Terror Train

T.Y. Drake

John Alcott

Kostýmy:

Veronica Hadfield

Docela dost průměrný slasher. Pomsta za nepovedený (a uznávám že taky dost nevkusný) žertík, Jamie Lee Curtis, vlak plný pařících teenagerů v maskách, machrující David Copperfield. Tempo docela ujde, ale časem to stejně ztratí dech. Taková jediná specialitka jest, že si vrah v průběhu filmu mění masky. Nemá smysl se víc rozepisovat, prostě všechno průměr... nenadchne, neurazí. (stopáž hodnocené verze: 01:32:54, screeny)(2.2.2009)

Začátek je učebnicový příklad toho co mě většinou štve na slashrech (nových i starých) - dlouhý nudný rozjezd, pitomé postavy (tohle měli být budoucí doktoři?) a ještě k tomu vraždy mimo obraz. Naštěstí Spottiswoode není úplně špatný režisér, Jamie Lee Curtisová si svoje odehraje bez problémů, mladičký David Copperfield (jeho jediná role ve filmu) předvádí fantastické kouzla. A hlavně film na konci nabere konečně spád a posledních cca 15-20 minut je opravdu špičkových. Takže s přivřením očí ty tři hvězdičky dám.(9.8.2014)

• asanakis

Klasickej příběh, kdy psychopat vraždí studenty, bere si jejich masky, což je celkem dobrej nápad za předpokladu, že zabiják bude za něco stát a půjde z něj hrůza, nebo bude mít alespoň nějakej styl. Tento zabiják však moc nápadů nepobral a svoje oběti vraždí takovým způsobem, že záběry ve zprávách na Nově obsahují víc násilí, než se v jeho mysli kdy objevilo, takže ani jeho oběti nezažívají příliš zděšení před svou smrtí a divák tak spíš sleduje víc záběrů projíždějícího vlaku a kouzelníka, jež v něm baví potencionální mrtvoly. A příčina smrti vrahounka je tak stupidní, že i ufouni v posledním Indiana Jonesovi byli úchvatní.(15.7.2009)

Klasický slasher, kterému jistý punc výjimečnosti dodává stísněné prostředí vlaku a účast vycházející hvězdy pána (dez)iluzí Copperfielda. Nekonají se tu žádné krvavé bakchanálie a vrah nemá onen děsivý půvab legendami opředeného monstra, dočkáme se jen několika neoriginálních smrtících útoků a nějakého toho obvyklého pobíhání panikařících a pokřikujících adolescentů. Mírně vyčpělé, leč přesto svým způsobem půvabné, hororové vzpomínání, kde mě bavilo těch pár kouzelnických triků o fous víc než celý zbytek filmu. A vzhledem ke svému novému heslu : "Vulgarismy do všech komentářů!", musím dodat, že finále stálo dost za hovno.(8.10.2015)

Tak nějak přemýšlím, čím to vlastně je, že slashery ve svých počátcích měly to kouzlo a uměly to. Natočit něco podobného podobně dneska, asi bych to odzíval. On totiž Terror Train není zase nějak extra originální ani dobrý, minimálně ve svém začátku, body count není nijak velký, ani nějak obzvlášť nápaditý či krvavý, přesto má film docela dobrou atmosféru a ke konci je velmi zajímavý a napínavý, má i hodně zajímavé scény a okamžiky. Je to opravdu jen těmi osmdesátými lety? Tím, že tyto postupy vlastně teoreticky tehdy teprve vznikaly, základy se budovaly a nebyly tedy tak vyčpělé, kýčovité a fádní? Je to tím, že zdejší postavy nejsou zase až tak charakterově ploché a jednoduché a docela se s nimi i pracuje (byť to nutně neznamená, že jejich nositeli jsou idioti)? Fakt nevím, ale Terror Train mě bavil tím více, čím více se blížil ke konci. Přesto, že vlastně operuje právě s tou klasikou – bujará mládež, večírek, srandičky, alkohol, drogy, nadržené vilné holky (tady snad ještě nadrženější a přístupnější než kluci) a samozřejmě dobře zvládnutý vrah u kterého ani nevadí (byť se během děje občas dopracujete k pochybám), že od začátku víte, kdo jím je (Groucho Marx). Na to ale Terror Train nehraje, což je možná i dobře a z dnešního pohledu je to docela originální přístup. David Copperfield je docela zábavná třešnička, myslel jsem si, že se tam mihne jen na okamžik a on tam je tak dlouho.... Kapitolou samou o sobě je samozřejmě Jamie Lee Curtis, která zde několikrát dokáže, že titul královny horrorového řevu jí patří oprávněně, navíc má docela sexy hlas i při „normální“ mluvě (jeden z mnoha záporů dabingu). A byť to není žádná sexbomba, docela jí to tu sekne. A jo, podobné role jí seděly, mám ji v nich rád, možná je škoda, že se už k horroru skoro vůbec nevrací. 3,5*(30.10.2012)

• - Väčšina filmového materiálu bola natočená v noci. Dôvodom bol fakt, že práce prebiehali v gigantickom sklade v Montreale, kde bolo cez deň príliš rušno. A tak sa začalo natáčať o šiestej večer a končilo v skorých ranných hodinách. (beso74)

• - Debut režiséra Rogera Spottiswooda. (Chatterer)

• - Tvár, ktorá bola zastúpená na jednej z masiek patrí známemu hollywoodskemu komediálnemu hercovi Grouchovi Marxovi. Práve jeho obraz bol najdominantnejším prvkom na propagačných materiáloch k filmu. (beso74)