Dámy v letech

Ladies in Lavender

Dámy v rokoch

Velká Británie, 2004, 103 min

Dvě starnoucí sestry zachrání život mladíkoví a začnou se o něj starat. Mladík jim to plnou měrou vynahradí. Přinese jim do života nové věci a vyplní jim prázná místa, o kterých netušili, že existují. Potká však mladou ženu, která začne mladíka sestrám odvádět... Celkem zvládnutý komorně laděný režijní debut Ch. Dance se stal hereckou příležitostí pro dvě nejuznávanější britské herečky - dámy současnosti, takže o výkonech takových profesionálek není ani třeba hovořit. Citlivě byla vložena i trocha humoru v podání Miriam Margolyes jako služebné Dorcas. Neměl jsem bohužel to štěstí vidět film v originále, což mě hrozně mrzí. Nový dabing made in Česká televize 2007 je totiž úděsný. Jana Hlaváčová, jinak vynikající herečka, zde - katastrofa. Ona nebyla stvořená pro dabing.(19.1.2008)

Milý příběh odehrávající se na anglickém poloostrově Cornwall. Dvě starší dámy na pobřeží najdou a zachrání mladíka, poskytnou mu přístřeší a starají se o něj. Stane se ale , že se zamilují a následně se předhánějí , která tomuto nadanému polskému houslistovi vyjde víc vstříc a dřív si získá jeho přízeň. … do toho všeho snažení jim ale vstoupí poněkud mladší dívka...(16.6.2014)

Film, který vás okouzlí svou zváštní atmosférou. Obdivuhodné je především herecké duo Judi Dench a Maggie Smith, které jsou jako vždy hodně přesvědčivé. Zajímavý je především silný vztah, který mezi sebou mají, a jeho následný vývoj poté co na pláží objeví "svého" trosečníka. Ne příliš náročný děj zasazený do roku 1936 přináší divákům nevšední podívanou jak po stránce hereckých výkonů, kostýmů a výpravy, ale také výtečná hudba dělá mnoho. Komicky zde působí role obtloustlé hospodyňky ve výtečném podání Miriam Margolyes. Trošku mi vadil dabing (Jana Hlaváčová by se raději měla věnovat své profesi - herectví a dabing přenechat osvědčenějším osobám), ale i tak to byla na sobotní odpoledne jasná volba.(8.3.2008)

Pohlazení po duši. Líbily se mi obě levandulové dámy, hlavně zamilovaná Judi Dench. Líbila se mi strašidelná babice Miriam Margolyes. Daniel Brühl byl skvělý, kontrast mládí z něho jen sršel. I celé zbylé osazenstvo anglického městečka. Krásný příběh ze života, odehrávající se v těžké době. Řekla bych, že při závěrečném koncertu jedno oko nezůstane suché.(10.10.2014)

Charlesa Dance-a ako rezisera nepoznam, ale film ma dobry pribeh, slusnu zapletku a halvne dve damy britskeho herectva - Maggie Smith /Nejlepsi leta Slecny Jean Brodieove, Apartma v kalifornii/ a Judi Dench /bondovky Golden Eye, Tomorrow never dies, Caj s Mussolinim/. Dialogy na urovni, dokonca som tu videl aj Bruhla /Co kdybychom zili spolecne s Pierrom Richardom/. Natashu McElhone som si pomylil s Winsletkou a ne, ne -ona Natasha hrala napriklad v Truman Show 1998. Zvysok hercov mi jaxi nic nehovori, ale exteriery na urovni zase, to jo 70 %(1.11.2016)

• - Pro Daniela Brühla byl nadaný houslista Andrea Marowski první anglicky mluvenou rolí ve filmové kariéře. (Nine)

• - Daniel Brühl v roli Andrea ve filmu nehraje na housle. Jak je uvedeno i v titulcích, slyšíme Joshuu Bella. Nicméně herec, který předtím nikdy na žádný hudební nástroj nehrál, se musel naučit hru na housle předstírat. K tomu se vyjádřil jeho učitel Oliver Lewis takto: "Ačkoli kamera zblízka zabírá prsty, nedokážete rozeznat prstoklad. Levou ruku je třeba mít správně na hmatníku a prsty se po něm musí nějak hýbat, ale nejdůležitější je, aby se ohýbaly synchronně se zvukem, hudbou. Na takovou přípravu máte s hercem tak týden nebo dva, takže jdete přímo na věc. Jakmile se herec naučí ty správné pohyby, je vlastně schopen skladbu nakonec zahrát i sám." (Nine)