poster

Důkaz

 • USA

  Proof

 • Slovensko

  Dôkaz

 • Velká Británie

  Proof

Drama

USA, 2005, 95 min

Režie:

John Madden

Scénář:

David Auburn (scénář, divadelní hra)

Střih:

Mick Audsley

Scénografie:

Alice Normington

Kostýmy:

Jill Taylor
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • boshke
  ****

  Po Donniem Darkovi v poslední době druhé drama s Jakem Gyllenhaalem. A vítězně z tohoto "souboje" vychází Důkaz. Nemá sice tak hutnou, temnou atmosféru jako Donnie, alespoň jsem ho však pobral. O emočně vypjaté scény tu není nouze, ač jsou relativně často prokládány vatou, zejména flashbacky (jsem proti anglicismům, ale vhodný ekvivalent mne nenapadá). Líbilo se mi ústřední trio, Hopkins moc prostoru nemá, a tak jen paběrkuje... 80%(6.1.2011)

 • Janek
  ****

  Prkna skřípají jen co je pravda....pravda i je, že bych raději zašel na divadelní hru, než do kina na hraný film...tady to ale zachraňují herecké výkony - ty jsou pozoruhodné, film je pomalý, ale má určité tempo, které vás chytí (teda mě alespoň ano), takže těšil jsem se v celku oprávněně - kvalitní filmařina, která má sice pár hluchých míst, ale nicméně i tak poslouží jako kvalitní a koukavé drama...(18.9.2006)

 • PogoJoe
  ****

  Film dokazující, že matematici jsou skutečně blázni... Skvěle a věrně roztržitá Gwynteh Paltrow, přesný Anthony Hopkins, sympatický Jake Gylenthal a protivná sestra Hope Davis, kterou jsem měl nejednou chuť nakopnout, když to vyjádřím mírně. Výborně zahraný film z pro mě nového prostředí matematických důkazů, kterým většinou nerozumí ani sami matematici, kteří mnohdy žijí ve zcela jiném světě a rozhodně myslí jinak než my, "normální". Ve filmu jde vlastně o vztah a lásku nadané dcery a geniálního otce, od kterého podědila více, než si myslí a o vzájemné důvěře. To je všechno. Gwyneth hraje křehkou dívku, která to díky své genialitě rozhodně nemá lehké. Bavilo mě to, tak na 70%. Režie: *****, Scénář: ****, Herci: *****, Hudba: ****, Výprava: ****(19.10.2007)

 • numi
  **

  Celému filmu chybí zajímavá zápletka a s ní spojené napětí. Od začátku až do konce se vše vyvíjí podle předpokladů a jediné, co film trochu zachraňuje, jsou paralely v životě a pocitech dcery a otce a sklouzávání z matematického tématu k tématu lásky a důvěry. Snad za tyhlety světlé chvilky a snad i za Gwyneth Paltrow, která mě poprvé přesvědčila, že je herečka (teď ještě ale zbývá druhý krok - přesvědčit mě, že dobrá), dám dvě hvězdičky. Ale stále mi Gwyneth nepřipadá jako vhodná adeptka na takto velkou roli, která má utáhnout celý film na svých bedrech. Dokážu si na jejím místě představit třeba Jennifer Connelly, ale Gwyneth prostě ještě nedokáže vytáhnout podprůměrný film nad vody průměrnosti. [červenec 2006](7.7.2006)

 • Dan9K
  ***

  Já v podstatě nemám tomuhle filmu co vyčíst. Snad jen to, že mi přijde pravděpodobný jeden rozhovor mezi tvůrci před natočením snímku: "Hele, máš nějakej nápad o čem udělat film"? "Ne, fakt nemam, teď mě zrovna nic nenapadá". "Tak to je jedno, něco začnem a ono se z toho něco vyvrbí". To, že cítím při sledování nějaký intelektuální růst (což je stejně jenom můj pocit), neomlouvá celkovou nijakost. Důkaz se nesnaží nic dokázat, snaží se být jen obyčejným filmem a já nemám důvod něco takového oceňovat. Pěkné herecké výkony, slušná, "šafránovitá" hudba, prostě dobrý dílko, jen mě to moc neřiká...film, na který se velice snadno zapomene...(6.2.2006)

 • - Gwyneth Paltrow spolupracovala s režisérem Johnem Maddenem již podruhé, poprvé to bylo na snímku Zamilovaný Shakespeare (1998). (imro)

 • - Přibližně v 1 hodině a 7. minutě se ve scéně dialogu v kuchyni několikrát při střídání záběrů mění účes Catherine (Gwyneth Paltrow), přesněji prameny vlasů v culíku. (othoson)

 • - Celosvětová premiéra proběhla 5. září 2005 na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. (BMW12)