Děsivý soumrak nad městem

• Česko Město, které se bálo soumraku (více)

Je po válce a v malém městečku obklopeném hustými lesy se začínají stavět nové domy. Všichni chtějí začít nový a spokojený život. Zanedlouho však městečko zahaluje hrůza, po setmění mají všichni strach. Přibývají vraždy a strach se stále stupňuje. Kdo nebo co stojí za tímto brutálním vražděním? Dokáže to vůbec někdo zastavit? (Chupacabre)

Tosim odpad!

V mém soukromém žebříčku otřesných filmů měl tento hnus dlouho "první místo" a překonalo jej až Waterloo po česku. Tohleto je film o malém městě, jehož studenty ohrožuje neznámý zabiják. Nápad sice okoukaný, připomíná však Zodiaka a dalo se však vytěžit více z formy, která je ale tak těžkopádná, že nudí k smrti a vy máte chuť buďto spát anebo rozflákat televizi (roztržení plátna v kině by byl asi problém.) Napětí neexistuje, film také doprovázejí rádoby kvalitní komentáře a vše vyšumí do ztracena a potvrzuje impotenci tvůrců i herců. ()

ricci.s

Tú jednu hviezdu dávam len za to, že sa mi to podarilo dopozerať. Je to ináč strašne ukecaný, nezáživný a nudný film, námetom a kvalitami pripomínajúci sračkoidný Lovers Lane (1999). Lenže tam boli aspoň nejaké vraždy, tu je toho minimum. Gore žiadne, krv žiadna, o nejakej atmosfére alebo strachu nemôže byť ani reči. A naozaj nemám rád filmy, ktoré sa považujú za horory a pritom horormi vôbec nie sú, v tomto prípade šlo len o slabý krimithriller. NEVER MORE! ()

tron

Spoilery. Najskôr som si pozrel sequel z r. 2014 a až o pár rokov neskôr prišiel rad na originál zo 70. rokov. Prvé, čo ma zarazilo, je, že je to natočené na základe skutočných udalostí. Hororový fanúšik je samozrejme zvyknutý na oveľa väčšie brutality, ale i tak ma asi nikdy neprestane zarážať, akých zverstiev je schopný spáchať človek na človeku. Druhé, čo ma zarazilo, je šialený mix žánrov. Chvíľu je to bežný serial killer, potom to ide temer až kamsi k exploitationu. Následne sa z toho stáva klasická kriminálka, potom regulárna, hoc nevtipná komédia (!) a občas to ide až k buddy movie. Na iných miestach je to thriller a potom sa dostaví dokonca až čosi ako pokus o mrazivú dokumentárnu rekonštrukciu (hlas mimo záber). Ak by sa to spracovalo dobre, nemal by som s neustálym striedaním žánrov problém. Tu to ale spracované dobre nie je. Absolútne nechápem zámer tvorcov, že mám byť v jednej chvíli šokovaný z drastickej vraždy a následne sa mám smiať na policajtovi, ktorý zaparkuje služobné auto v močiari. Nielenže to narúša celistvosť atmosféry, ale to podľa mňa aj dehonestuje skutočné udalosti, ktorými je snímka inšpirovaná. No a keďže to vzniklo podľa reality a tá je taká, že vrah dodnes nebol odhalený, tak sa samozrejme nedozvieme jeho identitu. Keďže som ale pred pozretím filmu ani len netušil, že vznikol podľa reálnych udalostí, čakal som klasické finále so šokujúcim odhalením vraha. Samozrejme som „vedel“, že ním bude komická postava, pretože to bol podľa mňa jediný normálny dôvod, prečo by tu čosi tak kuriózne v inak vážnom filme bolo. „Chceli odlákať pozornosť vtedajšieho publika vtipnou postavičkou, z ktorej by sa na konci nečakane vykľul desivý sériový vrah a diváci by zostali v šoku“, myslel som si. Preto ma odrovnalo, že nič také sa nestalo, identitu vraha sa nedozvieme a tým pádom o to viac udiera do očí nepochopiteľná a podľa mňa azda až neospravedlniteľná prítomnosť komickej postavičky. Okrem toho má film zjavné problémy s logikou, policajti strieľajú po vrahovi, delí ich od seba vlak, ten odíde a hoc má vrah zjavne náskok len pár sekúnd (a má postrelenú nohu), policajti skonštatujú, že má náskok minimálne 10 minút, čo ma teda úprimne zarazilo a i vinou toho im ujde. Samostatnou kapitolou je možno jedna z najsmiešnejších vrážd v dejinách slasheru a to pomocou hudobného nástroja. ()

Bloody13

Celkem strašidelný thriller (prý podle skutečných událostí) s tajemným násilnickým vrahem, který s tím pytlem přes hlavu evokuje mladšího Jasona z druhého Pátku třináctého. Doporučení je na místě, jelikož je to film s dusnou atmosférou, několika nápaditými mordy (ta s trumpetou se vryje do paměti) a mrazivým koncem. ()

Marceloo

Mestečko Texarkana sa v roku 1946 spamätáva z Druhej Svetovej Vojny. Vojaci sa vracajú domov a hladajú si nové ženské lásky. Za mestom sa nachádza cestička pre zamilovaných - Lovers Lane, kam tieto páry chodia. Jednej noci ale neznámy vrah s maskou zaútočí na mladý pár. Útokov postupne pribúda a z Texarkany sa postupne stáva Město, které se bálo soumraku. - Prequel môjho milovaného hororu z roku 2014. Na svoju dobu má perfektný vizuál, ale nanešťastie neobsahuje žiadny podmanivý soundtrack, ktorý by vtiahol diváka hlbšie do deja. Celá záhada okolo The Phantoma sa mi páčila a vraždy tiež neboli najhoršie. Film sa tiež snaží o občasné vtipy, ktoré celkom dobre fungujú. Tag hixploitation pri tomto filme ma ale pobavil zo všetkého najviac. Som velmi rád, že vďaka tomuto vzniklo Město, které se bálo soumraku. ()

George Stobbart

Menej známy, ale o to pôsobivejší krimi horor na tému tzv. Phantom Killera, ktorý sa realizoval v povojnovom Texase, kde s bielou maskou na hlave po nociach masakroval ľudí a polícii sa ho nikdy nepodarilo chytiť. Vo filme dianie samozrejme trošku prifarbili, vrah je síce podľa reálnych opisov veľký, má však na hlave vrece ako Jason z F13 - kým objavil svoju hokejovú masku, dianie je oživené aj jemným presahom do miestnej legendy The Hook; týkajúcej sa miestečka „lover´s lane“, či občasnou podivne komediálnou interakciou medzi policajtmi (možno pre ich reálnu neschopnosť) a napr. na originálnu vraždu s trúbkou človek nezabudne. Film sa témy chopil sympaticky, je temný, napínavý, zaujímavý a v dobe jeho nového BluRay vydania sa naň pozerá ešte lepšie. Osobne som dosť zvedavý aj na jeho remake, ktorý by mal vybehnúť už onedlho. ()

*CARNIFEX*

Remake bol lepšia “zábava”. Z nudy som sa vrátil k filmu, ktorý by ma mal tématicky uspokojiť - bohužiaľ, nestalo sa. Nevadí .. ()

JohnnyD

Strašne komický film, ktorý svojou (už aj na svoju dobu) zastaraním pôsobí miestami ako komédia, čo je dosť absurdné vzhľadom na fakt, že film je podľa skutočných udalostí. Štýl je najbližšie noirovkám a pseudodokumentom zo 40. rokov ako napríklad The Wrong Man - teda rádiový voice-over rozprávača, prestrihy na kadejaké banálne veci, čo sa v meste dejú, do toho ultraspravodliví pohoďácki policajti a sem tam nejaká tá vražda. A práve tie vraždy môžu za to, že sa naň nezabudlo - totižto pripomínajú nadchádzajúci žáner slasher. Inak to a maskovaný zabijak sú jediné styčné body, žánrovo je film úplne inde, ani hororom by som to nenazval. Jedinou skutočne dobre vystihnutou vecou je atmosféra buranského juhu USA v štýle klasickej povojnovej romantiky. ()

pornogrind

The Town That Dreaded Sundown(2014) by měl být remakem tohoto filmu nebo chcete-li pokračováním. Já už tento viděl a hodnotil v roce 2017. Tenhle původní film z roku 1976 jsem neviděl a tak to napravuji až nyní. Na svou dobu jde o pozoruhodnej film kterej je inspirovanej příběhem „The Phantom Killer“ z roku 1946 a dodnes zůstává z jedním z nejznámějších nevyřešených zločinů v historii USA. Městečko Texarkana po setmění žije v hrůze. Obchází tu totiž vrah. Horor(Slasher)/thriler(krimi) kde nechybí ani odlehčení humorem a vstupy vypravěče. Dojde i na nějaký to napětí a atmosféru. Nějaké krvavější vraždy(natožpak gore) tady budete hledat ale marně. 3hvězdy. ()

LION-MR.T

Jak to běželo na Primě,měl jsem si to nahrát.Trochu ukecaný,ale vrah nemá chybu.Trochu připomíná Jasona ve druhém díle Pátku 13.ého,tou maskou přes hlavou.No maskou. ()

PetrPan

Polodokumentární horor podle skutečných událostí. V roce 1946 řádil v Texasu v městečku Texarkana maskovaný vrah, který zabil pět lidí a tři další zranil. Říkali mu Fantóm a nikdy nebyl dopaden. Film se poměrně věrně drží reality, tedy skutečností, které jsou o případy známy a které jsem měl možnost si pročíst. Najde se samosebou i nějaká ta přidaná hodnota, třeba slavná scéna vraždy pomocí saxofonu je zřejmě celá vycucaná z prstu, oběť byla ve skutečnosti zastřelena. Ale právě ona autorská invence ve vražedných scénách dodává filmu příchuť nefalšovaného slasheru, který si atmosférou nezadá ani s nejlepšími žánrovými zástupci. Syrovostí, při nichž necítíte ani špetku nadhledu, je pak i v mnohém překonává. Škoda jen, že vypravěčem komentovaný příběh, což by až tak nevadilo, nemá řekněme žádnou dramatickou hodnotu a s postavami nemáte šanci se nijak sžít, necítíte tedy ani špetku napětí, a nepomáhá ani občasný odlehčující humor. Nevyrovnaná, ale přece čtyřka. Viděno během Season Challenge tour 2015 ()

SeBig odpad!

Opět jsem se nechal zlákat plakátem na film, páč to vypadalo na takovej ten oldschoolovej slasher něco ve stylu Friday 13th.. a ono z toho vylezlo tohle hovno. Pytlovina a to doslova. Celý film nudný jak prase, naháněj tam nějakýho vraha co lítá po lesích s pytlem na hlavě a vraždí lidi tak nehorázně trapným a pomalým způsobem, až to snad ani není možný. A může mi někdo jako vysvětlit co to mělo bejt to znásilnění trumpetou nebo wat? Jestli máte chuť poslouchat nudný sherifský kecy tak s chutí do tohohle filmu. ()

eraserhead666

Příběh z doby, kdy se slasher ještě válel v peřince a žužlal rukojeť (střenku) nože. Skvělá ukázka toho, že Jason si ten pytel měl nechat a neměnit ho za hokejovou masku. Tohle je překvapivě povedená kombinace působivého sériového vraha a napětí, dobře dávkovaného humoru a netradičně použitého vypravěče. ()

corpsy

Slasher, ktorý neválcuje ani mordami, ani atmosférou, ale nezáživným príbehom. Ak bola táto udalosť naozaj v tej dobe jednou z najväčších krimi vecí na Juhozápade, tak ju mal snímok spracovať riadne náležite. Obkecaná nuda a strašne zastaralý look. ()

Tryskomyš

Není to špatný film, když vezmu v úvahu, že je z roku 1976. Navnadilo mě to k tomu shlédnout i volné pokračování Děs po setmění. Má o 2 procenta horší hodnocení, tak jsem zvědavá. ()

kaylin

Na svou dobu mi přijde snímek velmi povedený a v určitém smyslu i novátorský, i když to není dotaženo do nějakých extrémů. Myslím, že je docela škoda, že tenhle horor není až tak známý, protože bych řekl, že si pozornost zaslouží. Není to extrémně děsivé, ale je to podáno osobitým způsobem, který mě prostě zaujal a díky kterému mi některé scény jako hororové prostě přišly. ()

JohnMiller

Z dnešného pohľadu ide o horror, ktorého ohlodal zub času, vyslovene, do morku kosti. Je to naivné, z časti nudné, dneska to nevystraší už ani 10 ročné decko a 70´s produkcia dneska takisto nepatrí k vyhľadávaním faktorom, tvorcov. Avšak pre mňa ako filmového a horrorového (ne)znalca, to bol nádherný ukážkový príklad takzvaného proto-slashera. Ide o klasickú vyvraždovačku, ktorá je naplnená od hlavy po päty prvkami, ktoré sa neskoršie v 80´s využívali tak často, až sa stali klišé tohoto žánru. Tento film vznikol skoršie, pred Halloweenom (1978) Piatkom 13 (1980) Sleepway Camp (1983) a mnohými ďalšími. ktoré by som mohol vymenovávať do rána. V podstate ide o jeden zo základných kameňov vyrvraždovačiek. Rozhodne nejde o nejakú mohylu, bez ktorej by dnešné horrory neboli tam, kde sú, ale niečo to do seba má. Príbeh je v istej časti úplne štandardným, poctivým slasherom. V malom mestečku sa po nociach prechádza obrovský chlapík z vrecom na hlave a zabíja páriky, ktoré si išli užívať do lesa. Muž má na hlave presne také vrece ako kuklux klan vo filme Django Unchained alebo ako Jason Vorhees v Piatku 13 druhej časti (1981). Vrah má nesmiernu moc a políciou je Nepolapiteľný. Jediný moment, ktorý nieje vyslovene klišé, je ten, že identitu ani výzor vraha neodhalia. Tým pádom ho nedostanú. Ide o nezvyčajne netradičný a depresívny koniec. Ale dneska to už stratilo na atmosfére a ani vtipné prvky a skeče policajtov tomu veru nepomáhajú, udržať si vážnu tvár. Ide o priemer, ale z historického vývoja horrorov, rozhodne neurazí ()

BoredSeal

Film s mnohem lepší pověstí než si zaslouží. Obrazově stylové retro, které s vyjímkou celkem ucházejících akcí vraha (bizarní výstup s trombónem) nabízí jen přemíru dialogů, styl amerických vidláků, otravný voice-over a pofidérní komickou figurku. Jako detektivka i horor slouží Soumrak bohužel mizerně a právě nuda sráží hodnocení jinak standartně natočeného filmu o jednu hvězdičku. Už v jeho době existovaly mnohem lepší vyvražďovačky. ()

Martin741

Opat kvalitna hororova jazda zo 70. rokov 20. storocia. Strasidelna atmosfera na urovni, vrazdy premakane, hruza des sa stupnuje : ako funda kvalitnej hororovej jazdy zaroven tvrdim, ze najlepsie hororry sa tocili v kultovych 70. rokoch : Alien, Deliverance, Jaws, Texas Chainsaw Massacre nech sluzia ko priklad. 78 % ()