Pravda nebo lež

• Austrálie

• Irsko

Drama / Mysteriózní / Thriller

Kanada / Velká Británie, 2005, 103 min

Egoyan mě onehdy přivodil zranění Exoticou. Zatoužila jsem po nášupu, jenže ejhle, vůbec mě to nebavilo - tedy zpočátku: koho zajímá aféra nějakých estrádních umělců? Pak se film ale začal zahřívat a já s ním. Výkony Bacona a Firtha se památečnými nestanou, ale slušný standart to byl, i Alison Lohman - dítě z Bílého oleandru - se hodně snažila, i když bych jí do role novinářky se "svéráznými" investigativními metodami neobsadila (pořád v ní vidím to dítě). Za závěrečné rozuzlování by se Agatha Christie mrskat nemusela a mě z toho vyšel solidní průměr.(6.11.2006)

Když jsem film shlédl poprvé, moc jsem to neřešil a prostě mu dal čtyři hvězdy. Když jsem ho ale viděl podruhé a nahrál si ho, začal jsem mít takový nějaký pocit, že v něm něco nesedí. Pořád jsem na to myslel a tak jsem se krátce na to rozhodl si to pustit ještě jednou. Pečlivě jsem film zkoumal a došel jsem k závěru, že je v něm prostě chyba. Příběh filmu je totiž, ač v podstatě velmi jednoduchý, vyprávěn velmi útržkovitě a zpřeházeně. Díky tomu máte v ději zmatek. A nejspíš nejen vy, ale i sami scénaristé. Nebudu chybu rozebírat tady v komentářích, protože nechci vyzradit děj (viz Diskuse). Musím ale říct, že mě tahle nesrovnalost docela mrzí, protože jinak se mi film velmi líbí. Jednak chválím dobré obsazení, zadruhé příběh vypadá reálně a věříte, že se to celé vážně stalo. Navíc má film takovou zvláštní stylovou atmosféru. Sexy Alison Lohman je už jen taková třešnička na dortu...(31.1.2010)

Mám rád Egoyanův přístup k látce. Miluje osobní tajemství, která velmi komplikovaně odkrývá. A v tom se donekonečna opakuje. Ale Kevin Bacon a Colin Firth to své tajemství skrývali tak dobře, navíc je to vyprávěno velmi stylově a kultivovaně. Prostě výborné řemeslo. Nedostatky v logice tudíž vidět ani nechci. 85%(25.3.2018)

Príjemný film s peknou hudbou a slnkom zaliatou retro atmosférou. Horšie je to s príbehom, resp. jeho prerozprávaním. Ktorýsi slávny režisér raz povedal, že ak film potrebuje príliš veľa slov, čosi nebude v poriadku. Vnútorné monológy hlavnej protagonistky pôsobia často umelo a zbytočne a nadstavovanie pointy zráža výsledný dojem na 3 hviezdičky, čo je krycie meno pre slovíčko priemer. Egoyanovi akosi dochádza forma, asi ako Renaultu v posledných Veľkých cenách F 1.(1.8.2006)

• ripo

Až po pol hodine som si uležal v hlave, čo je čo a kto je kto v danom čase ... To som ani nemal robiť. Ku koncu sa to znova tak zamotalo, že už som de facto rezignoval na priebeh deja. Kúsok Lyncha ? Hmmm, nie, možno len tie éterické krásky vo filme. Kúsok Hitchcocka? Vôbec nie .... Pripomínalo mi to len jeden veľký ovocný kokteil bez chuti(11.4.2011)