Animatrix: Druhá renesance 2. část

Animovaný / Krátkometrážní / Sci-Fi / Drama

USA, 2003, 11 min

Mahiro Maeda

Don Davis

"Byly provedeny úspěšné testy, které prokázaly, že v žádném případě nedojde k ohrožení lidského organismu." A operace Temná bouře může začít, protože vymývání mozků proběhlo důkladně a skvělý sebevražedný nápad na odstavení slunečních paprsků z povrchu zemského tím mohl být realizován. Takhle zkrátka vznikl Matrix a já jsem rád, že jsem mohl být při tom.(1.1.2016)

Pro mě rozhodně nejlepší povídka z celého Animatrixu. Netolerantní, arogantní člověk proti pragmatickým strojům, kteří touží i po svém právu na ''život''. Lidé ve své nadutosti a pýše hrající si na bohy, depresivní atmosféra, výborná animace. Matrix i Animatrix je pro mě kult, alternativní pohled na syrový úděl a postavení člověka, člověka, který se stane baterkou a může si za to víceméně sám, člověka, kterému se od strojů dostalo alespoň takového milosrdenství, že mu postavili vlastní iluzi, člověka, který v budoucnu doplácí na chyby předků, o kterým ani neví. Je sterilní. Je šťastný. Žije. 10/10(19.12.2009)

Skvělé pokračování tohoto pro člověka jistě depresivního počinu aneb lidé dostali to, co si zasloužili. Kromě zpracování a scénáře bych zde vyzdvihl i hudební doprovod hlavně v závěru, je to prostě geniální. Tohle by snad mohlo mít i šest hvězd. Tohle už je opravdu o vzniku Matrixu plus to co tomu předcházelo.(31.5.2011)

Asi každý už někdy dumal nad tím, jak to vlastně s těmi stroji tenkrát bylo... Kdo zná R.U.R., neshledá se tu s ničím originálním (troufal bych si i říct, že Druhá renesance je pouhou akční kopií R.U.R.). Kdo nezná, musel po shlédnutí tří Matrixů s podobným scénářem také počítat. Z filosofického hlediska tak tyto dvě epizody Animatrixu pouze opakují myšlenky 80 let staré. Co se týče kontinuity příběhu Matrixu jako celku, docela jasně si vzpomínám na Morfeovu větu "...Už nevíme kdo zaútočil první. Jestli oni nebo nebo my." - na téhle nejistotě ohledně nedávné minulosti je kus kyberpunkové krásy, a je mi líto, tenhle 'Sionský archiv' mi do toho nějak nesedí... K hodnocení mi tak zbývá pár hezkých a originálních záběrů - ***(27.2.2011)

Tam, kde jsme skončili v jedničce, pokračuje dvojka. V druhé části jsme zavedeni přímo na bitevní pole, do války mezi lidi a stroje. Stroj zabijí lidi, člověk zabijí stroje.. do toho rychlá "matrixovská hudba" a všichni se řežou. Samotný příběh nám toho moc neřekne (to musíte zabrousit k části číslo jedna), ale přecejen je to součástí Druhé renesance....(2.8.2007)