Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

eisha3

První díl Nolanovy trilogie o netopýřím muži jsem viděla jako poslední. Už můžu říct, že pro mě pořadí 1-2-3 představuje gradaci (což je vlastně taková výjimka) - jednička nejhorší, trojka nejlepší. Tentokrát 4* jen o fous. ()

ProfesorLotr

Marvel Univerze a jeho "pozitivněji" laděné adaptace, bojte se!!! Tohle je totiž nový styl pojetí komiksových filmů. Takže, začnu od začátku. Když jsem tento film viděl poprvé, vůbec jsem si ho neužil ( viděl jsem ho doma ). Všude kolem byl hluk, pořád někdo do toho mluvil, film byl s dabingem ( špatným dabingem ) a nebyla to nejlepší kvalita. Takže se nedalo moc soustředit a stálo to za prd. Tudíž ze samotného filmu jsem taky neměl nejlepší pocit. Řekl jsem si, že to nebylo špatné, ale pořád pro mne byla lepší Burtonova verze. Rozhodl jsem se tedy si to pustit znovu a... Trpělivost přinesla ovoce. A to ovoce zlaté. Po tomto filmu nepochybuji, že je Nolan úžasný režisér, ale není tak dobrý. Není tak dobrý režisér, jako je scénárista. Scénář byl totiž úžasný a vůbec bych nečekal, že by mohl být film tohoto typu tak chytrý. Postavy byly krásně vykreslené a originálních způsobem pojaté. Svižný děj a po celou dobu napínavý, dojemný, zábavný atd. Ze začátku jsem měl též trochu rozpačité pocity ohledně přesyntetizovaného soundtracku, u kterého se mi zdálo, že nemá žádnou typickou a chytlavou znělku. To bylo asi zase tím ruchem při prvním zhlédnutí. Operně laděný houslový hlavní motiv považuji od této chvíle za jednou z Hansových a Jamesových nejlepších děl. Pořád mi tam ale trochy ty syntetizátory trochu vadí, ale dojem z filmu to nekazí. Takže shrnutí a verdikt? Nejlepší komiksová série všech dob! P.S. ( TAK TROCHU SPOILER ) Ve scéně v čínském chrámu chtěl ušetřit život jednoho hříšného farmáře a proto výbuchem zabil desítky. Trochu paradox ne? Mně to je ale v podstatě jedno a znovu se opakuji, zážitek mi to nekazí. :-) 95% ()

Deyw

Nevim jak začít...zkusím začít tim, že batman je pro mě víc než ostatní hrdinové z komiksu...batmana jsem hltal od malinka jako animák...poté verzi od Tima Burtona...hltám všechny komiksy,hry,filmy s "temným rytířem"... Každopádně, když jsem viděl dark knight begins - mám namyslim batman...tak jsem sral blahem netopýry...viděno v kině snad 5x...doma originální CE edice BR...teď, když jsem se na to znovu dívál tak si všímám všech detailů...tohle je tak propracovaný a vymyšlený už od samého začátku, až do konce trilogie...vybrat si 10filmů z celýho světa, tak beru celou trilogii... všechny se mi vejdou do TOP5 filmů světa... Nolane bravo,bravo...vytvořil jsi kultovní záležitost...která překopala veškeré žebříčky a hodnocení filmů...ještě jednou BRAVO...kdo neviděl jako-by nežil.. ()

Columbus

Zaimco vsichni predesli B. byli nejaci.... bud legracni ci tvrdi.... tenhle je nijakej.... navic si hraje na Bonda..... a hlavne me vubec nezajima, co s nim bude....ten film nema ani na proklinaneho Schumachera.... ()

Decker

Presne takhle si predstavuji ztvrarneni jedne z nejzasadnejsich a nejlepsich comicsovych postav! Je to jedna skvela jizda, ktera z nejednoznacneho pocatecniho gulase vyplyne v kompaktni zaver, ktery dava tusit dalsi pokracovani. Bale je charismaticky, dominantni a presvedcivy, diky cemuz jeho pojeti Batmana ziskava osobity a podmanivy rozmer. Velmi musim pochvalit kameru a zvuk nebot filmu dodavaji ohromny spad a napeti. Uz se moc tesic na dalsi pokracovani. ()

Triple H

Veľmi silný úvod, zatienený svojím nasledovníkom. Samozrejme ten by nemohol tak dobre fungovať keby tu nebola odvedená prvotriedna práca. TDK je rýchlejší, akčnejší a dravejší. BB naopak trávi viac času drobnokresbou charakterov a vysvetľovaním ako sa Bruce rozbiehal. Dá sa povedať aj, že výrazne odlišná amotsféra od pokračovania - a takisto aj vizuálne spracovanie. Tu je všetko do hneda, tmavé a stále si zachovávajúce určitú komiksovosť. Súšobná jazda či diváci vykročenie takýmto smerom prijmu. V dvojke sa potom už ide naplno čo najviac mimo žáner. Výborní herci - Bale to zvládol s prehľadom. Po videní oboch filmov musím konštatovať, že Katie Holmes bola lepšia - škoda tej zmeny. Každopádne oba filmy mám rovnako rád. ()

drexik

Mám ho ve své TOP 10 na prvním místě. Možná není tak dynamický jako Temný rytíř, ale tady to všechno ZAČALO!!! Absolutně mě uchvátilo Nolanovské pojetí, které v kombinaci ze skvělým hereckým obsazením vytvořilo cosi filmařsky úžasného. ()

matezzz

Po třetím shlédnutí musím říct, že je to fakticky dobrý film! Postavy pěkně vypracované a k tomu skvěle zahrané! Scénář má minimum chybiček a naopak spoustu skvělých momentů! Christian Bale, charismatický a příjemně normální, přitom neuvěřitelně akční, a naopak se chová jako klasický bohatý týpek.. ! :-) Děj se mi líbil už poprvé, ale potřetí musím říct, že téměř nemá chybu. Možná to je trochu kvůli tomu, že jsem to sledoval potřetí v televizi a občas (při reklamě) jsem to přepnul na jiný program, kde dávali Síť se Sandrou Bullock...né, že by to byl nějaký špatný film, ale nový "Batman začíná", to je oproti tomu snímek z jiné galaxie... ()

chelseaman22

Filmový orgasmus. Akčních scén není tolik, kolik bychom na Batman čekali. To ovšem vůbec nevadí. Batman není hrdina, krerý šíří pach krve a hroutící se mrakodrapy. Strhující hudba skvěle kontrastovala se zasněženými vrcholky hor a také definovala pocity, možná i rozpaky hlavního hrdiny. První krůčky jsou nejtěžší - to platí i pro Batmana. Ale tento první krok je možná tím nejlepším. Výborná režie a výprava. 95% ()

eye candy

Batman ve filmové podobě mě baví tak jak ho zpracoval Burton, s nadhledem a s mnohem větším důrazem na stylizaci prostředí a postav než na psychologii hlavního supergádže. Batman se totiž v konečném účtování příliš neliší od jiných hlavních DC postav. Dvě identity, bojuje proti zlu, má divnej kostým, miluje ženu která ho nechce protože je divnej patron, atd. Odlišný je především v univerzu do kterého je zasazený a právě tuto odlišnost dokázal Burton nádherným stylem exploitovat. Nolan na to jde úplně jinak (stejně jako na to jde úplně jinak Millerova předloha). Osobně mám ale problém s takovýmto způsobem nahlížení na comixového hrdinu. Nolan Batmana v podstatě nezasazuje do GC ale do reality, kde funguje logika a fyzikální zákony. Z toho pramení, že člověk začne přemýšlet nad tím, jak dokáže Wayne běhat v kostýmu netopýra v noci po městě a necítit se jako ulnej dickhead, tu a tam zmizet rychleji naž výplata a vynořit se z páry u kanálu, vystřelit něco někam, zachytit se někde něčím, mimochodem být zároveň bohatej a mít nesmírně empatického sluhu, kterému když po sedmi letech odloučení sdělí, že chce začít skákat v noci po mrakodrapech v uplým kostýmu, tak mu na to Alfred odpoví, ok ostatně proč ne. Další z řady věcí, která mě u Nolana nerajcuje je obsazení Bejla do hl.role. Jako Wayne není až tak špatnej, jako Batman je ale neuvěřitelně otravnej, hlavně díky drsnému chrochtání, kterým se vyjadřuje a dodává celé té představě o duševním zdraví hlavní postavy téměř až komediální rozměr. Velmi smutná kapitola je také hlavní záporák, který je opravdu o ničem (to say the least), nevýrazný až hanba, alespoň tak trochu zachraňuje Bejla, (bohužel v pokračování už takové štěstí hlavní představitel kladné role nemá). Možná ale úplně to nejdůležitější co by mě přimělo vzít tento film na milost by byla dobře zvládnutá akce. Na jednu stranu se dá říct, že je film plný akčních sekvencí, bohužel většina této akce je nasnímaná asi tak z jednoho metru, pokud možno v úplné tmě a zeditovaná takovým způsobem, že si můžete tak akorát domýšlet a představovat jak asi skvěle teď dostal někdo přes držku. To je asi vše co mě k tomuto prnvímu Batmanovi z nové (časem staré:) Nolanovi trilogie napadá. No a přitom se to dalo vtěsnat do třech slov. Vůbec mě neoslovil, 2* ()

JaT

***** Ale když se stanete něčím víc, když se dáte plně do služeb nějakého ideálu, a když vám v tom ostatní nedokážou zabránit, pak se z vás stane někdo úplně jiný. - Kdo jako? - Legenda, pane Wayne. ***** Co hledáš? - Hledám... muže, kteří bojují s bezprávím. Muže, co vzbuzují bázeň v těch, kdo trýzní bázlivé. - Kdo chce vzbuzovat bázeň v jiných musí ji nejprve potlačit sám v sobě. Jsi připraven začít? - Sotva stojím na nohou... - Smrt nepočká na to, až budeš připravený. Smrt není ohleduplná ani spravedlivá! ***** A víš, proč padáme, Bruci? Abychom se naučili zase se zvednout. ***** Za smrt svých rodičů nemůžeš ty. Může za to tvůj otec. Vztek nic nezmění na tom, že tvůj otec nedokázal zasáhnout. -Ten člověk měl pistoli. -Tebe by to odradilo? - Já prodělal výcvik. - Výcvik neznamená nic, důležité je odhodlání! Odhodlání zasáhnout. ()

LeoH

Poté, co si odbudeme úvodní šaolinskou veteš, se na to začne koukat tak krásně, že by na to jeden Nolanovi skoro skočil, on totiž potvora zná všecky triky a přesně ví, kdy který vytáhnout, aby člověka strhl a málem mu prodal pár stokrát semletých kvazipsychologických pravd jako něco nového a zásadního. Málem. Kdyby se přitom nebral až příliš vážně. ()

Motinski

Nolan je filmový vizionár čo zbúral všetky zaužívané praktiky prístupu k filmom, ktorým ako predloha slúži komiks. Príbeh zasadil do reálneho sveta, no nezabudol na temnú atmosféru aká ku Batmanovi vždy pasovala. Ukážkovo sa zaobíde bez rozprávkovosti a nepotrebuje ani milión efektov aby zalahodil oku bežného diváka. Dokázal niečo, čo si nikto predtým nevedel ani predstaviť. Konečne nám niekto ukázal vznik Batmana dôstojne a bez naivity, zároveň ale so silnými emóciami. Scény výcviku sú jedna z najlepších častí filmu, spolu s flashbackmi pôsobia súdržne a ťažko v nich nájsť chyby. Z príbehu cítiť osudovosť a hudbu asi netreba komentovať. Od Zimmera nikto nečakal sklamanie. Vyvrcholenie v podobe chaosu bolo úžasné a lepší koniec si ani neviem predstaviť. Nolan vrátil dôstojnosť tomu čo Schumacher skazil a zároveň jednoznačne prekonal Burtona. Veľmi mu za to ďakujem. ()

Magneto

Nolanov Batman je je velmi blizky Burtonovmu...Ale chyba mu dolezita vec ktora hrala v obidvoch Burtonovych Batmanoch hlavnu rolu a to je Gotham City a jeho neopakovatelna atmosfera ktoru bolo citit az do morku kosti.Ale musim pochvalit sposob akym Nolan pojal tento temny pribeh,totiz tak,ako bol napisany.Realisticky a naturalisticky.Tento pristup sa mi pacil v Daredevilovi a pacil sa mi aj tu.Ziadne kriklave neuveritelnosti...Skoda ze film nesplnil ocakavania co sa tyka zarobkov ()

senor

Burtonovi Batmani byli fajn. Tohle je úplně jiné a ještě o trochu lepší. Nejde o to že to je dobře zfilmovaný komiks (což není tak úplně pravda), ale hlavně je to dobře natočený film. Skvělé herecké obsazení. Nolan se zatím v Hollywoodu chová jako doma. ()

A.L.E.S.

Když jsem se dověděl, že se chystá tento film, okamžitě jsem přehrabal cédéčka mého známého a hle. Nebyl to klasický Batman, který celý film bojuje proti svému nepříteli. Měl jsem chuť tento film ohodnotit hůře, ale Bale mě přesvědčil, že taky umí hrát (nejen Batmana). Nikdo mi ale nevymluví, že Keaton ne prostě nejlepší. A Caine jako Alfred..., nevím, nevím. Asi jsem byl zvyklý, že jsem ho viděl v lepších rolích a věčným Alfredem u mě zůstane Michael Gough, který si zahrál v celé tetralogii. A na závěr bych si dovolil jednu výtku: pokud tento díl má navazovat ma Batmana z roku 1989, neměl by být na konci filmu použit batmanův signál. Ten totiž začne používat na konci prvního dílu. Pokud však film běží samostatně, beru svou poznámku zpět. ()

Honzíno

Nevím, nevím. Batman má u mě stále odzvoněno. Nedostalo se mu exceletnímu vzkříšení, jak by mohlo zdejší hodnocení naznačovat. Nesdílím davové nadšení. Nenjnověší Batman mi vychází jako průměrný. Je lepší než předchozí dva filmy a horší než první dva kousky. Rozhodně zaujme lehce filosofickým nádechem a sympatickým hereckým obsazením (až na Katie tedy), jenže ani to obsazení není využito dosyta a nezachraňuje snímek před propastí průměrnosti. Neeson jako záporák neselhává a Bale také vše zvládá a stává se i celkem sympatickým nástupcem v batmanovské řadě herců. Akce je zajímavá prostředím, ale její celkový dojem kazí totálně nezvládnuté kontaktní souboje. Zde to prostě pan režisér projel na plné čáře, vůbec jsem se v nich neorientoval a všechny působí hodně roztržitým a nejistým dojmem, jakoby se bál ukázat nějaký vyložený kontakt a střihem v nich vyloženě plýtvá. A to je smůla. Jelikož tento Batman nutí v neakčních pasážích diváka zamyslet se a v těch akčních, jež by měli diváka odreagovat, z velké části kontaktních scénách, selhává, tudíž divákovi vlastně nanbízí relaxační stránku. A na ryze filosofické dílo tímto pojetím rozhodně žádný filmařský tým na světě nemá. Silnější tři za vzbuzené sympatie._ Zvedám na čtyři. Je to více než solidní rozjezd monstrózní trilogie a 80% si určitě zaslouží. Dojem kazí akorát zprasené kontaktní souboje a Katie Holmes. Sice slabší Nolan, přesto výborný. Uchopil to skvěle. ()

Sfinkter

Kdo má rád Batmana, tak se asi lepšího zpracování nedočká, něco je možná přitažené za vlasy, ale co ve století triků není. "Strašák" mi docela naháněl hrůzu, pěkně udělané psycho. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021