Důkaz

Proof

Dôkaz

USA, 2005, 95 min

John Madden

David Auburn (scénář, divadelní hra)

Mick Audsley

Scénografie:

Alice Normington

Kostýmy:

Jill Taylor

Kvalitní drama stojí hlavně na hereckém výkonu Gwyneth Paltrow. Ke konci už sice snímku dochází dech, i tak bych ale nikdy nevěřil, že filmu o matematice a depresích (což jsou dvě věci které nesnáším) někdy dám nadprůměrné hodnocení a ještě se mi bude líbit. To je zásluhou hlavně skvělého scénáře Davida Auburna a všech věrohodných emocí a vztahů, o kterých Důkaz vypráví.(22.11.2008)

Kontakt s realitou neztrácí pouze geniální matematik, ale mnohdy i divák neví, kudy kam, čeho se chytit.. Postupně ale před sebou máme bravurně vystavěné komorní drama, na kterém je asi třeba nejvíce upozornit na scénář a vedle stále zajímavějšího Jakea Gyllenhaala podává životní výkon (po hrůzách typu Nahoru, dolů, Těžce zamilován nebo Letuška 1.třídy) Gwyneth Paltrow, rozhodně jedna z nejtalentovanějších hereček své generace, které ovšem mnohdy chybí lepší cit pro výběr rolí.. Neefektní režie (jen minimum interiérů) Johna Maddena, tlumené osvětlení, pokroucené časové linie, příjemná hudba, silné dialogy a důstojná "předělávka" divadelní hry.(4.3.2006)

Křehká hranice mezi genialitou a šílenstvím se v otci i dceři pravidelně stěhovala a stejně tak stěhovavé bylo i moje přesvědčení, co ke komu víc patří. A pak jsem pochopila, že to vlastně není tak důležité, protože "důkazy" jako úcta, důvěra a láska jsou pro život podstatnější než ty matematické a Gwyneth, o které si opakovaně říkám, že ji nemusím a opakovaně se mi v něčem líbí, mi k tomu pomohla.(13.2.2006)

Další krásný film o geniálním/šíleném matematikovi. Srovnání s Čistou duší se neubráním, i když je to přeci jenom jiné a jedinými pojítky těchto filmů jsou šílenství, genialita a matematika. Jinak je to povedený příběh nejen pro matematiky, je se na co dívat a jedná se o poměrně dobře obasazený film. Narážky na teoretické fyziky mě opravdu dostali, protože jsem se zrovna učil na zkoušku z TF :)(13.11.2006)

Po Donniem Darkovi v poslední době druhé drama s Jakem Gyllenhaalem. A vítězně z tohoto "souboje" vychází Důkaz. Nemá sice tak hutnou, temnou atmosféru jako Donnie, alespoň jsem ho však pobral. O emočně vypjaté scény tu není nouze, ač jsou relativně často prokládány vatou, zejména flashbacky (jsem proti anglicismům, ale vhodný ekvivalent mne nenapadá). Líbilo se mi ústřední trio, Hopkins moc prostoru nemá, a tak jen paběrkuje... 80%(6.1.2011)

• - Alicia Silverstone bola zvažovaná pre úlohu Catherine. (Msscastillo)

• - Divadelní scenárista David Auburn se Důkazem uchytil ve filmovém byznysu a v následujících letech se do kin dostal do kin ještě jeden projekt podle jeho scénáře - Dům u jezera. (imro)

• - Drama Důkaz stálo producenty 20 mil. dolarů a během úvodního víkendu (16. – 18. 9.) promítání vydělalo v osmi amerických kinech 193 840 dolarů. Celkový zisk se za dva měsíce vyšplhal na 7,5 milionu. (imro)