Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

Shit

Christopher Nolan se absolutně neohlížel ne předešlý Batmany a natočil ho po svým, v podstatě překopal celej děj a nechal jenom ty nejdůležitější časti příběhu a někdy i ty pozměnil, to hlavně začátek, kterej si udělal absolutně po svým a mnohem víc přiblížil život Bruce Waynea před tim něž se stal Batmanem a průběh jak se stal Batmanem, v minulých dílech bylo jen opravdu to nejnutnější z jeho dětství a i díky tomu si s tim Nolan mohl dělat co chtěl a musim říct, že to neni špatná myšlenka a má to rozhodně hlavu a patu, jen se to občas moc nesrovnává s prvním Batmanem, ale to neni nijak zvlášť podstatný, protože to stejně natočil úplně jinak než Tim Burton a ostatní, jen tomu trošku chybí ta skvělá temná atmosfér Gotham city, která byla v jedničce, ale tim nechci říct, že to má špatnou atmosféru jen jsem si zvyhnul na jiný Gotham city, ale zase na druhou stranu je tady všechno mnohem víc modernější a Nolan do toho vložil lepší a svižnější akci, i když je občas trošku nepřehledná, ale jinak velice dobře natočená a hlavně pozměnil Batmobil, tady je to fakt krutej tank a líbil se mi mnohem víc než ta plechovka předtim a taky ho hned Nolan využil a natočil několik pěknejch akcí, který by určitě s tou kraksnou batmobilem nenatočil. V akci hodně vynikal Christian Bale, kterej se v akčních scénách překonával a určitě to byl jedna z nejlepších voleb herce na Batmana co mohl Nolan udělat, ale že by byl nejlepší Batman, to si zase nemyslim i když to velmi dobře zahrál, v akci se rozhodně taky neztratí a charisma má taky, tak prostě mi nepřipadalo že by ostatní představitele nějak zvlášť převyšoval, spíš jen vynikal díky skvěle propracovanýmu příběhu. Jediná chyba filmu je, že nemá typickýho záporáka, tady se sice objeví několik, ale žádnej neni moc výraznej a i když se za něj vydává Liam Neeson, tak je tam tak málo, že to ani nestojí za řeč a finální bitka mi taky nepřipadala moc monumentální na zakončení tak dobrýho filmu, ale to jsou asi všechny výtky co k tomu mam a jinak jsem maximálně spokojenej a už se jen těšim na další díl ()

Djoker

Dlouho jsem odkládal Temného rytíře jen kvůli tomu, abych mohl zhlédnout tento film a byl tak více v obraze. Čekal jsem předkrm k opěvovanému pokračování, ale první Nolanův Batman mi skoro vyrazil dech. Už žádná komiksová pohádka o mužíčkovi, který skáče z okapu na okap a dělá na zločince bububu. Snaha o uvěřitelnost příběhu se Nolanovi vydařila a já se skvěle bavil. A první půlhodina filmu? Fenomenální. ()

M.a.t.t.

Vynikajúce. Christopher Nolan nielenže zastavil pád Batmanovskej série, ktorú predtým Schumacher takmer dorazil, ale dokázal ju i dostať na úroveň priam nevídanú. A aj napriek tomu, že v prvej polke slovo Batman ani nepadne, paradoxne ide o asi najkomiksovejší blockbuster za posledné roky. ()

Morien

Surový, drsný, sarkastický, vtipný, satirický, násilnický, hračička, zamilovaný, vychytralý nejlepší Batman, co jsem kdy viděla. Varování: DÁLE NEJSPÍŠ MŮŽE OBSAHOVAT SPOILERY. To, co z velké, větší, největší části tvoří nejlepší základ filmu, nejsou nějaké hloupé triky nebo akční mlátičky, ale herecký ansábl a jeho skvělé výkony. Mile vtipný Michael Caine, neméně jízlivě příjemný Morgan Freeman, překvapivě kladný Gary Oldman, mafiánský Tom Wilkinson, krásně zlý Cillian Murphy a chladně vypočítavý Liam Neeson. Dojem, který tito mazlíčci vytváří, nemůže zkazit ani rozpačitá Katie Holmes. Ale správně, ještě jsem ani slůvkem nezmínila největší pecku posádky a to Christiana Balea. Inu, jak pak se nám Christian předvedl tady? V celé své kráse, vážení, v celé své kráse. Jeho pojetí Batmana se mi líbí zatím nejvíc ze všech. On Michael Keaton (Clooneyho a ty ostatní zpozdilce nepočítám) zase nebyl tak špatný, ale přišel mi takový moc mírný a hodný, a v civilu byl moc charakterní, já si vždycky Bruce Waynea představovala víc jako blbečka, asi tak, jako když Christian Bale v Batmanovi začíná předstírat opilost a vede urážlivý proslov ke svým hostům. Christian mi zkrátka sedne do noty, ať už hraje, kde chce. Zatím jsem ještě nenašla film, kde by mě zklamal. Mírně komické polohy protivného a zhýčkaného milionáře tedy zvládl dokonale, ale zvládl i Brucovu zvířecí stránku. Já kdybych byla obyvatelkou Gothamu a náhodou potkala Batmana, tak zahodím peněženku a utíkám daleko, daleko pryč. Jeho hlas je opravdu jako hlas někoho jiného, ale když jej posloucháte, říkáte si, že byste tak mohli činit věčně, protože ten strach je v pohovce před televizorem příjemný. Batman, jak má být! Po technické stránce je film famózně virtuozní, realistický až za hrob. Oprostil se od burtonovské stylizace (ale tím neříkám, že ta se mi nelíbí) a předhazuje nám syrovost skutečnosti, v bitce nevíte, odkud která rána jde, prostě tak to má být. Strašidelně napínavá hudba vám brnká na nervy po celou dobu a kamera vás chvíli nechá kochat pohledy na Gotham v denním světle (konečně!) nebo na zasněžené štíty hor, aby to vzápětí vyměnila za temnou Batmanovu jeskyni nebo teplé světlo scén odehrávajících se uvnitř v budovách, když je tam Batman jako Bruce Wayne. Herecké výkony vás nechávají vychutnávat si vnitřní emoce, Nolan nechal z každého herce vyplynout to, co v něm je, a využil to pro film, jediným skřípajícím článkem řetězu je Katie Holmes jakožto ona Batmanova láska. Její výkon je nepřesvědčivý a unylý, zkrátka nemůžu pochopit, co na ní ten Tom Cruise vidí, a navíc má neskutečně křivou pusu a když se usměje, je to vidět dvojnásob. Já vím, že to nemá s herectvím nic společného, ale mě to prostě štve. A navíc, Batman byl vždycky na blondýnky, tak nevím, proč mu teď dali brunetku, a ještě takového zajdu. Když tedy vynecháme naši snaživou právničku Rachel, vyjde nám velice slušný film, já se dokonce odvážím říct, že i lepší než Burtonovi Batmanové. Tíživá atmosféra je odlehčena spoustou dobrých a vtipných hlášek, z nichž jednu já použiji jako závěrečnou větu (jako z úst mého oblíbence padoucha Cranea): "There's nothing to fear, but fear itself!" ♥ () (méně) (více)

gudaulin

Celkově spíš zklamání, zejména vzhledem k adoraci ze strany podstatné části filmových fanoušků. Je to především hodně rozpolcený snímek, který na jedné straně chce pojmout téma a svého hrdinu netradičně, na druhé straně vězí až po uši v žánrovém balastu. Myslím, že jediný, kdo zatím pojal Batmana tak, jak se na tak vyhraněně brakové téma sluší, je Tim Burton. Jeho Batmani jsou styloví, správně komiksově přepjatí a především se ani trochu neberou vážně. Nolan chce být realistický, na druhé straně jeho hrdina z masa a krve čelí monstróznímu spiknutí organizace, která zničila starověký Řím, vypálila Londýn a bůhvíproč má pocit, že spasí svět, když zničí jedno velkoměsto současnosti se všemi jeho obyvateli. Tohle jednoduše nemůže fungovat. Nolan a jeho film se zkrátka bere moc vážně, takže i když režijně řemeslo ovládá skvěle, využívá řady špičkových herců a má přiměřený rozpočet, výsledek je jen průměrný. V porovnání s Temným rytířem navíc prohrává, a to z řady důvodů. Joker je daleko zajímavější záporák, než Batmanův protihráč v prvním díle, Katie Holmes je jako herečka proti Maggie Gyllenhaal stěží poloviční, když jí schází nejen herecké umění, ale i osobnostní charisma. A především Temný rytíř funguje ve své konstrukci a logice postav tohoto umělého světa daleko líp. Kupříkladu mocný šéf podsvětí jinak skvěle zahraný Tomem Wilkinsonem, který ovládá celé město a bez problémů si kupuje jeho politické a finanční špičky, by jen těžko hlídal u přejímky drog s brokovnicí v ruce. Takové logické lapsy se ve snímku Batman začíná vyskytují v hojné míře. Liam Neeson je sice kvalitní áčkový herec, ale jako hlavní záporák v kultovní komiksové sérii selhává, nepoměrně lepší je Cillian Murphy, který odpovídá tomu, co bych očekával od monstrózního padoucha komiksového filmu. Celkový dojem: 60 %. ()

choze

"Gordone, už vám tam nemám koho poslat." Narozdíl od Temného rytíře, který mi vyrazil dech hned, jsem BB docenil až po opětovných zhlédnutích a dnes už trvám jen na pár fousech (komiksový plán na otrávení města v tak realistickém filmu, záměrná nepřehlednost bitek, pár blockbusterově přiblblých forů). Realistický a inteligentní scénář se silnými postavami a nabouchaným dějem ládovaným v krátkých úderných scénách a myšlenkově bohatých a přitom vždy včas nenásilně odlehčených dialozích, promyšlená režie, úderný soundtrack a charizma zdaleka nejlépe obsazeného Bruce Waynea / Batmana vůbec. ()

Dudek

Christopher Nolan se rozhodl na Batmana podívat z jiné stránky, než ostatní tvůrci. Gotham nám ukazuje jako veliké a bohaté město, nechal zmizet původní temnost snímku a rozhodl se pro akčnější nářez ve stylu Spider-Mana... Nový díl Batmana ve mě vyvolává pocit melancholie. Vzpomínám si, jak jsem proklínal Joela Schumachera za to, že se mu podařilo netopýřího muže pohřbít. Bylo mi jasné, že po takovém propadáků již Batman žádné nové dobrodružství neprožije... Naštěstí jsem se však mýlil a na stříbrná plátna zavítal zcela nový přírůstek do netopýří rodiny. Warneři pustili k režii do té doby nepříliš slavného režiséra Nolana, kterému se navzdory všem pochybnostem podařilo vykouzlit nejlepší díl celé série. Vysvětlení Batmanova původu a soustředění se na psychologii jednotlivých postav je krok sice odvážný, ale zato velice povedený. Pod nepříliš originálním názvem se tak skrývá temný film, který hravě překonává všechny své předchůdce. Bale se do hlavní role hodí naprosto perfektně a předvádí excelentní herecký výkon, kterým zastínil i herectví Michaela Cainea a Morgana Freemana. Přečsto však dostává - i přesto že je hlavní postavou - trestuhodně málo prostoru pro svůj jedinečný herecký um. Pochvalu si zaslouží i scénáristé (Nolan, Goyer), tvůrci kostýmů – Batman si oblékl nový oblek – a architekti (Batmobil sice vypadá poněkud směšně, ale zase opravdověji než ten předchozí). Tomu všemu sekunduje skvělý hudební doprovod. Pokud ještě váháte o tom, zda si na tento skvostný snímek zajít, radím vám ... pokud se Vám líbili předchozí tři díly (snímek Batman a Robin samozřejmě nepočítám), tak jděte! Litovat nebudete. ()

Sarkastic

Nevěděl jsem, co můžu čekat, navíc nemůžu srovnávat s jinými filmy o Batmanovi, protože jsem žádný neviděl (tenhle super hrdina mě prostě nikdy nějak nezajímal a do teď jsem měl nejraději přátelského Spidermana a tajemného V). Ale dočkal jsem se nadprůměrného filmu (avšak nemůžu říct, že nějakého dokonalého, nebo vynikajícího). Je fakt, že narozdíl od Spidermana, se zde snažil Nolan o mnohem větší realičnost (což sice oceňuju, ale s tím, jestli se mu to povedlo, si tak úplně jistý nejsem; spíš ne). Co se týče hereckých výkonů, jsem potěšen. Christiana jsem si poprvé všiml v Dokonalém triku, kde mile mě překvapil a i zde se ukázal v dobrém světlě, dále přátelský Michael Caine a můj oblíbenec Morgan (ikdyž ve značně vedlejší roli), ze záporáku mě ale docela nadchl, některými uživateli zatracovaný, Cillian Murphy (tenhle chlapík mě dokonale sedí na uvnitř slizkého a navenek skoro andělského záporáka). Zklamala mě Katie Holmesová (prostě zahrála špatně a nevěřil jsem jí její roli) a také Liam Neeson (ne snad, že by nezahrál dobře, to prr, předvedl slušný výkon, ale prostě já jsem v něm pořád viděl klaďase). Hudba výborná, kamera a triky obstojné, ale těch klišé co sem nastrkali :-(. No prostě hodnotím 4*, k plnému počtu to má daleko, ale těším se na Temného rytíře, na kterého se chystám do kina ve stejný den, ve kterém jsem viděl tento snímek (snad aspoň budu víc "pohlcený" v příběhu). ()

Gilmour93

Zapomeňte na Burtonův groteskní Gotham prvních dvou Batmanů. Zapomeňte na Schumachera a jeho.. Na co to máte vlastně zapomenout..? Nolan totiž stvořil hrdinu nového. Psychologicky ho vyprofiloval do mrtě a tím polidštěním ho odlišil od jeho bezchybných předchůdců. Škoda absence výraznějšího záporného hrdiny, nepřehlednosti akčních scén a utahaného závěru - jediných to záporů bránících označit zmrtvýchvstání netopýřího muže za dokonalé. Tvůrci však naštěstí neusnuli na neusušeném bobkovém listu a příletem Temného rytíře se stal z vzkříšeného alter ega Bruce Wayna jen malý neduživý netopýrek s poruchou ultrazvukové navigace. Zapomeňte na Batman Begins.. ()

Psema

Resuscitace Temného rytíře proběhla ve velkém stylu. Nolan kašle na vše, co bylo předtím, Schumacherovi se vysmívá přímo do tváře a sám zrealističťuje jednoho z nejosobnějších hrdinů komiksu. První polovina působí svěže, novátorsky a psychologicky drásavě, druhá pak rozehrává tradiční navlékání do kostýmu a první trable v nové roli ochránce pořádku. Nolan nespoléhá na trikový ohňostroj a velice pevně lpí na co nejpreciznějším zasazení ve skutečném prostředí. Investice do hmatatelných kulis se vyplácí o to víc, čím lepší herci v nich hrají. Bale nemá jako Batman absolutně chybu a osobně ho považuji za nejlepšího a nejskutečnějšího představitele téhle role, Cillian Murphy v další roli naprostého magora okouzlí každého a i ta Katie Holmes se dá s opakovaným shlédnutím vzít na milost. Škoda jen, že Nolan není přesvědčivý v akčních scénách. I když si myslím, že zcela záměrně, mixuje souboje do nepřehledného guláše, protože třeba taková scéna na ledu je ve své podstatě dokonalá filmařská práce, stejně jako celý film. ()

Lynn

Ačkoli považuji oba dva "Batmany" od Tima Burtona za klasiku subžánru komiksoých adaptací, nemohu neříct, že Nolanův "Batman Begins" je dílem nejlepším. Je to zejména díky jeho režii, kdy skvěle dávkuje napětí a akci. U té se mi zase líbí, že je záměrně nepřehledná, čímž je navozen pocit obav z neznámého a téměř neviděného. Práce s kamerou a budování temné atmosféry je výtečné, jakož i hlavní představitel. Christian Bale zvládl s přehledem přerod své postavy a divák mu věří jak tápání a hledání vlastní identity, tak i její konečné, byť rozdvojené, nalezení. A nakonec musím pochválit i scénáristu, že se nesnaží do filmu zbytečně moc cpát romantickou rovinu s Katie Holmes, která je poněkud nevýrazná. Musím říct, že pokud se Christopher Nolan rozhodne natočit další díl, s potěšením se na něj půjdu do kina podívat. ()

Brouk

Nemůžu jinak, srdce a slabost pro komiksy zavelilo!!!! Dej 5*!!!! Tak je tam už mydlím!!! Musím, už jen z nostalgie, neboť první film, který jsem v tehdy "kapitalistické" cizině (cíl: Salzburg) na přelomu 1989 - 1990 viděl byl Burtonův Batman... No, můžu já dát jiné hodnocení??? Jsem moc rád, že se nám ten ušatec s křídlama vrátil... Nolane, díky.... Vychutnal jsem si to... Batmans Begins budil mé obavy (naprosto zbytečně) tak jako když mi nejoblíbenějšího představitele M.Keatona vyměnil V.Kilmer a po něm G.C. a já se bál pádu oblíbence. Dvojka Nolan/Bale ho vrátila tam kam patří... zpět na vrchol... ()

TheDarKnig

Netradičně pojatý komiks. Christopher Nolan nemohl najít lepšího Bruce než Christiana balea, staří Batmani (herci, kteří je hrají) se mohou zahrabat (snad jen Keaton se tomuto dokáže přiblížit, no Bale je můj oblíbenec, takže značně subjektivní pohled a nikomu ho nevnucuji). Krásný pohled do nitra Wayna, jeho boj se strachem a špatnou minulostí (úžasný popis a ukázka jeho roztříštěné duše) v prvnich minutach, pak zrod temného rytíře, první vetřelecký lov, I am Batman, odkrývání hrůzného plánu, panika, všudypřítomný strach, Strašáci, a úplně skvělé finále s třešničkou v úplném závěru. Oldman jako Gordon je naprosto úžasný, Freemana mám prostě rád, Caine dodává Alfrédovi skvělou otcovskou ochranitelskou auru a taky mnoho suchých hlášek, snad jen ta Holmes tam nemusela být (Nolan to naštěstí v druhém díle opravil - Katie prostě zase není v mém seznamu oblíbenců, její herecké výkony mi nepříjdou příliš dobré a nudí mně). Co zamrzí je absence lepšího záporaka a to jich tam je víc (i když Murphy jako Scarecrow je opravdu velmi přesvědčivý a Liam má zase to své charisma, takže chyba asi bude spíše v jejich přehlížení), akce je tu dost a v některých ohledech je snad ještě zajimavější než pak v Temném rytíři, ovšem co ji strašně sráží dolů, je chaotická kamera. Naštěstí to ale platí jenom pro souboje kontaktní, ta tumbler scéna nemá chybu. Ale ta špatná kamera a někdy i střih omluvit nejde, a i když to na mne nepůsobilo nějak odpudivě (ta první Batman bitka tak chaoticky byla zamýšlena nebo ne? protože jestli ne, působilo to stejně velmi dobře, jako taková ukázka Batmanovy rychlosti a nezachytitelnosti) a hnusně (jako někdy v jiných filmech), stále je to chyba (po Inception můžu v klidu sdělit, že je to taky jediná dosavadní slabina Nolana, a to jen příležitostní, protože v TDK byla skvělá). Až na tuhle chybku Nolan nezklamal a dávam čistý počet, je to úžasné občerstvení pro mého oblíbeného superhrdinu, ta ponurost a temná atmosféra v reálném světě mu sakra sedne. Po TDK pak BB působí i mnohem exotičtěji, což vidím, jako další plus. PS: aha soundtrack - Zimmer se zase překonává a tentokrát vytvořil něco úplně (no, úplně ne, ale v rámci jeho předchozích soundtracků to vypadá opravdu jinak) nového, přesně se hodícího do té atmosféry, ve které se film odehrává - korupce, zločinnost, a všechny další špatnosti v nejvyšším bodě rozkvětu.. A nejen nového v jeho tvorbě, ale hlavně nového ve světě Batmana. Úplně nové batman téma.. Je to prostě úžasné a Zimmer stále má co poskytnout. PPS: Jestli kamera byla vysloveně špatná při rychlých záběrech zblízka, při těch z dálky, či už při zmíněné honičce, nebo velmi působivých průletech nad uličkami a městem, byla dokonalá. Další kámen, který vytváří tento pětihvězdičkový zážitek. ()

TeeAge

Ako z veľkého kódexu. Čaro celej prvej polovice je fakt úžasné – pretože je založené na zmysloch, na psychyke. Zaoberá sa so samotným človekom, ktorého duchovný svet bol zatial pre ľudí neznámy. Akonáhle sa všetko začne stávať komixovejším, stráca to svoju váhu. Avšak to naštartovanie, to rozprúdenie novej éri Batmana je tak silné, že niet lepšieho režiséra, ktorému by sa podarilo laťku nasadiť vyššie. Zasadiť počiatky zmyslupných príbehov s komixovými prvkami, ktoré každí znás už určite potreboval. A plátno tiež. | 2008 | Na veľké moje šťastie som videl prvý diel v roku, keď už bol na prahu premiéry ten druhý, a tak som čakal len zopár mesiacov, a mohol si tak vychutnať Temného rytiera v kine. Naopak, mrzí ma, že som o Batman Begins v roku 2005 ešte nevedel, a tak čaro plátna je dodnes jediným mínusom v dojme oproti pokračovaniam. Všeobecné porovnávanie prvého dielu s pokračovaniami nie je úplne objektívne, nakoľko pri vytvorení nového sveta sa režisérské company musí zaoberať s toľkými základnými otázkami a detailami, že samotné prevedenie je potom o niečo unavenejšie, a len v uvodzovkách nedotiahnutejšie. Už len keď pomyslíme na veci, akými sú vymyslenie a realizácia rekvizít (batsuit, batmobil...), či samotný casting postáv, na ktorý Nolan otestoval ešte aj samotného Christiana Bale-a, ktorý napokon porazil v konkurzu o dvojrolu aj Cilliana Murphyho (ten sa ale tiež stal súčasťou projektu ako Scarecrow), tak je jasné, že i v obrovských produkciách, akým bol Batman začína, bol začiatok veľmi ťažký. Naviac, v druhej, komixovejšej pólke filmu cítiť nižší rozpočet oproti pokračovaniam, hlavne kôli komixovým elementom a kulisám. I tak je však Batman Begins do roku 2005 najlepším komixovým filmom, ktorý prerazil bariéry do nového vnímania celého žánru. A ja som za to nesmierne rád. Inak by sme nemali klenoty, akými sú The Dark Knight a Rises, alebo možno ani nekomixový Inception, na ktorý by Nolan bez netopierych filmov nikdy nedostal potrebný kredit pre realizovanie svôjho detského viacvrstvového sna. Realistickejšia, technicky a emočne nadupaná éra komixových filmov začína filmom Batman Begins. 95% | 28.9.2014, Blu-Ray, 42"LED, THX, EN DTS | Nolanová trilógia o Batmanovi je ako dobré víno: zraje k dokonalosti rok po roku. Batman Begins je charakterom komiksovejší, než pokračovania, ale pre celok je tak isto dôležitý, ako jeho "väčší" bratia. Ešte viac, než realistické, elegantné spracovanie ma okúzluje posolstvo príbehu, ktoré je nestárnúce, a tak si viem tieto filmy pustit znovu a znovu. Radosť sama. | Blu-Ray, THX, 10.6.2018 | ()

sportovec

V tomto pojetí je známý comicsový námět povýšen na skutečnou událost žánru. Životní příběh milionářského (miliardářského ?) dědice, jeho nacházení sebe sama i postupné přejímání poslání, které bere a volí ze své vlastní vůle, je nejen uvěřitelné, ale i divácky a mravně - to bych zvlášť zdůraznil - přitažlivé a strhující. Stará technickovědecká sci-fi, kořenící v ekologicky bezelstném světě, si ví se vším rady. Verneova pečeť převedená do svérázného remaku je nanejvýš zajímavá i pro evropského filmového diváka. Tvůrcům filmu je v tomto případě opravdu proč blahopřát k výsledkům jejich práce. Výsledkům, které přesahují svou kvalitou tradiční meze tohoto žánru. ()

genetique

Už dávno som nebol tak vďačný za film ako teraz Nolanovi. Podarilo sa mu to, čo bolo v očiach divákov skoro nemožné. Vrátiť Batmanovi zašlú slávu, ktorú neslávne potopil Joel Schumacher (nič proti nemu, na konte má pár filmových skvostov) a s akou ho vykreslil Burton a aká mu právom patrí. Bale je perfektný, štýl zobrazenia tohto komiksového hrdinu a celého Gotham City sa mi dokonca pozdáva oveľa viac ako ho načrtol Burton. No a herci, skvelý nápad, čo dodať. 100%. ()

TheRaven

Jelikož se asi vypravím do kina Temného rytíře, když už je kolem toho taková sláva, tak jsem se musel podívat na to jak ten náš Batman vlastně začal. Nolan odvedl dobrou práci, kvalitní příběh, ani jedna mrtvá chvilka, ale stejně to nebylo uplně zázračné, přece jen mi vadily nějaké ty nepřesnosti a chybky. Ale za to, že jsem se chvílemi i slušně zasmál, tak tam peru 4. Uvidim co po TDK, třeba to ještě přehodnotim. ()

Madison

Je pravda, že som odchovaná na štúdiových, farebne impozantných Batmanoch z dielne Tima Burtona, ktorým nechýbala romantická poetika či paleta obrazových kontrastov. Christopher Nolan vniesol do komiksového žánru svojím drsne realistickým Batmanom čosi nové, odzbrojujúce a predsa zaujímavé. V jeho podaní Batman nie je len figúrka s netopierími krídlami, nadprirodzenou výbavou a hrdinskými tendenciami bez racionálnych príčin. Nolan do hĺbky buduje psychologický profil jedného obyčajného človeka a na otázky "ako" a "prečo" sa stal povestným hrdinom, sa scenárista snažil predložiť divákovi relevantné pohnútky. Batman begins odvracia komiksovské formy a namiesto toho funguje ako reálna neľútostná sonda do skorumpovaného sveta zločincov. Výborné scény v horách (ako sa Batman stal fyzicky zdatným), výborné zobrazenie jeho vnútorného stavu (prečo koná tak, ako koná), skvelá zimmerovská hudba, temná vizuálna stránka, herci (Michael Caine, Gary Oldman, Liam Neeson, Cillian Murphy) a najmä Christian Bale so svojím batmanovským cool hlasom je jednoducho neodolateľný. 90% ()

Hakha

Zajímavý pohled na život Bruce Wayna od dítěte až po zrozeni Batmana. Po posledních dvou filmových Batmanech jsem si myslel, že se tento hrdina dostane na nějakou dobu do propadliště dějin, ale Batman begins navrátil této sérii velmi kvalitní úroveň. „People need dramatic examples to shake them out of apathy, and I can't do that as Bruce Wayne. As a man, I'm flesh and blood. I can be ignored, I can be destroyed. But as a symbol … as a symbol, I can be incorruptible. I can be everlasting.“ ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021