Batman začíná

• USA Batman Begins (více)
USA / Velká Británie, 2005, 140 min

Jako malý chlapec je Bruce svědkem násilné smrti rodičů, kterou si trpce vyčítá. V dospělosti je ovládán vztekem a touhou po pomstě. Snaží se pochopit myšlení zločinců a bojuje s vlastními démony. Živí se drobnými krádežemi a ocitá se v horské věznici v Číně, kde se setkává s tajemným mužem Ducardem, který jej naučí bojovému umění nindžů. Zdejší výuka nakonec dopadne poněkud jinak a on se vrací do rodného Godham City. To se za těch pár let změnilo k nepoznání - ze všech stran vyvěrá kriminalita a korupce. Bruce s pomocí věrného komorníka a pár nových přátel, začíná žít dvojím životem. Stane se maskovaným bojovníkem Batmanem, který používá svoji sílu, inteligenci a řadu svých technických vymožeností k boji proti zlověstným silám, které ohrožují město. (TV Nova)

14krejca14

Vždy jsem byl spíše zastánce toho klasického "Burtonovského" Batmana, jakožto netopýřího hrdiny bojujícího proti šíleným záporákům jako Nicholson (Joker), či DeVito (tučňák) ve špinavém a temném Gotham City. Dlouho mi nějak nesedělo, jak se může postava Batmana pohybovat ve víceméně dnešním, zločinci prolezlém velkoměstě. Nolan však ukázal, že to nejen jde, ale postupně se mu podařilo komiksového hrdinu rozebrat do posledního detailu a posunout na úplně jiný level. Klasický Gotham mi i přesto bude přeci jen scházet a rád bych se dočkal Burtnova Gothamu vytvořeného za pomoci dnešních technologií. Přesto patří novodobý Batman k těm nejlepším komiksovkám a ani ve snu by mě nenapadlo, s jakou neuvěřitelnou dvojkou Nolan přijde na svět o pár let později :-) ()

keyzar

Tenhle film se mi vážně líbil. Narozdíl od původního batmana, kde se vysvětlilo pouze to, že se batmanem stal protože mu zabili rodiče, Nolan přesně vysvětluje jak přišel k obleku, hračkám a především výcviku. Tento film nebyl o batmanovi, úžasném hrdinovi, který se prostě objevil, je to film o člověku, který chce zachránit své město před vládou mafie. ()

gefr

Původní sérii filmů s Batmanam jsem zkouknul, zhodnotil kladně, ale na nějaký nový film jsem moc chutí neměl. Byl jsem těžce vyveden z omylu a vstoupil jsem do úžasného Nolanova světa. Batman dostal reálné základy a ukázal jeho pravou podstatu a to, že superhrdinou se dokáže stát kdokoliv i bez superschopností. Noo, stačí být geniální a talentovaný multimilionář :) ()

swinevenca

Moje zážitky z deskové hry Batman. Každá hra má nějaký příběh, takže jsem si na začátku přečetl něco o herním světě a cestách osudu, které dovedly naši postavu k počátečnímu bodu naší hry, jejímž cílem je zachránit Gotham. Hraje se na tři kola, v každém máme k dispozici nové postavy a nové nepřátele, které musíme porazit. Samotné hraní začíná fází "Nepřátelé Gothamu", ve které si vytáhneme kartu, která nám určí protivníka pro příští kolo, jehož cílem je naopak Gotham zničit, a pár vedlejších postav. Tentokrát je nepřítelem řád, co kdysi vypálil Řím a Londýn coby symboly zkaženosti (jeho šéf si kdysi na vedlejšák vzal i půlku Paříže) a nyní mají v plánu Gotham, Moskvu a Pchojngjang. Z postav máme na všechna tři kola k dispozici neúplatného policistu - nikterak úderná postava, která je ale pro svou speciální vlastnost "opakovaná podpora" velmi cenným pomocníkem. Spolu s ním se v prvním kole vyskytují tyto postavy: Kamarádka z dětství - může bojovat pouze vůlí a velmi slabě, nicméně její zdraví ovlivňuje bojové schopnosti našeho hrdiny(slabá postava, její kroucení očí účinkuje pouze na pomatené scientology, kteří se v této hře prakticky nevyskytují). A místní mastičkář - specialista na matení mysli, bez speciálních lektvarů si s ním neporadíte. Tolik k postavám. Následuje velmi zábavná a možná nejatraktivnější fáze "nakupování", která slouží k získání co nejlepšího vybavení pro další fáze. K dispozici jsou dopravní prostředky, štíty, speciální oděvy, lektvary a extra kusy ninja lana. V další fázi, fázi "pohybu", hráči zaujímají pozice tak, aby v Gothamu co nejsnáze dosáhli svých cílů. Po provedení pohybu se vyhodnotí zájmy jednotlivých postav a pokud jdou proti sobě, nastává bitva. V tomto kole se mi po velké bitvě povedlo řád porazit, ale musel jsem obětovat naši základnu, která velmi snadno celá lehla popelem... ()

Juuroo

Tomuto filmu som sa dlho vyhýbal a vlastne ani neviem z akého dôvodu. Akčné, vtipné, perfektne obsadené a celkovo zábavné. 4* ()

Skytavka

Zpočátku mi lezl na nervy samotný Christian Bale. Teď se propracoval až k mým oblíbeným hercům a to právě díky Batmanovi. Solidní detektivka s něčím navíc, ať už si vyberete děsivou psycho- masku, nebo samotného superhrdinu(a jeho divácky poživatelný vznik). Už dál nemůžu odolávat. Batman za 5. ()

Drozdo57

Najslabší diel série, čo nie je veľká kritika. Zaujímavá origin story, ktorá ale trpí samoúčelnosťou a snahou zo seba robiť viac, ako vlastne je. Nemôžem povedať, že mi chýba komiksová naivita Burtonoveho prevedenia, ale robiť vážny komiks je vždy problém, lebo už samotná predloha vychádza z nerealistických základov. ()

bigbadboy

Po několika letech znovu shlédnuto a opět jsem se ujistil, že 5 hvězd je naprosto zasloužených. Batman nikdy nebyl můj šálek čaje hlavně kvůli podivné filmové "komiksovosti", které jsem nikdy nebyl příznivcem. B.B. je však naprosto syrový, s geniální hudbou a až na závěrečnou romantickou scénu bez poskvrny výborný scénář, obsazení, kamera a vůbec všechno co si člověk může přát. ()

Osvícený

Dost dlouho po zhlédnutí dvou následujících Batmaních filmů jsem se nebyl sto rozhoupat ke zhlédnutí toho prvního. Když se stalo, nechápal jsem, jak jsem mohl být tak hloupý a nevěřit, že bude dobrý. Skvělá story ohledně Brucovy minulosti. Nejvtipnější je to, že Bruce měl výcvik u kontroverzní ninja sekty, na koci výcviku se na ně vykašlal, u toho jich půlku povraždil a odjel do Gothamu. A pak se strašně diví, když k němu nejsou tak úplně přátelští. No dobře, trochu jsem to zgroteskněl, ale něco na tom podle mě je. Jinak po zhlédnutí mi připadalo, že Temný rytíř je bez Batman začíná nekompletní, co se týče Brucovy minulosti, jeho charakteru a vztahů s Gordonem a ostatními obyvateli Gothamu. Po Temném rytíři a společně s Temný rytíř povstal je Batman začíná na druhém místě v mém žebříčku těch tří filmů. ()

Blazis34

Na film z roku 2005 je to velice dobrá podívaná, plná skvělých scén a efektů. Batman pronáší zajímavé dialogy a ukazuje svoji sílu. Christian Bale začal svoji kariéru upířího muže na té nejvyšší úrovni. Hodnotím za čtyři hvězdy - 75%. ()

Parabot

Léto 2005. Místo - grilování na zahradě v Londýnském Camdenu. St: "Teď jsme byli na tom novém Batmanovi." Já: "To je v kině zase nějaký nový Batman? Je dobrý, jako ti Burtonovi?" St: "Je jiný. Ukázali, jak začínal. Že ho jakože cvičili nindžové v horách". Oči se mě protočily ve sloup a v duchu si pomyslel, "bože, to bude zase pi****na."___Zima, začátek roku 2008. Místo - žlutý autobus nejmenované společnosti někde na cestě do Maďarského Győru. Zde si dovolím malou odbočku ve vyprávění. Vite děti, ono ty chytré telefony a tablety neexistovaly vždy. Dokonce vlaky a autobusy neměly zabudované malé displaye v sedadlech. Pokud už disponoval dopravní prostředek nějakou obrazovkou, byla umístěna v přední části a možná i někde po stranách, aby i cestující v zadní části měli nějaký filmový zážitek. No, zážitek. Stevardi mívali zvláštní fetišisticko-perverzní potřebu pouštět VHSkové céčkové záležitosti a zvyšovat tak utrpení dlouhé úmorné cesty. Ne tentokrát. Na obrazovce se objevil Bale, otevírající oči po dětské noční můře. Ko: "Ty jsi to neviděl? To je vynikající film". Ano, měl pravdu. Dodnes mě mrzí, že jsem ho neviděl na velkém plátně. A stačilo, kdyby St před třemi lety řekl, že Batman begins je od člověka, který točil Memento a Insomnii.______Nolan začíná něco, co piluje a zdokonaluje následujících deset let. A to nejen v rámci trilogie Temného rytíře, ale i filmů za odměnu - Dokonalého Triku, Inception a Interstellaru. Hned na několika frontách. Jednou z nich je storytelling, struktura příběhu. Batman begins má pevnou čtyř aktovou strukturu. Zní to banálně ale ani tu není schopna značná část filmařů udržet. První končí rozhodnutím nezabít, druhá odhalením kostýmu - alter ega. Třetí reprezentuje dějový oblouk Scarecrowa a čtvrtá finální střet s Ras al Ghoulem. Každá část je vyplněna konfliktem, ať už vnitřním, nebo vnějším, a vyprávění se plně soustředí na dané téma definované tímto sporem. Hlavní antagonisté společně s Brusem Waynem tvoří tzv. 4bodovou/rohovou opozici. Matrice více charakterů ve vzájemném střetu dává možnost košatějšího vyprávění, než prostý duální souboj dobra se zlem. A tu Nolan bohatě využívá.___Základy druhého pilíře, který Batman begins pokládá, je analytická psychologie postav. Každý komixový námět je vlastně absurdní. Tohoto nevnímaje. Hlavní postavě v dětství zabijí rodiče a on se chce mstít. Budiž. Ale tak, že si na sebe vezme kostým létající krysy a po nocích běhá po střechách a bije je pěstí? Christopher Nolan bere tento námět a přepracovává jej tak, že každá motivace, pohnutek, čin, rozhodnutí je smysluplné. V Batmanovi můžeme vidět reálné lidi, reálně se rozhodující v nereálném, komixovém prostředí, jež je determinuje.__Co poněkud zastinuje začínajícího Batmana vůči následujícím sequelům je fakt, že tvurci neměli k dispozici příliš velký rozpočet. Také casting nebyl úplně podařený. Tím mám na mysli především Katie Holmes. Ta měla opravdu hrát jen subjekt vlhkých snů středoškoláků ve fotbalových bundách, řešících hluboké problémy u plechových školních skříní někde na americkém středozápadě. A nakonec. Souboje. Těžko říct, jestli chtěl Nolan navodit atmosféru chaosu z pohledu bitých pěšáků, kteří neví, co se dějě, až do momentu, kdy jejich mysl knokautuje Wayneova pěst, vynořivší se ze stínu. Nebo to prostě neuměl natočit. V každém případě. Velmi slušný start mé nejoblíbenější trilogie. () (méně) (více)

Kinofil

|| PG-13 || Warner bros. || Rozpočet: $150 mil. || USA: $206 852 432 - ČR: 6 454 223 Kč - Celkem: $373 413 297 || Jednoznačně nejdůležitější Nolanův zářez v jeho kariéře. Bez něj by totiž nebyl Temný rytíř a on sám by dost možná zůstal u středně rozpočtových projektů. Celá hodina je zaměřená na Bruce Wayna, aby vytvořila lidský pohled na jeho postavu napříč celou trilogií a z Batmana udělala jen symbol. Pravým hrdinou byl vždy Bruce – člověk bez super schopností. To, co předchozím a následujícím adaptacím chybělo. Díky tomu se to může tvářit jako krimi-thriller zasazený do kterékoliv doby a města v Americe. Hned od první scény vytahuje Nolan svoje nejsilnější karty v podobě rychlého až klipového vyprávění, v kterém je stále snadné se orientovat. Nedává nám prostor se nudit a kdyby se snad někdo nudit začal, okamžitě si ho podmaní Zimmerova/Newtonova vytvářející nejpamátnější komiksový soundtrack všech dob! Nolan tu zasadil základy trilogie tak pevně, jak jen hluboko sahají základy Waynova sídla do batmanovy jeskyně. Pokud něco vypíchnout, budou to záporáci, jenž jsou 2 a nemohou dostat tolik prostoru jako samotný Bruce Wayne. Dorovnává to obdivuhodný casting skládající se z dříve či později oscarových herců. A svůj prostor ještě dostanou. CGI zestárlo jen mírně (Arkham a nadzemka) díky tomu, že se natáčí v reálných lokací (nádherné Chicago) stejně tak jako akční scény. Škoda absentujících IMAX záběrů, které v té době nemohly být k dispozici. Jeden z nejlepších startů trilogie/ságy. 100%. ()

Henrinity

Nolanov blockbusterový epos o zrode legendy. Prvá štvrtina filmu je smutný pohľad na spoločnosť Gothamu, ktorý v mnohom pripominá aspekty reálneho sveta. Druhá je fascinujúci zrod niečoho väčšieho ako skorumpovaný systém. Tretia je creepy záhada s fantastickým Scarecrowom. A štvrtá akčný orgazmus. Nolan pojal celý koncept Batmana na jednú stranu realiticky a na druhú stranu z toho spravil úplnu eufóriu aj pre najväčších geekov. Nolan dokáže veci čo nikto iný. 9/10 ()

Nikolas__

Tak první Nolanův Batman hořce zklamal. Rozhodně to není nic špatného - mírný nadprůměr, ale nezajímavý záporné postavy, hlavně Batman Tima Burtona byl esteticky úplně,.ale úplně jinde. Christiana Bala mám rád, ale do role Batmana, mi absolutně nesedí. Hudba a scénář velmi dobrý, ale vedlejší postavy nemají žádný charakter. Celý ten film je takový mdlý a prostě nic extra ani v tomto žánru. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

19.07.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Watchmen ve stylu Jokera?

Watchmen ve stylu Jokera?

05.01.2021