Mlha války

• Nový Zéland

The Fog of War

Dokumentární / Válečný

USA, 2003, 95 min

Tenhle film má jednu nespornou výhodu - dozvědí se o něm jen ti diváci, kteří se zajímají o svět okolo sebe, jsou ochotni nechat se inspirovat zkušenějším a moudřejšími lidmi a baví je přemýšlet. A nejen proto se zde nemohou objevit komentáře typu "žádná akce, hrozně jsem se nudil, ať žije Van Helsing" - i v rámci svého žánru totiž tento snímek znamená naprostou špičku, mistrovské dílo, jak po technické stránce (kamera, hudba), tak i obsahové. Mimoto má pan režisér Morris zřejmě čich na osobnosti, protože pro svůj zatím poslední snímek se mu povedlo vybrat naprosto mimořádnou a jedinečnou osobnost - bývalého amerického ministra obrany a dlouholetého ředitele automobilky Ford Roberta McNamaru. A ten je třetím a největším důvodem, proč musím udělit pět hvězdiček, i kdybych nechtěl. Nemá smysl, abych se tady o jeho jedenácti lekcích nějak rozepisoval, máte-li náladu posunout svůj myšlenkový obzor a život vůbec zas o trošku dál, sežeňte si Fog of War pohodlně se usaďte a ponořte se do osudů jednoho výjimečného, třebaže poněkud kontroverzního (jak pro koho) člověka.(2.11.2004)

Neuvěřitelná kariéra Roberta Strange McNamary, o kterém vlastně mohli být natočeny dokumenty dva. Jednak, co se týče jeho kariéry v Pentagonu a související válečné konflikty a napodruhé o jeho postu prezidenta ve firmě Ford. Přinejmenším se z dokumentu můžeme přiučit ze zajímavých postřehů ministra obrany ohledně globální politiky a to navíc poutavou formou Errola Morrise, který zajímavě skáče z jednoho časového období do druhého, aby dokonale osvětlil veškeré důsledky McNamarova chování a jednání.(3.3.2006)

K jedenástim lekciám Roberta S. McNamaru sa vyjadrovať nebudem. Čo sa jeho týka, začal nádejne, skončil bezradne. A patrí mu to! Avšak ako celok je FoW skutočne jednou z najlepších lekcií o histórii a povahe človeka, aké sa nám na poli dokumentárnej tvorby môžu dostať. Errol Morris vyťažil z možnosti, ktorá sa mu naskytla, maximum a tento jeho film nech slúži ako vzor pre všetkých novinárov, ktorí dostanú príležitosť stretnúť sa s obdobne významnou osobnosťou. Oslovil ma jeho vecný, pritom uvedomelý prístup, ktorý si ale práve preto žiada, ako inak, plne spolupracujúceho diváka. Lepšie sa nedalo!(5.11.2013)

Lynn vpodstatě shrnula moje dojmy z tohoto vynikajícího dokumentu. Označit někoho za válečného zločince dost závisí na straně, na které se ten který člověk nachází. Jenže moralizovat v míru je jednoduché, ale v okamžiku, kdy válka probíhá, se chtě nechtě musíme dopouštět věcí jindy nepřípustných, stejně jako redukovat jatka a utrpení do řeči čísel (skvělý záběr, kdy se padající bomby mění na číslice). Sledovat McNamaru vyprávět svůj životní příběh znamená přemýšlet o úloze členů státního aparátu v případě války, o tom, na základě jakých informací se musí rozhodovat a jak je zhoubné mylné chápání příčin dějinných událostí (zde např. neporozumění důvodům tak obrovského odporu vietnamského lidu americké armádě).(11.1.2007)

Řeklo by se dokument nabádající k pacifismu skrze popis válečných jatek. Jenže mistrovsky komponovaný snímek mě ze všeho nejvíc zaujal rozjímáním nad válečnou etikou, revizí názorů vypravěče McNamary a zamyšlením nad zrádností přísunu argumentů pro zásadní dějinné kroky jen jedním informačním kanálem. A navíc je to zábava.(7.12.2005)