Niki, plukovník v důchodu, se snaží co může, aby své dceři Angele zabránil přestěhovat se do Ameriky. Se svou ženou pořád dokola sleduje záznam z dceřiny svatby, který natočil Angelin tchán Flo, bohém, astrolog a zastánce teorie velkého spiknutí. Flo systematicky podlamuje Nikiho důstojnost a nutí ho přehodnotit vše, v co kdy věřil. Tragédie dvou nestorů, kteří už nemají pro co žít a pomalu ztrácejí rozum, se dá popsat také jako černá komedie kombinovaná s hororovým příběhem o Americe, rodině, vlasti a starých mužích. (oficiální text distributora)

radektejkal

Tak jak báječní režiséři stárnou, tak se množí filmy o seniorech. Tento samozřejmě patří mezi ty dobré. Proč samozřejmě? Protože Lucian Pintilie dokáže vždy spolehlivě zachytit podstatu věci, ať už tím nebo oním způsobem. Tentokráte je "Nikiho trauma" zarámováno tradičními rodinnými slavnostmi: pohřeb, stěhování a vystěhování, svatba (retrospektivně), které se vyznačují znejisťující popisností. Ta je zpočátku sice dost nepříjemná, postupně však (když jsme již lépe a důvěrněji seznámili s hlavními aktéry) už tak nebolí... Vztah Nikiho k Floriánovi (nikoli opačně, tam žádný vztah není; kromě příbuzenského). Odpor plukovníka Nikiho k všeumělovi a "besserwissovi" Floriánovi nabírá na otáčkách sice nesměle, ale rozhodně a nekompromisně. Když se potom obléká do slavnostního a dává si do tašky kladivo, pak už se nedá pochybovat o tom, že pokušení, které k němu vysílá terč náplastí na Florianově hlavě (po zranění v koupelně), už nemůže odolat. ()