Děsivý soumrak nad městem

• Česko

Město, které se bálo soumraku

The Town That Dreaded Sundown

Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1976, 90 min

Earl E. Smith

Charles B. Pierce

Tom Boutross

Masky:

Cheri Minns

Mestečko Texarkana sa v roku 1946 spamätáva z Druhej Svetovej Vojny. Vojaci sa vracajú domov a hladajú si nové ženské lásky. Za mestom sa nachádza cestička pre zamilovaných - Lovers Lane, kam tieto páry chodia. Jednej noci ale neznámy vrah s maskou zaútočí na mladý pár. Útokov postupne pribúda a z Texarkany sa postupne stáva Město, které se bálo soumraku. - Prequel môjho milovaného hororu z roku 2014. Na svoju dobu má perfektný vizuál, ale nanešťastie neobsahuje žiadny podmanivý soundtrack, ktorý by vtiahol diváka hlbšie do deja. Celá záhada okolo The Phantoma sa mi páčila a vraždy tiež neboli najhoršie. Film sa tiež snaží o občasné vtipy, ktoré celkom dobre fungujú. Tag hixploitation pri tomto filme ma ale pobavil zo všetkého najviac. Som velmi rád, že vďaka tomuto vzniklo Město, které se bálo soumraku.(28.8.2015)

• JohnMiller

Z dnešného pohľadu ide o horror, ktorého ohlodal zub času, vyslovene, do morku kosti. Je to naivné, z časti nudné, dneska to nevystraší už ani 10 ročné decko a 70´s produkcia dneska takisto nepatrí k vyhľadávaním faktorom, tvorcov. Avšak pre mňa ako filmového a horrorového (ne)znalca, to bol nádherný ukážkový príklad takzvaného proto-slashera. Ide o klasickú vyvraždovačku, ktorá je naplnená od hlavy po päty prvkami, ktoré sa neskoršie v 80´s využívali tak často, až sa stali klišé tohoto žánru. Tento film vznikol skoršie, pred Halloweenom (1978) Piatkom 13 (1980) Sleepway Camp (1983) a mnohými ďalšími. ktoré by som mohol vymenovávať do rána. V podstate ide o jeden zo základných kameňov vyrvraždovačiek. Rozhodne nejde o nejakú mohylu, bez ktorej by dnešné horrory neboli tam, kde sú, ale niečo to do seba má. Príbeh je v istej časti úplne štandardným, poctivým slasherom. V malom mestečku sa po nociach prechádza obrovský chlapík z vrecom na hlave a zabíja páriky, ktoré si išli užívať do lesa. Muž má na hlave presne také vrece ako kuklux klan vo filme Django Unchained alebo ako Jason Vorhees v Piatku 13 druhej časti (1981). Vrah má nesmiernu moc a políciou je Nepolapiteľný. Jediný moment, ktorý nieje vyslovene klišé, je ten, že identitu ani výzor vraha neodhalia. Tým pádom ho nedostanú. Ide o nezvyčajne netradičný a depresívny koniec. Ale dneska to už stratilo na atmosfére a ani vtipné prvky a skeče policajtov tomu veru nepomáhajú, udržať si vážnu tvár. Ide o priemer, ale z historického vývoja horrorov, rozhodne neurazí(23.8.2015)

Menej známy, ale o to pôsobivejší krimi horor na tému tzv. Phantom Killera, ktorý sa realizoval v povojnovom Texase, kde s bielou maskou na hlave po nociach masakroval ľudí a polícii sa ho nikdy nepodarilo chytiť. Vo filme dianie samozrejme trošku prifarbili, vrah je síce podľa reálnych opisov veľký, má však na hlave vrece ako Jason z F13 - kým objavil svoju hokejovú masku, dianie je oživené aj jemným presahom do miestnej legendy The Hook; týkajúcej sa miestečka „lover´s lane“, či občasnou podivne komediálnou interakciou medzi policajtmi (možno pre ich reálnu neschopnosť) a napr. na originálnu vraždu s trúbkou človek nezabudne. Film sa témy chopil sympaticky, je temný, napínavý, zaujímavý a v dobe jeho nového BluRay vydania sa naň pozerá ešte lepšie. Osobne som dosť zvedavý aj na jeho remake, ktorý by mal vybehnúť už onedlho.(27.9.2014)

• ricci.s

Tú jednu hviezdu dávam len za to, že sa mi to podarilo dopozerať. Je to ináč strašne ukecaný, nezáživný a nudný film, námetom a kvalitami pripomínajúci sračkoidný Lovers Lane (1999). Lenže tam boli aspoň nejaké vraždy, tu je toho minimum. Gore žiadne, krv žiadna, o nejakej atmosfére alebo strachu nemôže byť ani reči. A naozaj nemám rád filmy, ktoré sa považujú za horory a pritom horormi vôbec nie sú, v tomto prípade šlo len o slabý krimithriller. NEVER MORE!(24.9.2010)

Na svou dobu mi přijde snímek velmi povedený a v určitém smyslu i novátorský, i když to není dotaženo do nějakých extrémů. Myslím, že je docela škoda, že tenhle horor není až tak známý, protože bych řekl, že si pozornost zaslouží. Není to extrémně děsivé, ale je to podáno osobitým způsobem, který mě prostě zaujal a díky kterému mi některé scény jako hororové prostě přišly.(28.5.2015)

• - Film je inspirován skutečným příběhem „The Phantom Killer“ z roku 1946 a dodnes zůstává z jedním z nejznámějších nevyřešených zločinů v historii USA. (ARI50)