrodružství. Myšlenka, že pokud chceme prozkoumat vesmír, musíme první zkoumat vlastní planetu, je notoricky známá a tak Cameron nepřináší nic nového. Vizuální stránka 3D efektu taky silně zaostává, protože záběry z podmořského světa jsou často rozmazané. Všemu pak nasazuje korunu rádoby stylový dabing, jehož pražský dialekt se mi jako Moravákovi jevil snesitelný, dokud se nezačalo mluvit ve stylu: „Tak to je hustý.“ apod. Jediným kladem tak zůstává pouze výtečný hudební doprovod Jeehuna Hwanga, jehož syntenzátory dokáží oživit i ten nejnudnější kamerový záběr. Ale kvůli soundtracku přece nebudu sedět v kině, ne? A při posledním záběru mě neodbytně přepadla myšlenka, jestli by nebylo lepší, kdyby Cameron předělal do stejného formátu i Propast, poněvadž(8.10.2005)

Když vyšumí rozčarování z 3D efektu, nastupuje tradiční všeobjímající dokumentární nuda se všemi klasickými atributy - pomalou hudbou, pomalými záběry na pomalé medůzy a uspávacím komentářem evokujícím "poučná" videa na fyzice z dob střední školy. A nezachrání to ani jedna brutální lekačka, ani poměrně snaživý Jim. 50%.(9.9.2005)