Zredigováno

Gretchen McGowan

Bill Pankow

Scénografie:

Phillip Barker

Netradiční pohled na okolnosti a důsledky moderního válečného konfliktu. Film v polodokumentárním stylu ukazuje, že ve válce jde morálka stranou. Nepřítele nevnímáme jako sobě rovného, nevnímáme ho snad ani jako člověka, nejspíš proto, aby bylo jednodušší v případě potřeby zmáčknout spoušť. Vedlejší škody jsou pak nevyhnutelné. Osobně mi příliš nesedl právě ten polodokumentární styl režie, jinak bych možná hvězdičku přidal. 7/10(25.3.2017)

Válka je děvka. I když ji občas někteří začínají s dobrými úmysly, časem je pohltí a stanou se zrůdami. Mariňácké home-video z Iráku nám podalo kamerou do vlastních řad svědectví o tom, že ne vše je v téhle válce košer. Osvoboditelé občas dělají věci, že by jim tu lebzu ukudlal nejeden z diváků. To, že ne každej Amík co bojuje proti Kejdě má vejšku se ví, ale že jsou mezi vojáky i takové gumy jako naznačuje film, no potěš... S tímhle matrošem se války nevyhrávaj. Hodně slušná záležitost, která donutí zamyslet se nad invazí v širších souvislostch. * * * *(7.5.2012)

Príbehovo a spracovaním síce priemerné, avšak s veľkou výpovednou hodnotou, realita vojny v plnej paráde. Rozoberať ju hlbšie ale nemá zmysel, na to si musí odpovede hľadať každý sám. Je nad čím premýšľať. 70/100(24.2.2015)

Brian De Palma oprášil tematicky podobnú látku, s akou pracoval v Obetiach vojny, ale tentoraz ju podal aktuálnejším, surovším, polodokumentárnym spôsobom bez štipky sentimentu či krásnych širokouhlých kompozícií a hereckých hviezd. Redacted je filmársky menej sofistikovaným, ale emocionálne silnejším a divácky menej páčivým bratom slávneho The Hurt Lockera. Je filmom, ktorý by Američania radšej nevideli. Kathryn Bigelow ukázala amerických vojakov v Iraku ako mučedníkov a dostala Oscara, De Palma ukázal pravdu a bol ignorovaný.(24.9.2010)

Cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. De Palma to určitě dobře myslel, ale nízkorozpočťák Redacted je ve výsledku jen nepříliš emocionální, s ničím novým či zajímavým přicházející hraný dokument, inspirovaný skutečnými událostmi. Bojím se, že to, s čím si režisér a scénárista lámal hlavu nejvíc, byla volba zdrojů obrazu - někdy je to videokamera vojáka, tu francouzský dokument, vysílání televizní stanice, video z internetu atd. Závažné téma ještě zdaleka nedělá závažný a dobrý film. 50% /DVD screener/(14.11.2007)

• - Klasická hudba, ktorá doprevádza niektoré scény, bola použitá už vo filme Barry Lyndon (1975), ktorý má Brian De Palma veľmi rád.
    (MikO_NR_1909)

• - Islámští extremisté používají film jako propagandistický materiál a tvrdí, že jsou ve filmu použity skutečné záběry z archivů americké armády natočené skutečnými americkými vojáky v iráku. (Caaslav)

• - Film byl financován Markem Cubanem, majitelem basketbalového týmu Dallas Mavericks. (Caaslav)