Komentáře uživatelů k filmu (1 679)

Priznám sa, že Batman, ako jedna z veľkého množstva postáv komiksového univerza ma nikdy nezaujala (podobne ako ďalší velikán nakladateľstva DC - Superman). Preto si veľmi cením toho, ako si ma film dokázal získať už od úvodných minút. Najväčšia sila Batman Begins spočíva - podobne ako v X-men (hlavne v jeho druhom dejstve) v doslova až pitevnom psychologickom rozbore charakteru hlavnej postavy. Nolan mal oproti Singerovi navyše ešte veľkú výhodu v tom, že sa nemusel orientovať na skupinu postáv, ale iba na jednu hlavnú a zopár vedľajších. Sústredenie na motívy konania, ako i udalosti formujúce osobnosť, rodinné pozadie i okolnosti, ktoré viedli k vzniku "legendy" - to všetko vo filme funguje veľmi dobre a kompaktne (možno až príliš, pretože v tomto smere paradoxne prichádza aj moja prvá maličká výčitka - snaha o skĺbenie viacerých dejových vetiev do jednej pred akčným finále bola imho už mierne prekombinovaná). Vďaka tomu máme na plátne po charakterovej stránke plnohodnotne vykresleného hrdinu, ktorého reakcie chápeme a rozumieme im. Je potešujúce vidieť, že poväčšinou čiernobiely svet hrdinov v intenciách "dobro-zlo" dokáže mať aj dospelejšiu tvár, kde striktne dichotomické delenie bolo nahradené rozostrením hraníc medzi dobrom a zlom, resp. jeho vzájomným prelínaním (špecialita hlavne ázijskej kinematografie). K ďalším kladom filmu si ešte pridajte výborný soundtrack a celkovo zvuk (podtrhnutie netopierej orientácie), presvedčivého Balea (u mňa zďaleka - samozrejme aj vďaka scenáru, najpresvedčivejší Bruce Wayne) a do "realistického" tónu zahalenú výtvarnú stránku. Na druhej strane, slabinou (malým škrabancom) je pre mňa strih bojových sekvencií, resp. kontaktných súbojov, ktoré sú obrazovo komponované takmer výhradne iba polocelkami až detailami, čím výrazne trpí vaša orientácia počas ich sledovania (i keď uznávam, že znázorniť "neviditeľného" bojovníka je vec ťažká...). Výsledok? Jedna z najlepších komiksových adaptácii. P.S.: Povestnou čerešničkou na torte bol vydarený spôsob naviazania na Burtonovho Batmana ako i jeden konkrétny prvok v deji odkazujúci k Stokerovmu Draculovi (resp. jeho filmovým verziám, počnúc Murnauovou).(23.6.2005)

Když jsem se dověděl, že se chystá tento film, okamžitě jsem přehrabal cédéčka mého známého a hle. Nebyl to klasický Batman, který celý film bojuje proti svému nepříteli. Měl jsem chuť tento film ohodnotit hůře, ale Bale mě přesvědčil, že taky umí hrát (nejen Batmana). Nikdo mi ale nevymluví, že Keaton ne prostě nejlepší. A Caine jako Alfred..., nevím, nevím. Asi jsem byl zvyklý, že jsem ho viděl v lepších rolích a věčným Alfredem u mě zůstane Michael Gough, který si zahrál v celé tetralogii. A na závěr bych si dovolil jednu výtku: pokud tento díl má navazovat ma Batmana z roku 1989, neměl by být na konci filmu použit batmanův signál. Ten totiž začne používat na konci prvního dílu. Pokud však film běží samostatně, beru svou poznámku zpět.(15.1.2007)

Prosím nekamenovat - tohle je pro mě nejlepší Batman.(12.2.2008)

Po vizuální stránce dokonalé, batman je temný, drsný a všudy přítomný. Christian Bale je vynikajicí herec a Christopher Nolan opravdu své řemeslo umí. Nejvíc se mi na filmu jednoznačně líbil Liam Neeson, který vévodil jak začátku, tak konci filmu. Ovšem dějová linka prvních 2 hodin mě nenadchla a spíše trochu nudila, navíc se film tak trochu zbytečně dlouho vrtal v tom seznámení se s Batmanem, asi je to tím začíná v názvu filmu, ale mě to prostě nebavilo. Působení plynu do halucinací a znetvoření obličejů je však perfektní, opravdu. Shrnu-li, tak * za herecké obsazení (čtveřice Bale, Neeson, Freeman, Oldman hovoří za vše), * za efekty a velmi dobrou režii Nolana, * za hudbu Zimmera a Howarda.(8.2.2009)

• swe

Nový Batman je svižně natočený a dobře zahraný (Cilliana Murphyho budu od teď dobře sledovat), ale samozřejmě je nutno brát tuto vydařenou komiksovou adaptaci trošku s nadhledem. Mystický začátek mě sice rozčiloval, ale jinak těch 140 minut uběhlo velice rychle. Škoda jen, že Scarecrow neměl tolik prostoru, kolik by si zasoužil. ............. Zvláštní, tuze zvláštní. Po prvním zhlédnutí jsem Batmanovi bez větších výtek udělil poctivé čtyři hvězdy, avšak napodruhé mě k smrti nudil, dialogy mě tahaly za uši a vůbec celá zápletka byla prostě blbá. Nechápu to, ale dám na své pocity = **.(8.2.2009)

Neskutečný, co Nolan dokázal vytvořit z legendy. Z legendy dost umělé a spíše pro malé děti. Tak jak dozráli fanoušci předchozích dílů, dozrál i nový Batman. Sice je slabší ten úvod s organizací potírající zločin a motivací samotného Waynea, ale pořád je se na co dívat. K tomu všemu skvělá hudba a snad to nejlepší, co mohl Nolan v Hollywoodu sehnat. Bale, Caine, Neeson, Oldman, Murphy, Wilkinson, Hauer nebo Freeman. Legenda vedle legendy a takhle přesně se má s legendou jako je Batman zacházet.(16.11.2010)

• eye candy

Batman ve filmové podobě mě baví tak jak ho zpracoval Burton, s nadhledem a s mnohem větším důrazem na stylizaci prostředí a postav než na psychologii hlavního supergádže. Batman se totiž v konečném účtování příliš neliší od jiných hlavních DC postav. Dvě identity, bojuje proti zlu, má divnej kostým, miluje ženu která ho nechce protože je divnej patron, atd. Odlišný je především v univerzu do kterého je zasazený a právě tuto odlišnost dokázal Burton nádherným stylem exploitovat. Nolan na to jde úplně jinak (stejně jako na to jde úplně jinak Millerova předloha). Osobně mám ale problém s takovýmto způsobem nahlížení na comixového hrdinu. Nolan Batmana v podstatě nezasazuje do GC ale do reality, kde funguje logika a fyzikální zákony. Z toho pramení, že člověk začne přemýšlet nad tím, jak dokáže Wayne běhat v kostýmu netopýra v noci po městě a necítit se jako ulnej dickhead, tu a tam zmizet rychleji naž výplata a vynořit se z páry u kanálu, vystřelit něco někam, zachytit se někde něčím, mimochodem být zároveň bohatej a mít nesmírně empatického sluhu, kterému když po sedmi letech odloučení sdělí, že chce začít skákat v noci po mrakodrapech v uplým kostýmu, tak mu na to Alfred odpoví, ok ostatně proč ne. Další z řady věcí, která mě u Nolana nerajcuje je obsazení Bejla do hl.role. Jako Wayne není až tak špatnej, jako Batman je ale neuvěřitelně otravnej, hlavně díky drsnému chrochtání, kterým se vyjadřuje a dodává celé té představě o duševním zdraví hlavní postavy téměř až komediální rozměr. Velmi smutná kapitola je také hlavní záporák, který je opravdu o ničem (to say the least), nevýrazný až hanba, alespoň tak trochu zachraňuje Bejla, (bohužel v pokračování už takové štěstí hlavní představitel kladné role nemá). Možná ale úplně to nejdůležitější co by mě přimělo vzít tento film na milost by byla dobře zvládnutá akce. Na jednu stranu se dá říct, že je film plný akčních sekvencí, bohužel většina této akce je nasnímaná asi tak z jednoho metru, pokud možno v úplné tmě a zeditovaná takovým způsobem, že si můžete tak akorát domýšlet a představovat jak asi skvěle teď dostal někdo přes držku. To je asi vše co mě k tomuto prnvímu Batmanovi z nové (časem staré:) Nolanovi trilogie napadá. No a přitom se to dalo vtěsnat do třech slov. Vůbec mě neoslovil, 2*(10.1.2012)

Počátky zrození Temného rytíře v podání jednoho z nejlepších režisérů současnosti Christophera Nolana je něco tak skvělého, že to téměř nikoho nemůže nechat chladným. Tohle veledílo vynáší netopýřího muže známého jako Batmana na pomyslný vrchol filmové tvorby a vnáší do nás nový pohled na dokonalost a preciznost, s jakou nám byl tento maskovaný ochránce ukázán. Christian Bale, Michael Cain, Gary Oldman, Liam Neeson, Morgan Freeman i Katie Holmes, ti všichni dodávají tomuto příběhu sílu a jsou nemalou zárukou úspěchu, který tento film má. Pochmurná atmosféra Gothamu umocněna úžasným hudebním doprovodem, obrovskou dávkou akce a špičkových triků, tak taková je první část plánované trilogie o Batmanovi, kdy samotný konec naznačuje, že se máme opravdu na co těšit.(19.7.2012)

Zrod gothamského symbolu pod režijní taktovkou Christophera Nolana... není co dodat.(25.7.2012)

Po druhé projekci naplánované vstříc DKR už není zážitek tak stoprocentní, jak na poprvé, ale díky fantastické střední části není důvod něco měnit na plném hodnocení, i když to na konci lehce drhne. Herecké obsazení je samozřejmě super, jen Holmes je lehce marná, když jediné, co se na ní mění, je pohyb koutku úst. Bale nebo spíš Batman je správně démonickej a temnej. Nolan je hvězda.(26.7.2012)

***** Ale když se stanete něčím víc, když se dáte plně do služeb nějakého ideálu, a když vám v tom ostatní nedokážou zabránit, pak se z vás stane někdo úplně jiný. - Kdo jako? - Legenda, pane Wayne. ***** Co hledáš? - Hledám... muže, kteří bojují s bezprávím. Muže, co vzbuzují bázeň v těch, kdo trýzní bázlivé. - Kdo chce vzbuzovat bázeň v jiných musí ji nejprve potlačit sám v sobě. Jsi připraven začít? - Sotva stojím na nohou... - Smrt nepočká na to, až budeš připravený. Smrt není ohleduplná ani spravedlivá! ***** A víš, proč padáme, Bruci? Abychom se naučili zase se zvednout. ***** Za smrt svých rodičů nemůžeš ty. Může za to tvůj otec. Vztek nic nezmění na tom, že tvůj otec nedokázal zasáhnout. -Ten člověk měl pistoli. -Tebe by to odradilo? - Já prodělal výcvik. - Výcvik neznamená nic, důležité je odhodlání! Odhodlání zasáhnout.(27.7.2012)

Za sebe můžu říct, že jsem v tom zas tak nic extrovního neviděl. Když to srovnám s tím výletem na Kokořín...60%(8.11.2012)

Predchádzajúce filmy s Batmanom som videl ako menší, ale môžem napísať že i kebyže si ich pozriem znovu, tak viem s určitosťou, že na tohto Batmana nemá ani ten od Tima Burtona. Christopher Nolan vie ako oko diváka pripútať k filmu a pohrať sa sním. Proste Ch. Nolan je pán režísér. To čo tento film ponúka je takmer geniálne. Herecké obsadenie lepšie byť už nemohlo a Christian Bale je ako stvorený na rolu Batmana. Kamera, hudba a všetko ostatné je geniálne a ja len môžem odporučiť všetkým tým čo Batmana ešte nevideli, nech neváhajú, pretože všetky tri filmy o Batmanovi od Ch. Nolana sú majstrovskými dielami a už len ťažko ich niekto prekoná. 100%(5.2.2013)

Absolútne bezchybný, epický zážitok, akčná chuťovka pre každého. Príbeh o začiatku legendy som si lepšie predstaviť nemohol. Nolan, Nolan, ako ty to robíš... 98%(27.3.2013)

Batman pro 21. století, Batman jak má být. Dechberoucí portrét zrození legendy, temný, gotický, přesto tak civilní a realistický, až z toho mrazí. Nolan stvořil (anti)hrdinu pro dnešní dobu, před kterou můžou všichni Supermani, X-Meni, Spidermani i Bondové jen pokleknout. Natočil film nabitý atmosférou strachu i očekávání, přetékající skvěle obsazenými hereckými hvězdami, stojící na jistém scénáři a ohromující nádhernými lokacemi, kamerou a hudbou. Takhle se mají dělat komiksové filmy. 95 %.(30.12.2013)

A takhle to začalo. Konečně víme jak se vlastně Batman zrodil. Myslela jsem si, že mě to nebude bavit, přeci jen super hrdiny nemusím a ani jim nijak zvlášť nefandím, ale Batman je člověk, nemá žádné schopnosti, takže by měl mít své vlastní začlenění. Teď k filmu. Začátek mě trochu nudil a vůbec mi neutíkal, pak se to rozeběhlo a já se koukla na čas, za 1 minut byl konec. Užívala jsem si to. Christian Bale je skvělý herec a jako Batman je úžasný. Těším se až se podívám na pokračování.(5.4.2014)

Presne takhle si predstavuji ztvrarneni jedne z nejzasadnejsich a nejlepsich comicsovych postav! Je to jedna skvela jizda, ktera z nejednoznacneho pocatecniho gulase vyplyne v kompaktni zaver, ktery dava tusit dalsi pokracovani. Bale je charismaticky, dominantni a presvedcivy, diky cemuz jeho pojeti Batmana ziskava osobity a podmanivy rozmer. Velmi musim pochvalit kameru a zvuk nebot filmu dodavaji ohromny spad a napeti. Uz se moc tesic na dalsi pokracovani.(31.1.2006)

Stejně jako série s Jamesem Bondem i batmanovská série se zdála být ukončena po posledních dvou šílených pokračováních. A stejně jako u Bonda to staré bylo zapomenuto a začal se budovat zcela nový příběh a zcela nový typ Batmana. A ten je naprosto dokonalý. Ve filmu je výtečné naprosto vše, od příběhu, napětí, akční scény, hudbu až po skvěle vybrané herce včetně Christiana Balea, který si svého hrdinu vychutnal tak, jako by jím byl od svého narození. Nelze říci, že „Batman začíná“ je nejlepší díl série, neboť i první klasický Batman byl na svou dobu skvělý po všech stránkách a též jeho představitel Michael Keaton byl nepřekonatelný. Jsme ale v nové době a pro tu je tento Batman naprostá pecka. Dokonce se v příběhu, který vypráví o tom, kde přišel Bruce Wayne ke svým schopnostem a co ho motivovalo k jeho činům, dostaneme i k logickému konci, po kterém následuje první klasický Batman, čili tvůrci zůstali věrní již dříve natočené látce. Je tedy jen otázkou, o čem budou pojednávat další díly, neboť ty určitě po parádní práci tohoto týmu přijdou. A už se moc těším.(3.1.2007)

Je příjemný pocit vidět Ch. Balea, M. Cainea, L. Neesona, G. Oldmana, C. Murphyho, K. Watanabe, M. Freemana v tak silné adaptaci, kterou když jsem shlédl potřetí přeskočila v mých osobních preferencích před Spidermana, Hellboye i Sin City. To co Christopher Nolan od první sekundy provádí s hudbou, střihem a herci si nezadá s klasickými dramaty a jediné co Batmana sráží v objektivním hodnocení k zemi je jen to, že jde pořád o comics (i když hodně dobrý comics:Batman The Year One) a do jisté míry sci-fi, ale jestli Christopher Nolan natočí druhý díl minimálně tak dobře jako první, stane se Batman opět nejvyhledávanější comicsovou postavou. Btw. v titulcích je pod hudbou podepsaný jak J.N.Howard, tak H.Zimmer. Dle mého soudu - dodnes nejlepší comicsová adaptace, i díky civilnosti všech postav, i díky snaze o realističnost (absence nadpřirozena), ale hlavně díky hercům, hudbě, střihu, lokacím a v první řadě díky režisérovi a jeho vizi.(9.9.2007)

Jednoznačne najlepšie sfilmovaný Batman, vidno že to mal v rukách ("psychologicky") Christopher Nolan. Odporúčam aj ľudom ktorý nie sú vyznávačmi Batmana alebo comicsov. Hodnotenie 4/5 je preto lebo posledných 40 minút sa mi zdalo takých "až príliš akčných“ a pritom zbytočne. Skvelé obsadenie možno až na Katie Holmes, ktorá ako vždy bola o ničom. Music by: James Newton Howard, Hans Zimmer(30.12.2007)

Batman? Novej Batman? Proč natočili nového Batmana, vždyť ten od Burtona neměl chybu... Tak takhle jsem se ptala a pohrdavě se šklebila na dílko pana Nolana až do dnešního odpoledne. Jenže dneska nebylo co dělat a já měla chuť podívat se na nějaký film s jedním z mých oblíbených herců. Vybrala jsem si Christiana Balea, no a tak jsem sáhla po Batmanovi.. Jaké bylo moje překvapení, když už od počátku se příběh pana Wayna ubíral tak nějak jinak, než v Burtonově zpracování.. Tak nějak.. jak to říct.. realističtěji? Ano, bylo to celé takové realističtější, uvěřitelnější oproti pohádkovému Timovi. A to asi bylo také to, co mě tak chytilo a zároveň strašně namlsalo na další díl.. K tomu všemu vynikající Christian a skvělý a strašně přesvědčivý Michael Cain! Těm dvoum bych uvěřila cokoliv! Prostě, ač jsem předpokládala, že to smetu ze stolu k ostatním americkým předělávkám čehokoliv na co přijdou, musím říci, že jsem se spletla a to hodně - až pětihvězdičkově;)(8.8.2008)