Animatrix: Světový rekord

World Record

Animovaný / Krátkometrážní / Sci-Fi

USA, 2003, 11 min

Takeši Koike

Animací, ale i tématem nejvíce odlišný díl oproti ostatním. Je možné dostat se z Matrixu i jinak, než pomocí sledovací pilulky a několika pomocníků s brýlemi? Je člověk ve svém potenciálu schopen překonat všechny umělé bariéry? A jakou oběť dokáže položit sportovec za překonání těchto nejzazších hranic? Velmi silné.(5.9.2010)

Povídka o nekonečné síle lidské vůle, o nezkrotitelné touze překračovat bariéry, žel i o destruktivní síle otupující lidský smysl a schopnosti. Sugestivní animace nutí nahlížet na celý příběh jiným zrakem, zve jakoby do jiného světa kam vstoupí jen ti, co mají fantasii. I když je ta ohromná vůle občas zlomena, vždy bude mít člověk dost síly aby znovu povstal a branil se tyranii, leč často zaplatí svým životem.(15.2.2006)

Poměrně zajímavá animace, styl který sem doposud neviděl. A co se týče informací, tak sem se vlastně dozvěděl o tom, kteří jedinci sou předurčeni k tomu, aby se od Matrixu odpoutali a přestali na něm býti závislí. Při tom běhu sem vzíval Aláha, aby si při tom přetržení vazů nehejbnul i s kolenem, naštěstí to odnesly "jenom" vazy... Ale palce sem mu držel, to jako jo.(3.5.2011)

Haruki Murakami napísal knihu O čom hovorím, keď hovorím o behaní. Počas sledovania tohto kraťasu som na tú knihu neustále myslel. Ten oslobudzujúci pocit, pocit slobody, ktorý človek má, keď sa úplne odovzdá ideálu a predstave. Tento príbeh má niekoľko vizuálnych podmanivých scén, ale myšlienka značne prekonala formu a v prípade Animatrixu značne prevyšovala ostatné príbehy - akokoľvek boli dobré. Zacítiť slobodu a túžba byť slobodný. Prevedené do dokonalosti.(8.1.2012)

mísí se tu názory s hodnocením 50 nebo 100%. asi tak - tenhle díl nemůžete brát jako klasický příběh AM. je to o trochu něčem jiném, je to dle mě o poselství, které skrývá lidská duše a které se matrix snaží potlačit. slabý scénář? kdeže, jednoduchý ano, ale dotažený k dokonalosti. stejně tak grafické pojetí a animace. nemusí to sednout každému. pro mě to je ale jednoznačně nejlepší díl, kdykoliv se bavíme o AM, na mysli mi vyvstane právě tato povídka.(25.10.2013)