Ruská archa

Ruská archa

Drama / Fantasy / Historický / Mysteriózní

Rusko / Německo, 2002, 96 min

Tilman Büttner

Sergej Drejden, Maria Kuzněcova, Leonid Mozgovoj, David Giorgobiani, Jelena Rufanova, Alexandr Razbaš, Viktor Michajlov, Helga Filippova, Konstantin Demidov, Alexej Barabaš, Světlana Smirnova, Vjačeslav Manučarov, Anna Ďukova, Jurij Orlov, Kirill Petrov, Sergej Peregudov, Lev Jelisejev, Valerij Filonov, Dimitri Alexandrov, Ilja Šakunov, Artyom Strelnikov, Jelena Kramer, Alexandra Kulikova, Igor Volkov, Viktor Rybakov, Sergej Losev, Alexandr Petrov, Maxim Sergejev, Boris Smolkin, Sergej Mučenikov, Vadim Lobanov, Gali Abajdulov, Valentin Kuzněcov, Artur Mkrtčjan, Valentin Bukin, Vsevolod Curilo, Andrej Rodimov, Světlana Gajtan, Alexandr Andrejev, Alexandr Kulikov, Alexej Vasiljev, Alexandr Karpov, Valerij Krupenikov, Anna Jekatěrininskaja, Dmitrij Alexandrov, Vladimir Baranov, Julija Šubareva, Alexandr Sťopin, Jevgenij Filatov, Jegor Bakulin, Julija Goršenina, Anna Aleksachina, Vadim Guščin, Igor Bessčastnov, Anna Antonělli, Konstantin Anisimov, Marija Meščerjakova, Boris Chasanov, Jurij Rešetnikov, Pavel Janutš, Vladimir Sevosťjanichin, Alexej Ispolatov, Michail Dorofejev, Svetlana Němirovskaja, Konstantin Lukonin, Maxim Krupskij, Jelena Saveljeva, Rodion Prichoďko, Michail Šarautin, Michail Jegorov
  • curunir

Ach, tento film som pozeral vyše dvoch týždňov a vždycky po kúsku. Bolo to hlavne pre je nudnosť, ktorá aj napriek tomu, že išlo o prehliadku niekoľkých storočí ruskej histórie bolo ako vyšitá. Najväčším kameňom úrazu a tiež aj najúžasnejšou vecou na tomto filme je strih, ktorý nie je. Iste, musím zložiť klobúk a zdať Sokurovy poctu za to, že celý film sa mu podarilo nakrútiť na jeden záber, pričom všetko do seba úžasne zapadá aj keď to bolo všetko robené za pochodu a ak by niečo nevyšlo, muselo by sa všetko začať odznovu. Problémom celého filmu je, že pri tomto všetkom nakoniec vyznieva až uspávajúco a nudne, pretože z histórie Ruska sa prakticky nič nedozviete, nakoľko pasáže z filmu sa častokrát neviažu ani ku konkrétnym historickým udalosťiam, skôr sú len akýmsi prerozprávaním obyčajných chvíľ zo života ruských panovníkov, navyše všetko je rozprávané cez subjektívny názor sprievodcu, ktorý zabŕda aj do množstva iných vecí. Napríklad o Kataríne veľkej sa nič nedozviete, pretože sa objaví v jednej scéne a hneď myzne, potom sa ešte raz objaví v zábere už ako stará panovníčka. Ak sa vám nechce chodiť do Ermitáže, alebo ak nemáte na lístok, tak sa možno oplatí film pozrieť, inak je v podstate úplne zbytočným. Aj keď spracovanie Hitlerovho života v Molochovi nepovažujem za nič svetaborné, pre mňa však rozhodne lepší film ako Ruská archa. Ako sa zdá, od Sokurových filmov naozaj nemožno veľa očakávať.(9.12.2007)

Veľmi, ehm, jednoliato natočená pekná myšlienka. Len prečo tá dĺžka?! Rejža si asi chcel spraviť reklamu s nálepkou “najdlhší záber”. Nenapadá mi iný dôvod. 96 minút mi pripadalo ako 3 hodiny, ale vydržal som (narozdiel od polovice filmového klubu). Predsa len som chcel vidieť tých 2000 hercov, 3 živé orchestre a neviem čo všetko. Po tejto stránke je tento film/dokument jedinečný. A pre všetkých milovníkov ruskej histórie to musí byť siedme nebo, no ja rozhodne medzi nich napatrím. Ale vidieť treba...(12.11.2004)

• mat.ilda

Nemám moc ráda fresky, ale tento snímek byl rozhodně zajímavý svou zvláštní atmosférou. Trochu jsem se ztrácela v letopočtech i v osobnostech, ale zato jsem si libovala v tom šumu, těkavosti, měla jsem pocit, že i já jsem se vmísila do davu těch lidí, že i já se účastním toho překrásného plesu. Zajímavé bylo, že ač se po chodbách Ermitáže pohybovali jenom samí bohatí lidé, myslela jsem i na ty chudé, kteří žili v oněch dnech a o kterých nepadlo slovo, ale bylo to tam - v tom zvláštním smutku, který film provázel, smutku osudů ruských velikánů i Ruska samotného. Opravdu zvláštní, i když jen na jedno podívání.(1.3.2009)

• Flego

Obe národné televízie ponúkli tento umelecký artefakt v približne rovnakom čase, takže som to pozeral dvakrát. Výnimočnosť snímku točeného jediným záberom ( ? ) je síce oceňujúca, dokonca neprekvapuje ani francúzsky šľachtic v útrobách historického Petrohradu ( historicky )... len sa nemôžem zbaviť dojmu samoúčelnosti. A to je môj kameň úrazu.(21.11.2007)

Chápu, že někteří lidé jsou z Ruské archy nadšeni. Dokonce si umím představit i takové, pro které to bude nejlepší film jejich života. U mě to ale narazilo na problém nepříliš rozsáhlé znalosti ruských dějin. Po formální stráce je ovšem toto dílo fascinující, člověk si říká - to se ta kamera opravdu vydrží bez zastavení proplétat mezi těmi šílenými davy? A skutečně vydrží. Škoda že tématem mi to příliš nesedlo. Když si představím, že by někdo to samé natočil o českých dějinách, uvědomím si, jak moc musí být Rusové na tenhle film pyšní...(1.12.2007)

• - Ve filmu se v jediném záběru objeví přesně 867 herců v dobových kostýmech a to vše ve 33 plně osvětlených místnostech. (Dr Lizal)

• - Celý film byl natočen výhradně v petrohradské ermitáži v Zimním paláci. (Pavlínka9)

• - S přispěním celého štábu a hlavně režiséra a kameramana se natočení na jediný záběr podařilo až na třetí pokus. (Kamkon)