Na dotek

Na dotyk

Romantický / Drama

USA / Velká Británie, 2004, 104 min

Mike Nichols

Patrick Marber (scénář, divadelní hra)

„Kde je ta láska?“ Scény z partnerského života pro 21. století. Nichols se nijak nesnaží maskovat divadelní původ filmu, naopak jej zvolenou strukturou (několik dlouhých konverzačních bloků), dokonalým načasováním dialogů a klasickou hudbou zvýrazňuje. Teprve po setkání na výstavě začíná mezi dialogy jednotlivých párů prostříhávat a vzniká tak dojem, že jejich osudy jsou těsněji propletené a navzájem se ovlivňují do té míry, že kvůli druhým nemohou být spolu (stejnou funkci plní flashback s podepisováním rozvodových papírů, kterým je prokládán rozhovor Dana a Anny v divadle). Za odvážné rozhodnutí, přibližující film časosběrnému dokumentu, jenž zachycuje pouze zlomové momenty vztahů, považuji velké skoky v čase, o nichž jsme zpravidla zpravováni až ex post a jakoby mimochodem prostřednictvím dialogů (chodíme spolu čtyři měsíce, dali jsme se dohromady před rokem, opustil mě před třemi měsíci…). Oproti Bergmanovi ovšem nejde o žádné pečlivě nuancované psychologické drama, ale o vykonstruované melodrama plné chodících (arche)typů, „náhodných“ setkání a knižně znějících replik, u nějž jsem si po celou dobu nebyl jist, do jaké míry si svou vlastní přehnanost a nepřirozenost uvědomuje a v jakém rozsahu je přesvědčeno o tom, že obnažuje nelítostnou pravdu o lásce a vztazích nebo něco v tom smyslu. Mnoho scén, například hořký závěr, názorně dokládající, že i nejmilovanější osobu mnohdy skutečně poznáme až poté, co nás opustí (resp. až když je příliš pozdě), napovídá, že zjednodušená charakterizace postav byla způsobem, jak sdělit univerzální, skoro alegorický příběh, v němž se snadno najde každý, kdo někdy zažil onen ambivalentní pocit, kdy nevíte, zda chcete svou drahou polovičku zabít, nebo ošukat (jak zazní v posledním dialogu Dana a Larryho). Nějaké to poučení do života si z toho tedy dozajista odnést lze. Osobně jsou mi ovšem bližší filmy, které nepředstírají hloubku tam, kde žádná není. 70% Zajímavé komentáře: Adrian, Marius, Radko, Anderton, Triple H, andrii, Paldiny(22.2.2017)

tak tenhle snímek mě opravdu nadchnul! Mike Nichols se na stará kolena pochlapil! Film Na dotek je sarkastickým pohledem na netradiční čtyřúhelník dvou žen a mužů ( dermatolog, fotografka, novinář a striptérka ), kteří se milují a zároveň zraňují.Skvěle napsaný scénář byl základem, protože tento film je o dialozích hlavních hrdinů.Herecké obsazení vynikající. Fantastický výkon tu podává můj oblíbenec Clive Owen, zdárně mu sekunduje Jude Law, na Natalii Portman se nádherně kouká ( tím nechci ale vůbec snižovat její herecký výkon, ba právě naopak! Se svou postavou si poradila náramně a Julia Roberts tu odvádí slušný výkon ( ikdyž z těch čtyř je bezkonkurenčně nejhorší). Největší zásluhu, ale na celém výsledném filmu má Mike Nichols, který celému snímku dodává patřičný nadhled a zdárně se mu po celou dobu daří film " ukočírovat " v přesně vymezených hranicích. Film Na dotek není ( podle mě ) pro každého diváka. Snímek buď naprosto nadchne nebo člověka ponechá zcela chladným.... já patřím do té první skupiny a dávám poctivých 5* ! Díky Miku! p.s. Larryho a Danielův rozhovor na chatu neměl chybu :o)(10.1.2007)

Podle "nepříjemných" témat posledních tří počinů Mikea Nicholse (mého oblíbence) to vypadá, že neprochází zrovna nejlehčím obdobím :) ... Všechny se ale vyznačují charakteristickým režijním přístupem a pečlivým výběrem scénáře. Když přičtu skvělé výkony hlavních představitelů, pak musel vzniknout film, který možná není pro každého, ale na mě zapůsobil v maximální možné míře. A já byl při závěrečné skladbě v rozpoložení, které by chtěl u diváka vyvolat asi každý tvůrce.... Jen tak dál pane Nichols a máte mě na svědomí :)(11.2.2005)

[imdb: 7.4/10] | me: Magický milostná prepletená štvorhra s výbornými hereckými výkonmi. Je to neľútostný pohľad na lásku, podvody, sex a ich všemožné chcené i nechcené kombinácie. Narábanie s bolestivou pravdou, ktorá zraňuje a oslobodzuje zároveň. Plné výborných dialógov, ktoré napĺňajú celkovú atmosféru a dojem množstvom citového vypätia, ktoré pridáva na reálnosti situácii. Možno sa to javí ako prílišne zamotaný uzol osudov vzťahov, ale to je práve to, čo krásne zobrazuje variácie možností a ich bolestno-radostných kombinácii. ... Clive Owen je vynikajúci.(23.3.2010)

Skvěle zpracovaná divadelní hra, konverzačka založená na výtečných dialozích. Jednání postav je občas trochu nelogické, ale přesto se jedná o dobrý a možná trochu kontroverzní obraz jak lidských emocí tak i jejich bezcitnosti. Film, který sází jen na čtyři herce a komunikaci mezi nimi a skvěle mu to vychází.(11.2.2006)

• - Píseň Caramel od Suzane Vega, která zní v traileru, se ve filmu vůbec neobjeví. (imro)

• - Larry (Clive Owen) v trailere hovorí repliku "Milujem ťa, milujem na tebe všetko" a adresuje ju Anne (Julia Roberts). Vo filme však Larry túto repliku povie Alici (Natalie Portman), keď mu robí striptíz. (U_S_O)

• - Ve scéně, kdy Alice (Natalie Portman) a Dan (Jude Law )nastupují do autobusu, jde o autobus linky 109 přes Westminster. Tato linka ale nikdy neexistovala. (chleba24)