Erik Viking

Erik the Viking

Komedie / Dobrodružný / Fantasy

Velká Británie / Švédsko, 1989, 104 min

Vikingská odysea podle Terryho Jonese. Pokud čekáte švihlý montypythonský humor, budete pravděpodobně zklamáni, jedná se totiž o lehce střelenou dobrodružnou výpravu, na kterou se mohou bez problémů podívat jak děti, tak i dospělí. Je to obstojně vtipné, herci si též zaslouží pochvalu (možná, že Tim Robbins mohl být trochu menší trouba), a vrcholy filmu jsou samozřejmě při výstupech Jonese a Cleese - ten navíc hraje záporáka, představte si to! Slušná zábava, nic víc, nic míň.(18.1.2010)

V závěrečných titulcích se píše: TENTO FILM NEČERPÁ Z DĚTSKÉ KNIHY "SÁGA O VIKINGU ERIKOVI" OD TERRYHO JONESE (IKDYŽ TEN DOUFÁ, ŽE POMŮŽE ZVÝŠIT PRODEJ). A podobně se tváří celý film, který je směsicí fantasy a humoru v suché tradici Monty Python, kde se vám dostane podobně absurdních scén, jako je ta s problémem v zasedacím pořádku na vikingském drakaru nebo likvidace draka peřím z polštáře. Film je i podobně výpravný, jako pythonovské celovečeráky a tak člověka napadne, že by nebylo odvěci natočit remake, který by byl jen "pouhou" dobrodružnou fantasy bez komediálních podtónů, protože samotný příběh je když ne originální, tak nosný určitě. Hudba: Neil Innes. 80%(28.1.2010)

Jonesuv svet neni tak perverzne zvraceny jako ten Gilliamuv. Dokonce je obcas i poeticky. Ve filmu sice neni kompletni pythonovske obsazeni (zbytek cirkusu se tu neobjevi dokonce ani v minirolickach), ale nastesti tu nechybi John Cleese, ktery kraluje kazde scene ve ktere se objevi. "Now you see me, now you don´t". "What?!"(29.11.2007)

Je to Monty Python...? Není to Monty Python...? Težko říct... Z Pythonů zde vystupuje jen torzo, humor je stejně bláznivý jako např. ve Svatém grálu, v hlavní úloze účinkuje Tim Robbins a dokonce děj má hlavu a patu..:-) Tak je to Monty Python, nebo není...? Kdo má rád starší filmy od této humoristické skupiny, bude se mu zřejmě i tento kousek líbit a naopak... Kdo je nemůže vystát, nepřetrpí ani čtvrt hodiny. S hodnocením jsem nicméně bezradný... Na snímky jako Život Briana nedám dopustit, ale tohle je zdá se už o něčem jiném... Je to vtipné, ale mám pocit, že přes podobný styl humoru jako u starších snímku, je to vtipné míň, než bych čekal. Pro mě osobně byla nejzajímavější postavou osoba misionáře, který se snažil všem vnucovat svou "knihu" a naopak víru ostatních odmítal akceptovat. Z toho jaksi automaticky vyzařovala svatá pravda, že víra je cosi nepřenositelného, nepřevoditelného a nevnutitelného, že tu si každý musí najít sám... Ale jinak to byl roztomilý filmeček.(22.5.2006)

Do Valhally můžou jen ti co věří, jinak by tam holt lezl každý... ten kněz to zabil! XD B) Sranda to byla... viděno v originálním znění na čt2, nevěděl jsem že to vyšlo i z CZD... :) Prostě fantasii výpravný příběh o tom co je člověk schopen strojčit kuly jednomu legendárnímu blbému rohu.... (který rozhodně oběma rukama neobejmete) jako že smysl byl spíš v něčem jiném. Taková malá výpravička co se téměř svrhne v v epickou výpravu kolem světa opařeného fantasiijní vložkou nejen severské mythologie. . Ma to i docela zajímavý konec... holt božský dětičky. Výra je svine. B) Podpis MP byl taktéž dost znát... mám prostě slabost pro tyhle starší filmy, kdy lidi netočili jenom pro prachy. No tak ať je mi 10. Mě se to líbilo. :) Vy suchaři... :D Ostatně vy znáte snad jiný než je atypický Britský humor?(16.12.2013)

• - Autorem hudby je "sedmý Python", zpěvák, skladatel a spisovatel Neil Innes, který spolupracoval jak na seriálu Monty Pythonův létající cirkus (od r. 1969), tak i na dalších projektech. Zejména se pak proslavil jako autor skladeb skupiny Rutles, v níž ztvárňoval Rona Nastyho. (Mr.Hawkeye)

• - Po premiéře filmu Terry Jones požádal producenty, zda by mohl pro britský trh původní více než stominutovou verzi zkrátit. Dostal sice zelenou, ale zároveň i velmi krátký čas na celou akci, takže stejně nebyl ve výsledku spokojený. Teprve v roce 2006, když se vyráběla speciální edice filmu pro dvd, sestříhal Terry Jones snímek na stopáž, jež mu vyhovovala, na 76 minut. (Rodriguez)

• - Jedním z výtvarníků filmu byl i Alan Lee, ilustrátor knih J. R. R. Tolkiena a později i jeden z hlavních výtvarných poradců filmové trilogie Pán prstenů a obou dílů filmu Hobit. (Mr.Hawkeye)