Animatrix: Světový rekord

Animovaný / Krátkometrážní / Sci-Fi

USA, 2003, 11 min

Takeši Koike
  • gojackill

Příběh o sprinterovi, který překoná svůj limit a dosáhne tak na světový rekord. Nabízí se zde odkaz na Nea, který dokáže vše, protože "se tak rozhodl" . Jádrem je bezpochyby "matrixovská" myšlenka vycházející z podstaty virtuálního světa, která je na vysoké úrovni uplatnitelná i mimo Matrix v realitě. Jak nás totiž poučil film Matrix - dosáhnu toho čemu věřím a to nejen ve virtuální síti Matrix. Bezpochyby nejslabší část Animatrixu, nikoliv kvůli nápadu, ten je myslím vynikající a zajímavý o to víc, že v dnešní době je sprintu věnována mimořádná pozornost díky výkonům Usaina Bolta na stovce ( 9,58 s MS 2009, Berlín). Problém však vidím ve vyloženě ošklivé animaci, která není v souladu s estetikou matrixovské ságy.(2.10.2011)

Od tohoto příběhu jsem toho zrovna dvakrát moc neočekával, ale příjemně mě překvapil a nakonec se z něj vyklubal jeden z nejlepších zářezů Animatrixu. Animace sice není nijak oslnivá, ale už jsem viděl mnohem horší, ale příběh je hodně dobrý, a hlavně má velice povedené finále, díky kterému se mi vryl do paměti, i když s Matrixem souvisí opravdu minimálně. Kvůli tomu příběhu, který je opravdu vypointovaný, rozhodně stojí za to, animace je animace a konec konců nebyla špatná a má to jen deset minut. 90%.(27.2.2014)

Tahle epizoda rozdělí publikum ve dví: někomu neřekne nic, někoho velmi zaujme. Já patřím samozřejmě do druhé jmenované skupiny a to z několika důvodů: Autoři se nebáli vytvořit v zadaném vesmíru, který má svá pravidla a diváci ho milují pro zcela konkrétní důvody, které najdeme ve všech ostatních dílech Animatrixu, něco zcela nového a originálního. Zvláštní animace pak tuto odlišnost podtrhává (kácí i vizuální základy Matrixu, jako je klasický zelený "rain text" a ztvárňuje tento prvek po svém) a já tomu jen tleskám. Kromě toho všeho samotný příběh je velmi dobrý.(5.8.2012)

"Teď se nesmí probrat!" Při sprintu, při kterém praskají svalová vlákna, by se závodník neměl probrat ve vodní lázni a uvědomit si realitu. Jenže Dan Davis při svém trhání tartanu dokáže ukázat záda i agentům a pro mne je to nejlepší puzzle z Animatrixu. A pokud to někdo ještě neví, tak ten rekord je nyní 8,72 s. To bude muset Usain Bolt ještě hodně zrychlit, aby se zase mohl nechat slavnostně vyfotit u výsledkové tabule.(1.1.2016)

Výborné. Ústřední téma osvobození. Zároveň zdůraznění, že dosáhnout osvícení někdy znamená pozůstat navěky ve sračkách. Krásné zpracování běhu, zejména vylíčení rytmu a souhry svalů propojené se strukturací celého děje. Osobně nejsem příznivcem realistického filmování ani realistické animace. Je to jako z matrixem, když se můžeme odvázat a nic nás nebrzdí, měli bychom.(11.5.2008)