Animatrix: Světový rekord

World Record

Animovaný / Krátkometrážní / Sci-Fi

USA, 2003, 11 min

Takeši Koike

Povídka o nekonečné síle lidské vůle, o nezkrotitelné touze překračovat bariéry, žel i o destruktivní síle otupující lidský smysl a schopnosti. Sugestivní animace nutí nahlížet na celý příběh jiným zrakem, zve jakoby do jiného světa kam vstoupí jen ti, co mají fantasii. I když je ta ohromná vůle občas zlomena, vždy bude mít člověk dost síly aby znovu povstal a branil se tyranii, leč často zaplatí svým životem.(15.2.2006)

"Teď se nesmí probrat!" Při sprintu, při kterém praskají svalová vlákna, by se závodník neměl probrat ve vodní lázni a uvědomit si realitu. Jenže Dan Davis při svém trhání tartanu dokáže ukázat záda i agentům a pro mne je to nejlepší puzzle z Animatrixu. A pokud to někdo ještě neví, tak ten rekord je nyní 8,72 s. To bude muset Usain Bolt ještě hodně zrychlit, aby se zase mohl nechat slavnostně vyfotit u výsledkové tabule.(1.1.2016)

Haruki Murakami napísal knihu O čom hovorím, keď hovorím o behaní. Počas sledovania tohto kraťasu som na tú knihu neustále myslel. Ten oslobudzujúci pocit, pocit slobody, ktorý človek má, keď sa úplne odovzdá ideálu a predstave. Tento príbeh má niekoľko vizuálnych podmanivých scén, ale myšlienka značne prekonala formu a v prípade Animatrixu značne prevyšovala ostatné príbehy - akokoľvek boli dobré. Zacítiť slobodu a túžba byť slobodný. Prevedené do dokonalosti.(8.1.2012)

mísí se tu názory s hodnocením 50 nebo 100%. asi tak - tenhle díl nemůžete brát jako klasický příběh AM. je to o trochu něčem jiném, je to dle mě o poselství, které skrývá lidská duše a které se matrix snaží potlačit. slabý scénář? kdeže, jednoduchý ano, ale dotažený k dokonalosti. stejně tak grafické pojetí a animace. nemusí to sednout každému. pro mě to je ale jednoznačně nejlepší díl, kdykoliv se bavíme o AM, na mysli mi vyvstane právě tato povídka.(25.10.2013)

Tahle epizoda rozdělí publikum ve dví: někomu neřekne nic, někoho velmi zaujme. Já patřím samozřejmě do druhé jmenované skupiny a to z několika důvodů: Autoři se nebáli vytvořit v zadaném vesmíru, který má svá pravidla a diváci ho milují pro zcela konkrétní důvody, které najdeme ve všech ostatních dílech Animatrixu, něco zcela nového a originálního. Zvláštní animace pak tuto odlišnost podtrhává (kácí i vizuální základy Matrixu, jako je klasický zelený "rain text" a ztvárňuje tento prvek po svém) a já tomu jen tleskám. Kromě toho všeho samotný příběh je velmi dobrý.(5.8.2012)