Pornografie

Pornography

Drama / Romantický / Thriller / Válečný

Polsko / Francie, 2003, 117 min

• Mariin

Tento film lze zařadit do kategorie tzv. zvrhlého umění. Deformovaně depresivní příběh, zasazený do okupovaného Polska r. 1943. Jsou tu ukázáni dva snobští umělci, kteří ďábelsky promyšleně usilují „zafixovat nevěru“ v polské venkovské rodině. Gombrowiczovu literární předlohu neznám, ale tento filmový příběh židovsko-polského režiséra Kolski-ho je dosti nepravděpodobný. Je na místě pochybovat, že by se takto chovali venkovští katoličtí Poláci a navázali důvěrný vztah s městskými kumštýři-povaleči a duchovními zoufalci. Jako by byl sám tvůrce takových děl nešťastníkem a snažil se do toho strhnou i všechny kolem sebe.(4.2.2008)

• Djkoma

Pornografie, která je o úplně něčem jiném než by jste čekali. Svým pojetím a celým příběhem si mě však nedokázala získat a to by nezměnili ani žádná prsa hereček ve filmu. Je to škoda, protože film má myšlenku, ale některé jeho části jsou tak prázdné a bezvýznamné, že mě nedokázali obejmout a 117 minut držet před obrazovkou a jen zírat. Možná jindy, ale pravděpodobně to prostě není film, který bych si dokázal zamilovat a nebo alespoň nazvat průměrným. Všem ostatním, kterýms e líbí to přeji, určitě je v něm "něco", co mě neokouzlilo, ale jiné ano.(10.2.2008)

• Dzeyna

No tak celkem nudné a hlavně sem opravdu nepochopila proč se to jmenuje Pornografie, když je to celé úplně o něčem jiném - válka a staří chlapi. Asi dvakrát tam jsou vidět prsa a to je celé. Hrozně mě to pohoršilo :D. Celkem nezáživné. Jediné, co mě na tom zaujalo, je hudba, nebo spíše "znělka", ta je opravu chytlavá, obzvlášť v podání klavíru. I když herecké výkony také nebyli k zahození. Čekala jsem mnohem víc = zklamání.(19.7.2012)

Laciný název, bohatý obsah? Není tomu tak. Popravdě jediné co ve vás snímek zanechá je chuť přečíst si předlohu od Gombrowicze (byť je to ve všech styčných bodech takřka shodné s jiným jeho dílem - Prokletí). S čestnou výjimkou v podobě Václava a Hipolita jsou totiž všechny postavy divákovi odcizené svým chováním i emocemi, byť z nich čiší, že jsou nositeli velkých příběhů. A je to vina režiséra, který je divákovi nedokáže přiblížit. Jejich chování tak mnohdy působí nelogicky či je bez návaznosti na jejich předchozí činy. Nepomoci si režisér berličkou v podobě vypravěče, tak to dopadlo ještě hůře. Navíc ta podivná zkratkovitost. Viz kupříkladu "šup, šup" anabáze ohledně paní Amélie. Je vám jasné, že to postavu Fryderyka mělo někam posunout, ale neděje se tak a celá ta pětiminutovka vyzní naprosto do ztracena. Takových momentů je zde nepočítaně. Přesto především díky vypointovanému závěru není Pornografie špatným počinem. Špatným ne, ovšem průměrným ano.(9.1.2008)

Toto sa mi dávno nestalo. Aj napriek tomu, že z celého vyznenia filmu mi nejako unikla celková pointa, páčil sami. Teda nie že by tam tá pointa nebola, ono ich tam bolo totiž naraz niekoľko a dokonca boli aj celkom dobre naznačené a rozpracované. Chýbala tomu však celistvosť a celkové vyvrcholenie, zakončenie jednotlivých myšlienok. Aj rozpoložením sa film najviac prikláňa len ku dráme. Romantické a thrillerové zaradenie je tu len okrajové, to by som sem potom mohol priradiť aj komédiu, lebo niektoré scény ňou naozaj zaváňajú. A okrem iného mi ostali v pamäti scéna s ježkom a príbeh z koncentračného tábora. 75%.(12.1.2008)