Animatrix: Druhá renesance 2. část

Animovaný / Krátkometrážní / Sci-Fi / Drama

USA, 2003, 11 min

Mahiro Maeda

Don Davis

Pokračování Druhé renesance znovu s doprovodem sionské vykladatelky, která dodává svými filosofickými úvahami a myšlenkami příběhu ještě temnější podtón. A že je ho tu opravdu hodně. V první části se dovídáme kořeny války, tady už válka začala, krutá, vražedná a bez smilování.. A znovu je to brilantně natočené, s "autentickými" záběry a samotná smrt vystupuje z pekel, aby se zúčastnila hodů, které ji jak stroje, tak lidé připravily.. Úžasné, sledovat, jak se lidé marně snaží zničit to, co se jim tak tragicky vymklo z rukou.. Nejtemnější vize apokalypsy, jakou jsem kdy měl tu čest vidět.. Perfektní(22.1.2011)

Odhlédnu-li od všech výhrad vůči první části, druhá by pak mohla být i hodnotitelná. "Final solution - destroy the sky" je pojato velmi apokalypticky, což plně vyhovuje "reálnému světu" Matrix filmů. A doslova mě nadchly některé symboly a parafráze, například robot držící v ruce lebku a pokládající otázku... (není tam vyslovena, ale je tam:) nebo v zákopech chodící postava s televizí na vozíku a kázající svou modlitbu (notně připomínající ježíše Krista).(18.1.2007)

I přestože samotný film Matrix se mi vůbec nelíbil, tak musím uznat, že animované kraťasy vydají více emocí než celé matrixovské filmy. Od první seznamovací části animatrixu jsme se posunuli k mrazivé bitvě, emocionálně na úrovni. Výsledek vám nechá sevřené hrdlo. Sice mi to připomíná vykradenýho Terminánota a Skynet a nejradši bych tomu dal o hvězdu méně. Ale tahle část mě skutečně oslovila a to mi nedovolí jít pod.(26.6.2011)

Finální katarze a zúčtování s lidstvem. Ještě teď mi běhá mráz po zádech, když si vzpomenu na heroické nadšení vyslanců země, kteří vypálili slunce, na zoufalý odboj lidských partizánů a na jakousi vyšší sílu, přesto člověkem stvořenou, která svého pána krutě ztrestala za jeho aroganci, krátkozrakost a neprávem nárokovanou všemocnost. Věru, zasloužil si to.(14.2.2006)

Skvělé pokračování tohoto pro člověka jistě depresivního počinu aneb lidé dostali to, co si zasloužili. Kromě zpracování a scénáře bych zde vyzdvihl i hudební doprovod hlavně v závěru, je to prostě geniální. Tohle by snad mohlo mít i šest hvězd. Tohle už je opravdu o vzniku Matrixu plus to co tomu předcházelo.(31.5.2011)