Reklama

Reklama

Mlha války

  • USA The Fog of War: Eleven Lessons from the Life of Robert S. McNamara (více)
Trailer
Dokumentární / Válečný
USA, 2003, 95 min

Obsahy(1)

Bývalý ministr obrany prezidenta Kennedyho a prezidenta Johnsona, Robert S. McNamara, byl jednou z nejkontroverznějších a nejvlivnějších politických osobností 20. století. Nyní se - poprvé - setkává s oscarovým režisérem Errolem Morrisem (Tenká modrá čára), aby vám nabídl upřímnou osobní výpověď o některých rozhodujících událostech současných amerických dějin. Jako velitel nejmocnějších vojenských sil ve velmi nestabilní situaci nedávné doby McNamara nabízí nový a často překvapující pohled na bombardování Tokia, Kubánskou krizi a důsledky Vietnamské války. Díky nově vydaným rozhovorům s prezidenty Johnem F. Kennedym a Lyndonem B. Johnsonem z Oválné pracovny a zasvěcenému a osobnímu pohledu se stala MLHA VÁLKY úspěšným dokumentem i u kritiky. Podívejte se na film, který Roger Ebert (Chicago Sun-Times) nazval "mistrovským kouskem"! (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (32)

Cival 

všechny recenze uživatele

Řeklo by se dokument nabádající k pacifismu skrze popis válečných jatek. Jenže mistrovsky komponovaný snímek mě ze všeho nejvíc zaujal rozjímáním nad válečnou etikou, revizí názorů vypravěče McNamary a zamyšlením nad zrádností přísunu argumentů pro zásadní dějinné kroky jen jedním informačním kanálem. A navíc je to zábava. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Lynn vpodstatě shrnula moje dojmy z tohoto vynikajícího dokumentu. Označit někoho za válečného zločince dost závisí na straně, na které se ten který člověk nachází. Jenže moralizovat v míru je jednoduché, ale v okamžiku, kdy válka probíhá, se chtě nechtě musíme dopouštět věcí jindy nepřípustných, stejně jako redukovat jatka a utrpení do řeči čísel (skvělý záběr, kdy se padající bomby mění na číslice). Sledovat McNamaru vyprávět svůj životní příběh znamená přemýšlet o úloze členů státního aparátu v případě války, o tom, na základě jakých informací se musí rozhodovat a jak je zhoubné mylné chápání příčin dějinných událostí (zde např. neporozumění důvodům tak obrovského odporu vietnamského lidu americké armádě). ()

Reklama

Slasher 

všechny recenze uživatele

Krajně děsivý, fascinující dokument a byť relativně krátký, dle mého je to jeden z vůbec nej snímků na téma válka/ moderní dějiny. O té kouzelné absurditě, jak lidstvo opravdu téměř dosáhlo sebevraždy, o chaosu minulého století, chladnokrevnosti propočtů a rozhodování s krví stovek tisíc na svých rukou, o významu a morálce toho všeho. Klíčem je sám vypravěč a jedna z režijních osobností v americké war politice minulého století, brilantní člověk a geniální analytik, pro některé záporák a regulerní válečný zločinec. McNamara se tu zpovídá a uvažuje na témata kubánské raketové krize (datum 27.10.1962❗️), masového bombardování Japonska, vzdání se zářné dráhy presidenta firmy Ford pro post Kennedyho ministra obrany, až po kauzu Vietnam. A je to ultra zajímavá přednáška + sama nádhera bilancování tak významného muže na sklonku svého života (umírá 6 let po vydání filmu), v duchu vykoupení, co pro mě činí FOG OF WAR tak excelentním a jedinečným. Druhá projekce - definitivní wow. Doporučeno naprosto každému, prosím povinně do školních lavic a lekci #11 si dávám rovnou za rámeček. ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Je Robert McNamara inteligentní muž velkých činů nebo válečný zločinec? Je arogantní a cynický, nebo pragmatický realista? Měli bychom jej obdivovat nebo kritizovat? Film na tyto otázky neodpovídá, to je na divákovi. Ale k závěrům poskytuje výborně utříděná a srozumitelně podaná fakta. Možnost nahlédnout pod pokličku vedení války je lákavá pro režiséra i diváka, navíc zajímavé téma poskytuje široké pole k diskusi a zamyšlení nad naším světem. Roberta McNamaru bych za kontroverzního neoznačila, ale mnohé z jeho postřehů a myšlenek se neposlouchají dobře, protože člověk jakoby v hloubi duše věděl, že si musí často připustit ne zrovna dvakrát příjemnou pravdu. A to je věc, která činí tento dokument tak přínosným. Je to skutečná snaha o nezávislý a objektivní pohled kamery na holé skutečnosti, které se sice stát nemusely, ale staly se, protože jsme jim nedokázali zabránit. Nabízí se tudíž jediná základní otázka. "Budeme toho vůbec někdy schopni? Dokážeme někdy odvrátit bezvýchodné situace a zachránit život tisíců nevinných? A nebo bude stále nutné pro ochranu jednoho obětovat druhé?". ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Robert S. McNamara a jeho skoro zpověď a rozjímání nad událostmi v jeho životě. O atraktivnost a zajímavost je postaráno, jelikož se nenajde mnoho osobností jakou bezesporu McNamara je. Nejde zde ani tak o rozřešení otázky zda skutečně byl či nebyl za vše zodpovědný, zda (ne)byl válečný zločinec, zda (ne)mohl některým věcem zabránit - spíše se jedná o fascinující ohlédnutí za jeho životem (což vzhledem k tomu, že byl minitrem obrany v době Kubánské krize či během války ve Vietnamu, že byl ředitelem Světové banky a Fordu a k tomu hrál zajímavou roli i během 2. světové války, tak rozhodně je kam se ohlížet) . K tomu Morris jako zkušený dokumentarista umí pokládat otázky, umí ve správný čas použít dobové záběry, má to skvěle sestříhané a když si jako pomyslnou třešinku na dortu připočtete skvostný soundtrack od Philipa Glasse, tak rozhodně stojí za to věnovat nějaký čas sehnání tohoto dílka - vyplatí se to. ()

Galerie (12)

Reklama

Reklama