Nomád

• Francie Nomad (více)

18-té století Kazachstán. Obrovský región strohé a kruté krásy, ohraničené Čínou, Tibetem a Ruskem. Hrdý a bojovný kazašský kmen přežil staletí, vzdoroval kočovným nájezdníkům, odolával hrozivým Jungarům a též odvrátil zkázy přicházející z vlastních řad. Oraz, mystické a bojové místo (velké síly), předpovídá zrození nového hrdiny. Tento chlapec Mansur je určený k sjednocení kazašského rodu a k tomu, aby ho vedl k slavnému vítězství proti nepřátelům. Hrozná předpověď Orazu, Jungar panovník Galdanu povolal generála Sharisha, aby našel chlapce a zabil ho. Avšak Oraz se za každou cenu snaží Mansura ukrýt a odevzdat ho jeho otci Sultanovi Walimovi. Léta plynou. Mansur potomek legendárního bojovníka Ghenghis Khana, a Erali opuštěný sirotek neznámého pastýře, jsou cvičeni v bojových umění. Chlapci spolu vyrůstají, spolu trénují a jsou si blízcí jako bratři. Jeden je tu, aby vedl Kazachstán k úspěšnému vítězství a druhý, aby mu ukázal jakou cenu má v životě přátelství

Když se Mansur i Erali bezhlavě zamilují do statečné a krásné Gaukhar, jejich vzájemná oddanost se ztrácí pod náporem mocné čarodějky lásky. Město Turkestan spadne pod nadvládu Galdanu. Mansurův otec je zavražděný a Gaukhar unesená Jungary. Nastává čas boje muže proti muži. Mansur zabije mocného Sharishe, ale sám je chycen Galdanem. A je to právě Gaukhar, která ho zachrání před jistou smrtí a umožní mu čelit svému osudu. Nomád je epický příběh jednoho hrdinského osudu a o záchraně království před invazí. Dobro v konfrontaci se zlem, přátelství je pokoušeno žárlivostí, láska je obětována na oltář smrti. Legenda se zrodila. (oficiální text distributora)

kikuka

..kamera a hudba hodna velkeho silneho pribehu..zial, zvysok skor smerom k TV ladeniu..ale na "pyzamko party" s kamaratkou, ktora stale knuka pri decascosovi a leeovi, je to fajn..aj pradlo vyvesiate ;-) ()

Davson odpad!

Ve snaze prorazit do zahraničí a zavděčit se co největší mase diváků se Kazachstánci rozhodli natočit svůj národní filmový epos se striktním dodržováním hollywoodských šablon. Máme tady dva nejlepší přátele milujíc stejnou ženu, neporazitelný hlavní hrdina je snad samotný Hercules, hrdinův učitel/kmet promlouvá prázdné monology... Ale všechno tohle by ještě nebylo tak strašné, kdyby Nomádi nebyli v celku tak zoufale nudní a ničím nezajímaví. Teda, nedovedu se představit, že by to mohlo dopadnout hůř. ()

Orlau32

Historický film o minulosti Kazachů. Produkoval MIloš FORMAN a též režiroval jako jeden ze tří režisérů český režisér Ivan PASSER. Já se pouze ptám : proč tento film nerežiroval sám Miloš Forman ? Vždyť námět byl výborný a pokud by byl obsazen známějšími a výkonnějšími herci, jistě by to byl úspěšný film. Byla jsem překvapena, že Kazachové jsou potomci Hunského válečníka ATTILY a ČINGHISCHÁNA. Proto tedy dabing tohoto filmu jenom do češtiny a maďarštiny. Logicky tedy vyplývá, že Maďaři jsou potomci Kazachů. Film přesně vystihuje, že JUNGÁROVÉ byli vyhnáni za hory Kazachstánů až k řece Volze. Kdo tedy byli Jungárové a kdo jsou jejich potomci ? Když víme, že od poloviny 18.stol.(za panování Kateřiny Veliké) kolem Volhy sídlili NĚMCI. Historická otázka ? Kdo miluje historii, film nezavrhne. ()

Vojcl

Nomád se snaží těžit ze všech klasických motivů historických eposů - jako utlačovaný národ, vyvolený bojovník, který ho spasí, zrada apod. Sám, ale nepřináší nic nového. Herci jsou toporní a nevýrazní (snad až na Jasona Scotta Lee). Také mě hodně rozladila nedůslednost filmařů (postavy vypadají i po dvaceti letech pořád stejně). Trochu mi to připomínalo mladší Bodrovův projekt Mongol. Díky hudbě, bojovým scénám a jednoduchému příběhu film drží pohromadě, ale tentokrát nemohu dát více než 40%. ()

italka63

Rozhodně se nebojím dát čtvrtou hvězdu a dost dobře nechápu zdejší nízké hodnocení. Perfektní výprava, stáda překrásných koní, doslova skvělá hudba v podání Bulharského symphonického orchestru a pěkná kamera, obzvláště poslední záběry podtrhují tuhle epizodu nám nepříliš známých dějin Kazachstánu, a byly evidentně zajímavé. Vcelku sympatické herecké obsazení dotvořilo film, kde převládala stará, poctivá filmařina bez přehršle triků, takže přirovnávání k vykrádání Pána prstenů, tedy sorry, to mi zvedlo tlak. Já byla spokojena. ()

d-fens

veľmi slabučký scenár, nepresvedčivé obsadenie hlavných postáv a ich jalovosť v hereckých výkonoch....slabučké *** ()

dee-key

Výprava, krajina, souboje to je všecko pěkný, ale kdybych si nepřečetl kdy a kde se to odehrává, tak bych z toho moc moudrej nebyl. A to si myslim že mám dějepis celkem v malíku. Nebudu brát v potaz nějaké kazašské věštby ale budu hodnotit jenom celkový dojem, který není špatný. Působí to jako Čingischán, ale horší, pokud si vzpomínám dobře. A taky mě trochu štve, že ve francouzsko kazašském filmu hraje hlavní roli nomáda američan. Proč ho nehraje někdo šikomooký? ()

fmash

Věčné slunce Nursultán Nazarbájev, takto president deváté nejrozlehlejší země světa, ochránce lidu a hrdina (myslete si co chcete, ale on to říkal, tak je to asi pravda) rozhodl, že je na čase oslavit velkou historii kazašského národa. Najal tedy pár Američanů (a Mexikána), aby mu o tom natočili film. Jako hrdinu (tentokrát pravého, třeba si to lidi nějak spojí dohromady) vybral Ablajchána, který vskutku v 18. století dovedl odolat Číně i Rusku a vybojoval nejedno vítězství. Je trochu škoda, že Ablaje (Mansura) musel hrát chlápek z Mexika - nevím, jestli chtěl pan president působit světově, nebo jestli není dost kazašských herců... Aby bylo jasno, já se nechci moc posmívat - on ten styl tak nějak vystihuje celý film.            Nomád na pohled nevypadá vůbec špatně, spousta lidí odvedla dobrou práci a nebylo jí málo. Naprosto zoufalý je ale scénář, až má jeden opravdu pocit, že do toho někdo kecal. Postavy jsou pochopitelně schematické, ale navíc je jich hodně, kupí se na sebe nerozehrané motivy, divák se nemá kde chytit (hlavně emocionálně), celé vyprávění je prosté a naivní (proč ne, má-li být určeno k ohni v jurtě, ale ono asi není; představte si, že po vás chce někdo historku, ale vám se nechce ji vyprávět, tak to odbydete během pěti minut)... Celá ta mělkost je zastřešená vypravěčem na pozadí, který toho namluví opravdu hodně, a ani mu nic jiného nezbývá, pokud se má divák dovědět, co se vlastně děje. Výsledkem je ani ryba ani rak. Mohl to být tříhodinový epos (zaplaťpámbu není), kdyby nějaký skutečný scénárista rozepsal stávající materiál. Nebo to mohl být (a to by sedlo dokonale, kdyby se vynechala zbytečná milostná vsuvka a pár nadbytečných krváren) čtyřicetiminutový zábavný dokument určený k promítání při hodinách občanské nauky - byl by rozpočtově velkorysý a bylo by to bez další práce, protože přesně takhle film působí už teď. Vizuálně slušný, ale jinak nedomrlý, bezkrevný a venkoncem nezajímavý. Škoda. ()

kinderman

Filmový mýtus o sjednotilteli Kazachstánu, který si patrně objednal místní doživotní prezident (škoda, že jeho citát na konci snímku není otitulkován) Nursultan Nazarbajev, mohl dopadnout mnohem hůř. Ale taky o něco líp...těch patetických řečí o výsostném kazašském území a svobodě (té národní, samozřejmě) je na můj vkus trochu moc. ()

Diamant

NAČRTNUTIE OBSAHU: Narodil sa chlapec, ktorý má zjednotiť kazašský národ, aby premohol nepriateľov, ktorí chcú obsadiť jeho zem... KOMENTÁR: Strhujúci film s viacerými impulzmi na zamyslenie. ODPORÚČANÁ PRÍSTUPNOSŤ: Od 15 rokov. ()

gumli

Na to,že je to kazašsky film,slušný priemer.Len je tam málo kazašských hercov v hlavných úlohách,čo je škoda.Aj keď je na tento film hodne negatívnych ohlasov,nie je to až také zlé.Priemerný historický epos,so svojimi kladmi aj zápormi,ako to už v takýchto filmoch býva.Bojové scény sú veľké a okolitá krajina nádherná.Je tam síce aj trocha ideológie,ako statočnosť kazašského národa,vlastenecké cítenie. ()

Martin741

REziser Ivan Passer /Intimni osvetleni, Stalin/ natocil nudny a dmentny film o akomsi cloveku z Kazachstanu. Film sa snazi mat velkolepe sceny a, le trpi na reziserky amaterizmus /Passer uz nie je, co byval/ a priserne herecke vykony. Marc Dacascos /Mistr Neznameho Boje/ bol tuna zbytocny a nechapem angazman. A na co sa sakra minulo 40 milionov US dolarov? Ved to tam nie je vidiet. 10 % ()

Petoss1

Na Kazachstánsky film celkom obstojne, ale bolo to celé nejaké nedotiahnuté a zmätené pričom vojnové scény boli natočené dobre. Solídny film od ktorého som chcel možno viac hoci ma neznechutil no dobre sa na to pozeralo. 65% ()

tomtomtoma

Každý státní útvar a národ potřebuje vlastní starodávné legendy a slavnější momenty národní historie. Mají přinášet vlastenecké uvědomění a národní hrdost. Kazachstán a Kazaši mají svého hrdinu a sjednotitele Ablaj-chána a výpravný filmový historický opus Nomád. Z filmařského hlediska je to poctivá práce v žánru historického filmu. Hrdinský patos je zkrocen do snesitelné podoby a v majestátních scenériích náhorních plání poutavě, oslavně a svižně rozehrává nejslavnější etapu kazašské historie. Hlavní postavou příběhu je nejslavnější kazašský panovník Абылай хан, neboli Mansur (zajímavý Kuno Becker). Je svědomitě vychováván ke svému poslání, přirozeně a statečně dává víru v soudržnost a životaschopnost vlastnímu národu. Důležitou postavou je Mansurův přítel Erali (sympatický Jay Hernandez) s osobní nelehkou tragickou rolí pro posílení účinku legendy. S věrným přátelstvím i milostným trojúhelníkem. Částečným vypravěčem je kazašský svatý muž Oraz (příjemný Jason Scott Lee) s urozeným držením těla a myšlenek na povinnost k vlastnímu národu. Hlavní ženskou postavou je Gaukhar (pohledná Ajanat Ksenbai) v romantické i hrdinské poloze osudové ženy. Z dalších rolí: mocný, neústupný i zásadový džungarský sultán Galdan Ceren (zajímavý Doskhan Zholzhaksynov), neohrožený vrchní džungarský generál Šariš (Mark Dacascos), varující džungarský kouzelník a prorok Abulchaur (Tungyšbaj Žamankulov), či okouzlená dcera džungarského sultána Hocha (Dilnaz Achmadijeva). V žánru historických filmů není Nomád žádným průserem, ale zapadá do zručných a poctivých výtvorů, které pobaví v rámci svého okruhu působnosti. ()

majo25

Páčili sa mi hlavne bojové súboje, scény na koni a chválim velmi dobrú kameru. Nečakal som Damascosa hrat v takomto filme. Trochu mi ale vadili tie teenegerske postavy hercov, chcelo to vyzretejších hercov. Stred filmu je trochu natiahnutý, veľa sa v nom nedeje. Hodnotenie: 60% ()

tom88

Kazašský veľkofilm ! To je pekné, ale 40 miliónov?? To sa mi zdá naozaj dosť, na to čo sme dostali. Nevravím, že to bolo pod úroveň, niektoré zábery sú prekrásne, celá kamera je super. Herci nie sú príliš známy, no Hernandez s Beckerom potešili. Dejovo to mohlo byť o niečo lepšie, no tvorcom chýbajú skúsenosti, podobne ako v niektorých európskych filmoch. Ako pokus to je celkom fajn, aj niektoré akčné scény boli na úrovni. Na jedno pozretie a pobavenie večera to bohato stačí. Kolíše to medzi 2 a 3*. 55% ()

davidek

Těšil jsem se a byl jsem tak trochu sklamaný, ale dá se na to koukat. Neznámí herci toho nepředvedli mnoho, ale celkově film je na dobré úrovni. ()

Autogram

Veľkofilm s príbehom o ničom. Keď sa mi už v polovici filmu stane, že je mi jedno, ako to dopadne a či hlavný hrdina prežije do konca, niečo s filmom nie je v poriadku. V poriadku ale boli kulisy, herci aj celá vyprava, Kazaši si uctili svojho hrdinu, ako my svojich hrdinov, ale musia si to aj sami vychutnať. ()

Česká nová vlna opět boduje!

Česká nová vlna opět boduje!

01.03.2007

Česká nová vlna trvala v rozmezí od začátku 60. let až po jejich konec, respektive nástup normalizace. To, že se jednalo o opravdu zlatý věk československého filmu, snad dostatečně dokazuje čtyřleté… (více)