Děsivý soumrak nad městem

• Česko

Město, které se bálo soumraku

The Town That Dreaded Sundown

Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní

USA, 1976, 90 min

Earl E. Smith

Charles B. Pierce

Tom Boutross

Menej známy, ale o to pôsobivejší krimi horor na tému tzv. Phantom Killera, ktorý sa realizoval v povojnovom Texase, kde s bielou maskou na hlave po nociach masakroval ľudí a polícii sa ho nikdy nepodarilo chytiť. Vo filme dianie samozrejme trošku prifarbili, vrah je síce podľa reálnych opisov veľký, má však na hlave vrece ako Jason z F13 - kým objavil svoju hokejovú masku, dianie je oživené aj jemným presahom do miestnej legendy The Hook; týkajúcej sa miestečka „lover´s lane“, či občasnou podivne komediálnou interakciou medzi policajtmi (možno pre ich reálnu neschopnosť) a napr. na originálnu vraždu s trúbkou človek nezabudne. Film sa témy chopil sympaticky, je temný, napínavý, zaujímavý a v dobe jeho nového BluRay vydania sa naň pozerá ešte lepšie. Osobne som dosť zvedavý aj na jeho remake, ktorý by mal vybehnúť už onedlho.(27.9.2014)

Polodokumentární horor podle skutečných událostí. V roce 1946 řádil v Texasu v městečku Texarkana maskovaný vrah, který zabil pět lidí a tři další zranil. Říkali mu Fantóm a nikdy nebyl dopaden. Film se poměrně věrně drží reality, tedy skutečností, které jsou o případy známy a které jsem měl možnost si pročíst. Najde se samosebou i nějaká ta přidaná hodnota, třeba slavná scéna vraždy pomocí saxofonu je zřejmě celá vycucaná z prstu, oběť byla ve skutečnosti zastřelena. Ale právě ona autorská invence ve vražedných scénách dodává filmu příchuť nefalšovaného slasheru, který si atmosférou nezadá ani s nejlepšími žánrovými zástupci. Syrovostí, při nichž necítíte ani špetku nadhledu, je pak i v mnohém překonává. Škoda jen, že vypravěčem komentovaný příběh, což by až tak nevadilo, nemá řekněme žádnou dramatickou hodnotu a s postavami nemáte šanci se nijak sžít, necítíte tedy ani špetku napětí, a nepomáhá ani občasný odlehčující humor. Nevyrovnaná, ale přece čtyřka. Viděno během Season Challenge tour 2015 (31.8.2015)

• SeBig

Opět jsem se nechal zlákat plakátem na film, páč to vypadalo na takovej ten oldschoolovej slasher něco ve stylu Friday 13th.. a ono z toho vylezlo tohle hovno. Pytlovina a to doslova. Celý film nudný jak prase, naháněj tam nějakýho vraha co lítá po lesích s pytlem na hlavě a vraždí lidi tak nehorázně trapným a pomalým způsobem, až to snad ani není možný. A může mi někdo jako vysvětlit co to mělo bejt to znásilnění trumpetou nebo wat? Jestli máte chuť poslouchat nudný sherifský kecy tak s chutí do tohohle filmu.(20.9.2016)

Na svou dobu mi přijde snímek velmi povedený a v určitém smyslu i novátorský, i když to není dotaženo do nějakých extrémů. Myslím, že je docela škoda, že tenhle horor není až tak známý, protože bych řekl, že si pozornost zaslouží. Není to extrémně děsivé, ale je to podáno osobitým způsobem, který mě prostě zaujal a díky kterému mi některé scény jako hororové prostě přišly.(28.5.2015)

Celkem strašidelný thriller (prý podle skutečných událostí) s tajemným násilnickým vrahem, který s tím pytlem přes hlavu evokuje mladšího Jasona z druhého Pátku třináctého. Doporučení je na místě, jelikož je to film s dusnou atmosférou, několika nápaditými mordy (ta s trumpetou se vryje do paměti) a mrazivým koncem.(26.2.2010)

• - Film je inspirován skutečným příběhem „The Phantom Killer“ z roku 1946 a dodnes zůstává z jedním z nejznámějších nevyřešených zločinů v historii USA. (ARI50)