Milé děti. Dnes večer si řekneme pohádku o tom, jak jednou jedna dvojka trumfla jedničku. Nestává se to moc často ani v pohádkách, natožpak v životě, ale tahle dvojka je fakt lepší, než první díl. Odpouštím několik klišé i třesoucí se kameru, protože napětí i akce mě ruku v ruce přikovaly do křesla a já se skvěle bavil. Matt Damon v roli Bourna dozrál ve výtečného akčního herce a já už se teď těším na trojku. Do páté hvězdičky chybí jen malilinkatý kousilíneček.(9.7.2013)

O něco lepší než první díl, ale tady bohužel film ztrácí hlavně v tom, že byl natočen v době, kdy začínalo frčet natáčení na "třepající se" kameru, spousta scén (především autohoničky) tak bylo dost nepřehledných.(26.7.2016)

Ještě lepší než Agent bez minulosti. Skvělá hudba a honičky. Více deprese.(29.10.2008)

• Petroff

Další rádoby promyšlenej film, kde jde ale jen o akci - v rámci možností efektně podanou - působí to ale neskutečně směšně a trapně. Globální hodnocení nepobírám, Matta Damona nesnáším a nemám rád filmy, kde jde jen o to jedno (krom porna, samozřejmě). Pro někoho, kdo má přečtený celý dílo Fredericka Forsytha, je nějakej agent Bourne trapnější než Petr Novotný v sobotu večer na Nově. S velikým očekáváním kýble nudný srandy, se těším, až někdy někde uvidím i ten slavnej třetí díl...(27.5.2010)

Excelentná akčná jazda, ktorá vlastne ani tak nevsádza na akčnosť, ako na dokonale zohranú hru na mačku a myš.(8.12.2010)

Sice hrozně předvídatelné, ale je to taková akční pecka, že nelze hodnotit jinak :). Oproti jedničce lepší Matt Damon, plynulejší děj a znatelně kvalitnější práce režiséra (hlavně ten styl kamery mi naprosto vyhovoval).(3.1.2011)

Opět vynikající příběh se vším všudy, tentokrát v režii Paula Greengrasse. Závěrečná automobilová honička mě málem vyrazila dech!!! A ten soundtrack - paráda!!! Výbornou roličku má Karel Roden v roli ruského špiona.(16.2.2011)

Nebolo to zle, ale prvá časť sa mi zdala trochu lepši a hlavne originálnejšia. Síce tu nám už bolo trochu viac jasné o čo vlastne vo filme ide, na druhú stranu to zas pridávalo celému filmu určitú priamočiarosť, ktorá neposkytla veľa nečakaných zvratov oproti prvej časti.(5.11.2011)

Slušná jízda. Bourne si mě získal na celé čáře. Působí jako dobře naprogramovaný stroj, ve kterém se něco pokazilo. Po technické stránce funguje sice bezchybně, ale svým směřováním a hledáním sebe sama dokonale mate všechny, kdo mají za to, že jej umí ovládat.(9.6.2013)

Pre mna jedno z mala pokracovani, ktore je silnejsie ako prvy diel. Bournov mytus ma skvely spat, akcne sceny su natocene vyborne a Powellova hudba je este lepsia.(4.3.2008)

Vynikajúce pokračovanie nabité akciou, prestrelkami a naháňačkami pôsobí neskutočne dobre.(14.8.2008)

Matt Damon je čím ďalej presvedčivejší v úlohe drsného agenta. Presne podľa mojej chuti. 85%(23.11.2008)

Super! Greengrassuv Bourne je nejlepsim cistokrevnym akcnim filmem od zlate ery JohnaMcTiernana. Honicka v ulicich Moskvy je spolecne s prestrelkou v Heat nejlepsi akcni scena jakou jsem kdy ve filmu videl. Celkove Bourne prekonava veskere Bondy o 2 tridy.(13.2.2012)

První film mě tolik nenavnadil, ale stejně jsem se na druhý díl těšil. Obecně mám docela rád série. Navíc tohle je pořád celkem chytrá akční série, která má v titulní roli jednu z nejzajímavějších postav poslední doby. Dověděli jsme se, co je agent Bourne zač. Víme, že je to tajná zbraň, muž, který byl vycvičený takovým způsobem, aby zabíjel. Jenže pořád nevíme, co se mu vlastně stalo, proč ztratil paměť. No, koneckonců, ani to ve druhém díle nezjistíme. Ten se zaměřuje především na to, co se dělo s Bournem poté, kdy jsme ho opustili. Víme, že zůstává s Marií, která se stala jeho přítelkyní. To platí i pro začátek filmu. Jenže je zde problém. Oni je objeví. Jsou to ti, co chtěli dostat Bourna v prvním filmu. Nepodaří se jim to ani teď, ale Bourne musí podstoupit krutou oběť. Marie je zastřelena namísto něj. Bournův život už tak není řízen pouze snahou přežít, ale nyní se vrací k tomu, co chtěl původně. Zjistit, kým vlastně je a proč musela zemřít žena, kterou miloval. Pomsta se stává jeho hnacím motorem a proti sobě má nejen organizaci, která stojí za jeho zrodem i pádem, ale také ruskou skupinu v čele s Karlem Rodenem. Tenhle budějovický rodák se v zahraničí skutečně uchytil a s jeho obličejem je pro Rusáky jako dělaný. Alespoň podle hollywoodských produkcí. Jeho role není nijak důležitá, vždy je zaměřeno na Bourna a na kanceláře, odkud se snaží řídit jeho pád. Neúspěšně. Paul Greengrass do filmu přinesl zásadní prvek - akci, která je skutečně adrenalinová. Jason Bourne je smrtící zbraní a v tomhle filmu nám to konečně předvádí v plné míře. Počkejte si ale ještě na třetí film, tam to rozjede skutečně ve velkém. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/now-is-good-stand-up-guys-bourne-30.html(5.3.2013)

Jason Bourne byl pro mě ještě včera mýtus. Slyšel jsem o tom hodně, ale nevěděl jsem o tom nic. Do té doby, než jsem se koukl na Identitu. Našlapaná psychologická krimi akční thillerová řežba, jakou jsem už dlouho neviděl. Naprosto mě vzala a proto jsem neváhal s pokračováním. Mé zklamání nastalo po pár chvílích, kdy jsem pocítil výměnu kameramana za nějakého opilce, který to chvíli neudrží bez třepání a házení. A takto se odvíjely prakticky veškeré scény. Co člověku dá, když si akční řežbu musí domýšlet, kvůli kameře, která zabírá svět co 10 sekund na malou chvíli roztřepanou rukou pokročilého alkoholika v silném odpoledni. Když se věci zklidnily, Bourne opět zazářil, ale ne tak hvězdně, jako v Identitě. Pokračování mě velmi zklamalo. I tak má však zajímavý příběh, zajímavé chvíle a zajímavá setkání různého druhu. Nemohu si pomoci, na jedničku to zkrátka zdaleka nemá. Smutných a opile roztřepaných 60%(13.9.2016)

Dávám za 5, i když neurotická kamera by v některých chvílích opravdu potřebovala koňskou dávku sedativ. Souboj s vlastním kolegou v jeho kuchyni je jen sérií ultrakrátkých záběru s kamerou která by hravě překročila 12tý stupeň Richterovi stupnice. Na druhou stranu, to svoje opodstatnění mělo, větší pocit paranoii a strachu po vyjítí z kina člověk jen tak nedostane. Bournův mýtus je rozhodně lepší, atmosferičtější i rychlejší jako jednička. Nejsem si sice tak úplně jistý, zda lze s ruskými vozy zhruba 8x někam narazit (nebo být něčím sejmut) a pokračovat stále dál v cestě, nicméně to byl dostatečně efektní film na to, aby si 5* zasloužil (znovu opakuji, ta roztřesená kamera to občas sráží na ****)(12.10.2004)

Jeden z nejoriginálnějších thrillerů posledních let a monhem lepší než Agent bez minulosti.Lépe napsané,co se týče psycologie postav a napětí celého příběhu.Perfektně zahrané.Damon nemá konkurenci a Urbanovu neustále kamennou tvář můžeme jenom závidět.A nesmím taky zapomenut na vynikající hudbu a adrealinovou honičkuv centru Ruska.Jediné,co tomuto filmu mohu vytknout je kamera,která je někdy až moc rozklepaná.Už se nemohu dočkat 3. dílu a doufám že stoupající kvalita bude pokračovat.(26.2.2005)

Už první Bourne mně nadchnul. Druhý díl je neméně dobrý.(4.5.2006)

Prevapivo som sa dočkal aj lepšieho filmu ako Agent bez minulosti. Tento snímok o Bournovi je sice trochu miestami nudný ale na druhej strane sa tu o Bournovi viac dozvedáme. Možno aj práve preto druhý diel previšuje nad jednotkou. 5*.(9.6.2007)

Limana vystřídal Greengrass, a je to zatraceně znát. Greengrass sází na realistično a dusnou atmosféru, jež se táhnou celým filmem. Akce je oproti prnímu filmu omezena na minimum, což ale nevadí, jelikož zde vždy přijde ve chvíli, kdy to lze nejméně čekat a divákovu postřehu dá neskutečně zabrat. A ta parádní honička v autech na konci je jednoduše bezchybná ( první zběsilá jízda autem v historii filmu, kdy se viditelně používá spojka :) ). Moc se mi samozřejmě líbil střih a kamera, jež dodávají filmu syrový look a dokáží tak vystihnout aktuální Bourneovy pocity. Připočtěme k tomu neustálou změnu lokací a Powellovu hudbu, a máme tu horkého adepta na jedničku ve své kategorii.(25.8.2007)

Greengrass musí ještě pilovat... /Po premiéře Bourneova Ultimáta/: Dobrá, dobrá, mj. jsem si celou sérii pustil znova a klobouk dolů. Přestože se mi zdál Mýtus na poprvé docela slabý, spíše podobný Limanovu stylu, teď chápu, že Greengrass nechtěl tuhle sérii násilně trhat. Možná se pletu, ale v tomhle filmu se Greengrass krotil, aby divák nezaznamenal výraznější změnu a ve trojce to pořdáně rozjel. Mj. jsme si také uvědomil, že Mýtus skýtá několik opravdu labužnických scén, které by člověk do té doby v krimithrillerech postrádal.(29.8.2007)