Důkaz

Dôkaz

Proof

USA, 2005, 95 min

John Madden

David Auburn, Rebecca Miller, David Auburn (divadelní hra)

Mick Audsley

Scénografie:

Alice Normington

Kostýmy:

Jill Taylor

Kvalitní drama stojí hlavně na hereckém výkonu Gwyneth Paltrow. Ke konci už sice snímku dochází dech, i tak bych ale nikdy nevěřil, že filmu o matematice a depresích (což jsou dvě věci které nesnáším) někdy dám nadprůměrné hodnocení a ještě se mi bude líbit. To je zásluhou hlavně skvělého scénáře Davida Auburna a všech věrohodných emocí a vztahů, o kterých Důkaz vypráví.(22.11.2008)

Po Donniem Darkovi v poslední době druhé drama s Jakem Gyllenhaalem. A vítězně z tohoto "souboje" vychází Důkaz. Nemá sice tak hutnou, temnou atmosféru jako Donnie, alespoň jsem ho však pobral. O emočně vypjaté scény tu není nouze, ač jsou relativně často prokládány vatou, zejména flashbacky (jsem proti anglicismům, ale vhodný ekvivalent mne nenapadá). Líbilo se mi ústřední trio, Hopkins moc prostoru nemá, a tak jen paběrkuje... 80%(6.1.2011)

Lehce pro intelektuály, ale děj je úžasně navazující, prolínající se s minulostí a vzpomínáním Catherine, která zdědila po otci jak genialitu tak šílenost. Názorná ukázka toho, jak dcera může milovat otce a obětovat pro něj své vzdělávání. Na druhou stranu je její nejlepší školou sám umírající, senilní otec, který se nad své očekávání cítí být zdráv. Celý nadšený předloží dceři důkaz o matematické souvislosti ročních období a tím jen potvrdí svou nemoc. Catherine naopak napíše důkaz týkající se prvočísel, což může otřást základy dosud probírané látky. Bohužel i u ní se projeví sklony k šílenství a není si jistá svým autorstvím. Svou roli zvládla skvěle. Věrohodně zahrála návaly zoufalství a bezmoci a stejně tak hájila svůj názor. Jako s člověkem bych s ní nedokázala vyjít, ale jí by jistě potěšilo 5*:)(8.1.2008)

Matematické pravdy byly, jsou a budou, pro mě navždy nepochopitelné. Nikdy nezažiji pocit okouzlení nad shlukem řeckých písmen, arabských číslic a různých lomítek, protože se na svět vzorců dívám podobně jednoduchým pohledem jako Claire (doufám, že to je jediné co máme společného). Ne tak její otec a její sestra Catherina, která svůj život podřídila jemu a jeho nemoci. Po jeho smrti náhle všechno zmizelovšechno! Až na pochybnosti o sobě samé. „Jestli se vrátím na začátek budu moci začít znovu. Pokud půjdu řádek po řádku, pokusím se najít kratší cestu lepší“ . Působivé natočené komorní drama s vynikající Gwyneth Paltrow.(13.1.2006)

Zaujimava psychologicka drama a predovsetkym vynikajuci herecky vykon Gwyneth Paltrow. Skoda len, ze chvilkami sa dej uz len velmi pomaly rozbiehal a zostalo to nejake nudne. Neustale hadky medzi sestrami to len zachranovalo. Taktiez som ocakaval, ze na konci sa ten dokaz zverejni v medii, teda trosku velkolepejsi koniec. Takze u mna za 3 hviezdicky....... 16.04.2008(16.4.2008)

• - Přibližně v 1 hodině a 7. minutě se ve scéně dialogu v kuchyni několikrát při střídání záběrů mění účes Catherine (Gwyneth Paltrow), přesněji prameny vlasů v culíku. (othoson)

• - Gwyneth Paltrow si ve snímku zopakovala úlohu, kterou ztvárnila už v původní divadelní hře Davida Auburna. Ten je též spoluautorem scénáře k filmu. Představení získalo Pulitzerovu cenu a hrají ho na prknech slavného londýnského West Endu. (imro)

• - Alicia Silverstone bola zvažovaná pre úlohu Catherine. (Msscastillo)