Důkaz

Proof

Dôkaz

USA, 2005, 95 min

John Madden

David Auburn (scénář, divadelní hra)

Mick Audsley

Scénografie:

Alice Normington

Kostýmy:

Jill Taylor

Gwyneth Paltrow v tomto filmu zahrála báječně... Anthony Hopkins ji skvěle sekundoval a oba dva tomu filmu dodali tu správnou příměs geniality i šílenosti a skvěle ukázali, jak křehká hranice mezi nimi je. Film dokáže člověka vtáhnout do děje a nemáte z něj pocit, že se vám snaží vnutit něco, čím vlastně není - vše, co se v něm odehrává působí věrohodně, a tak to má u dobrého filmu být.(3.9.2008)

Stále tvrdím, že retrospektívny spôsob nakrútenia filmu je jednou z najťažších vecí. Ale keď sa to podarí kvalitne spracovať, ako v tomto prípade, tak je to zároveň aj najpútavejší spôsob. Toto snové obsadenie by vytrhlo z biedy aj ten najúbohejší scenár, no keďže tu sa nenechávalo nič na náhodu, dočkal som sa veľmi silného zážitku. A aj keď som väčšine kockáčovských rečí moc nerozumel, je to spracované tak, aby to divákovi neublížilo. Škoda trošku priemernejšieho samotného záveru a pomalšieho rozjazdu. Ale inak nemám skoro čo vytknúť. Možno, že chýbal trošku hlbší zmysel a viac emócií. 90%.(5.7.2007)

Komorní drama z dílny Johna Maddena mě nadchlo přesným výkonem Gwyneth Paltrow a neobyčejně silným příběhem, kdy téměř do konce nevíte, kdo onen důkaz vlastně sepsal. (Nějaké jasné náznaky se ovšem objevily). Ačkoliv jsem podobný konec čekala, povedlo se mě šokovat. Důkaz je vynikající film, přestože (alespoň podle mého taťky) nemá žádné zásadní zvraty. Plyne si neobyčejně vhodně zvoleným tempem, které vás připoutá k obrazovce a vy si můžete užívat vynikající výkony až do konce.(12.1.2009)

Ještě ve starém roce 2011 jsem stihnul zkouknout tento film. Tak ho zpětně hodnotím. Všichni tři hlavní herci jsou esa velkých rozměrů, nicméně ani to neznamenalo, že se bude jednat o kvalitní film. Film Proof jsem vyhledal proto, že měl mít podobný nádech jako Will Hunting, jenomže tohle Huntingovi ani trochu nekonkurovalo. Proof měl sice zajímavý námět, ale provedení bylo špatné. Bylo to prostě nudné. Z takového námětu se dalo vykřesat mnohem víc. Dávám 3 hvězdičky spíše ze soucitu. Zároveň vím, že tenhle film si už asi nikdy nepustím. 60%(2.1.2012)

Jednoznačně typ filmu, který stojí a padá na hereckých výkonech a v tomhle případě je erekce výkonů velice silná. Gwyneth Paltrow hraje jako o život a konečně může dokázat, že není tak špatná herečka, jen si vybrat ty správné role. Ostatní herci ji v podstatě jenom neméně skvěle sekundují a dotvářejí atmosféru. Film o hranici mezi šílenstvím a genialitou, ze kterého se nakonec vyklube příběh o lásce, důvěře a porozumění. A tak je to přece vždycky, nebo ne?(24.10.2006)

• - Divadelná hra Davida Auburna, ktorá stála u zrodu filmu Proof, bola v roku 2001 ocenená Pulitzerovou cenou a prestížnou divadelnou cenou Tony. (youtoo18)

• - Důkaz byl natáčen na Chicagské univerzitě, kterou už v minulosti využili například tvůrci romantické komedie Když Harry potkal Sally (1989) nebo Utečenec (1993). (imro)

• - Drama Důkaz stálo producenty 20 mil. dolarů a během úvodního víkendu (16. – 18. 9.) promítání vydělalo v osmi amerických kinech 193 840 dolarů. Celkový zisk se za dva měsíce vyšplhal na 7,5 milionu. (imro)