Ruská archa

Ruská archa

Drama / Fantasy / Historický / Mysteriózní

Rusko / Německo, 2002, 96 min

• Radiq

No to si děláte prdel, ne? Jak to může mít tak vysoké hodnocení? Já v tom viděl tak 5 hodin nudy, i když to ve skutečnosti trvalo mnohem míň. Hrozně zdlouhavý. Dal bych tomu možná bod za to, že je to celý v jednom záběru a kvůli těm kostýmům a umění, ale pak zdravej rozum zvítězil. Prostě mě to nebavilo a když se budu chtít podívat na umění, tak raději než na tenhle film, to si tam raději zajedu. Chápu snahu vytvořit umělecký film, když už je celý o umění. Ale ten chlap, co každýho opruzoval, mi lezl na nervy, byl divnej, navíc se to zcela nesmyslně odehrávalo v různejch dobách, takže kloudnej děj to nemělo. A kdo jsem měl být "já" za kamerou? Neviditelnej pozorovatel? Dovedu si představit, že tohle pouští ruským školákům jako výukový film (historie Ruska, umění, hudba...), ale je-li tomu tak, tak mám s těma děckama slitování. Pár mejch postřehů: ta slepá ženská mi připadala jak bejvalej ruskej hokejovej trenér Tichonov v ženskejch hadrech.(27.5.2007)

Strhující, pohlcující a originální (ne samoúčelně) připomenutí dobrovolně polozapomenuté minulosti krajiny, která několik posledních staletí roste do šířky, nikoliv do výšky, se zaměřením na historii nahlíženou očima vládnoucích vrstev (jedno vzpomenutí na strádání prostého lidu během obléhání Leningradu působí skoro nepatřičně), patří k nejambicióznějším projektům evropské kinematografie posledních let a zároveň k dalším důkazům Sokurovova ojedinělého nahlížení na okolní svět, jež vskutku netrpí nadbytkem zemí tak těžce zkoušených a přitom (proto?) tak upřímných v následné filmové sebereflexi (vzpomeňme alespoň Pubertu); apendix: po skončení jsem si celý film pustil ještě jednou, rychloposuvem – úžasné! 80%(8.11.2007)

Omračující technický úder zprostředkovaný Sokurovem samotným - devadesáti-pěti minutový záběr a průchod Ruským uměním i dějinami, ve společnosti mírně cynického Francouze. Hrozně krásný, a chápu že pro mnoho lidí nudný průjezd s naprosto úchvatnými dialogy Sokurova a právě Evropana (-ve zkratce:"Puškin? Četl jsem ho ve francouzštině. Žádná sláva.")(1.12.2007)

Chápu, že někteří lidé jsou z Ruské archy nadšeni. Dokonce si umím představit i takové, pro které to bude nejlepší film jejich života. U mě to ale narazilo na problém nepříliš rozsáhlé znalosti ruských dějin. Po formální stráce je ovšem toto dílo fascinující, člověk si říká - to se ta kamera opravdu vydrží bez zastavení proplétat mezi těmi šílenými davy? A skutečně vydrží. Škoda že tématem mi to příliš nesedlo. Když si představím, že by někdo to samé natočil o českých dějinách, uvědomím si, jak moc musí být Rusové na tenhle film pyšní...(1.12.2007)

Nečekané... a rozhodně tu nejde jen o Rusko. Ironické, inteligentní, humanistické, nepochopitelné ve své dokonalosti a přitom jakémsi minimalismu. A co už opravdu ale opravdu nechápu je, jak dokáže Sokurov udržet diváka v pasáži závěrečného plesu, kde není opravdu nic než jen tanečníci a znovu tanečníci, žádné dialogy, nic - jak mě dokázal udržet v jakýchsi jiných sférách a postarat se o to, abych se nenudil (ježišmarja... nedokážu to popsat - musí se to vidět)(7.1.2006)

• - Celý film byl natočen výhradně v petrohradské ermitáži v Zimním paláci. (Pavlínka9)

• - Aby byl vytvořen dosud jediný nesestříhaný celovečerní film na světě a zároveň nejdelší záběr natočený profesionální kamerou, sešlo se téměř dva tisíce herců a statistů a tři orchestry. (Hans.)

• - Ruská archa je prvním nekomprimovaným snímkem natočeným v kvalitě high-definition na přenosný systém s pevným diskem, a nikoli na běžný film nebo magnetický pás. (Hans.)