Zloději jako my

Jerry Bick

Lou Lombardo

Kostýmy:

Polly Platt

Altman bol macher na mozaiky. Zlodeji ako my mozaika nie je, ale podobne ako v nich sa Altman zameriava na medziľudské vzťahy. Lenže nezobrazuje ich, ako on mal rád, ako ľudí občas hodných výsmechu, ale ako obete doby. Veľa z ich akcií tu nie je, vlastne iba jedna vynikajúco minimalisticky natočená vykrádačka banky. Podobne sa veľa dozvedáme mimo obraz aj prostredníctvom akoby všadeprítomného rádia, tu je nám napríklad veľmi sucho oznámená lynčovačka černošského obyvateľstva. Skutočne neradostná doba, divoký západ vystriedala doba hospodárskej krízy (s medziobdobím swingových 20. rokov) a kone autá. Trochu viac šťavy by ale filmu napriek jeho inteligencii nezaškodilo.(6.9.2015)

• Slasher

Týden jsem se s tím tahal v HD až ze zadku internetu a pak vůbec nesedlo. To, že není na prvním místě příběh, tady nic nekompenzuje. Celý je to podivně bezduchý, nejsou tu nijak sympatický/ zajímavý/ charismatický postavy, ústřední láska je divná a nevzhledná, leze na nervy, občasná bankovní vloupačka nemá žádný drive. V podstatě je to film plný špatných vtipů, povídání z rádia (dobový společenský kontext) a pití Coca-Coly, něco víc mi zůstalo skryto, respektive nezájem. Za mě nudivá, nefukční a ignorace hodná gangsterka.(11.4.2017)

Reziser Robert Altman /Brewster McCloud 1970, Hrac/ natocil slusny film o vykradani bank, pricom kradeze sa obidu bez kvapky krvi, a to je super. Chvilu trva, kym sa kvalitna filmarina rozbehne, ale potom to uz jede, dialogy su na urovni, ba dokonca sa aj nieco z nich dozviem, Keith Carradine /Emperor of the North/ je tuna nielen sympatak, ale aj slusny herec, Louise Fletcher /Prelet nad Kukaccim hnizdem/ sice nevedela hrat, ale dobre sa na nu pozeralo, Shelley Duvall /Osviceni 1980/ bola vyborna a pozeram, ze to bol aj jeden z jej prvych filmov : 75 %(3.1.2017)

Filmy o bankových lupičoch a ich ceste za peniazmi, či za zatratením majú vždy veľa spoločného, ale aj veľa odlišného a táto krimi romanca je práve tou odlišnou kapitolou tejto ságy. Sledovanie cesty a série lúpeží z pohľadu jedného z aktérou a ich životné osudy plné realistickosti, menej brutality, zameranie na osobné charaktery a skutočnosť, že žiadna sláva a úspech netrvajú večne. Pomerne labilné tempo stráca dych po hodinke, potom v závere znova naberie na otáčkach, no všetko mi to brzdí totálne mňa iritujúca Shelley Duvall, alebo aspoň jej hrozný dabing. Subjektívnosť tentokrát preráža všetky fakty, ale nepomôžem si. Ostatní však boli skvelí. Navyše prakticky od začiatku do konca niekto pije, či drží v ruke fľašu od Coca Coly, žeby už taký skorý a hlavne viditeľný marketingový ťah? 70%.(17.6.2008)

Remake filmu noir They live by night od Nicolase Raye. Ray dal prostor především milostné lince příběhu, zatímco Altman zdůrazňuje linku kriminální. Brutalita, mrazivá ironie, ostré svícení, záběry přes zrcadlo či sklo, všudypřítomné hrající rádio. Keechie a Bowie, kteří jsou pár, ale ve skutečnosti jsou dvěma samostatnými jednotkami. Nejlepší scéna je, když se spolu ti dva baví po prvním sexu. Výborně natočený kriminální film.(28.4.2006)

• - Tento film je natočený na motivy románu Edwarda Andersona. (xerno)