O devítileté dívence, která má zázračnou moc - zapalovat vše svýma očima. Používá je však pouze tehdy, pokud je k tomu donucena. Státní moc se snaží jejího zázračného umění využít pro své účely. Dítě i její chudý otec se brání. Opakovaně se obávají, že státní agenti nad ní získají kontrolu, zneužijí ji a nakonec zničí. (Golden Crown)

tron

„Idem pre guľovnicu.“ – „Nebude treba.“ Román Podpaľačka je ďalší príspevok Stephena Kinga do jeho paranormálnej série (jasnovidectvo v Mŕtvej zóne, telekynéza v Carrie, predvídanie v Osvietení). Filmovú adaptáciu si zobral na starosti budúci režisér Komanda a do hlavnej detskej úlohy obsadil vtedy 9-ročnú Drew Barrymore. Drew si neskôr Kinga zopakovala ešte v poviedkovom horore Mačacie oko. Zápornú rolu hrá aj v tejto kingovke znova skúsený Martin Sheen (hral ju už v Mŕtvej zóne, samozrejme sa vtedy jednalo o inú postavu). Do snímky sa veľa vecí z románovej predlohy žiaľ, ale zároveň podľa očakávaní neprebojovalo (Indiánova posadnutosť obuvou). Zostal "len" nadprirodzený útekový mysteriózny triler do prvej polovice. Od polovice sa tempo upokojí a akcia ustupuje dialógom, vzťahom a pointe (ale David Keith a Drew Barrymore sú i naďalej otravní, v tomto smere je kasting dosť biedny). Nie je to zázrak á la Osvietenie, ale ani malér á la Creepshow 2. Proste zlatý, neurážajúci kingovský osemdesiatkový priemer na spôsob Cuja Striebornej guľky. Snímke jednoznačne pomáha psychopat George C. Scott (ducharina The Changeling) a niekoľko pôsobivých scén (zastavenie guľky, „Ukáž im, že je to vojna.“). ()

Bloody13

"Ten, co stojí za Komandem" natočil sci-fi horor "s tou holkou z E.T.-ho." A je to poměrně slušný kousek, který bohužel v jeho filmografii trochu zapadá. Firestarter se přitom může pyšnit známými ksichty v hlavních i vedlejších rolích (Keith, Sheen, Locklear a hlavně jako vždy vyčnívající George C. Scott), na tu délku příjemným spádem a slušnou akcí. Lester se jako známý detonátor nezapře a vyhazuje do vzduchu všechno, co mu rozpočet dovolí. Trochu je v jeho snímku cítit Cronenbergův vliv (Scanners místy jak vyšitý), jeho mety ale samozřejmě nedosahuje. Každopádně fajn jednohubka. ()

choze

Tuhle kingovku jsem nečetl, ale film je dost slabý, i od pyrotechnického finále jsem čekal víc, byť roztavující se vystřelené kulky byly fajn. Ovšem charizmatický George C. Scott (HINDENBURG, HARDCORE) v roli úchylného vládního hajzla na špinavé práce je výborný jako vždy. ()

zelvopyr

Schématická klišovitá nuda. Zřejmě totálně zvoraný scénář... Nejméně dvě hvězdičky (ano, počítat umím) dávám za razanci, s jakou jim ta roztomilá holčička nakopala pr***e. Ale to je tak všechno. ()

MM_Ramone

"Spaľovať bolo rozkošou" - tento krátky citát z knihy "451° Fahrenheita" od kultového sci-fi autora Raya Bradburyho, si zvolil Stephen King ako motto ku románu "Podpaľačka". Výborne to ku nemu pasuje, rovnako ako aj ku filmovej verzii, ktorú v roku 1984 natočil režisér Mark L.Lester. Film verne kopíruje literárnu predlohu a veľmi dobre sa mu darí navodiť požadovanú atmosféru. Je tomu tak aj vďaka výborným hereckým výkonom. Dvaja charizmatickí záporáci v podaní George J. Scotta a Martina Sheena a proti nim skvelá, iba deväť ročná, Drew Barrymore ako nebezpečne výbušná Charlie McGee – malé, psychicky labilné dieťa s darom extrémnej pyrokinézy - "Podpaľačka". **** ()

petero

Opäť solídne spracovanie Kingovej predlohy ktorá kombinuje Cronenbergove Scanners a De Palmovu Carrie no Mark L. Lester bol vždy len priemerný režisér ktorého vrcholom bolo o rok mladšie Commando. Hm, nečakal som že tu budem vidieť vystrelený náboj z hlavne v spomalenom zábere. Ktovie v akom filme to bolo prvýkrát použité. ()

oli.G

Z fantastickej predlohy sa prebral len storyboard a skvelo napísané postavy, dychberúce napätie, podmanivá atmosféra a samotný "kingovský feeling" (ktorý dokonca mal aj filmový PET SEMATARY) scenárista nejako zabudol pribaliť. Je otázne, do akej miery za to môže Lester, ktorý si len odviedol svoju robotu (a reči o tom, ako má rád knihu - ktoré nepochybne trúsi na DVD bonusoch - si môže niekam strčiť), no fakt, že King sa točí ťažko, ho neospravedlňuje. Nemal sa do toho púšťať. Keď Andy (v knihe) opäť prišiel k sebe a začal vymýšľať plán (nie som konkrétnejší, aby som nespoileroval), prežíval som niečo podobné (aj ked zďaleka nie rovnako intenzívne), ako keď vrcholil Shawsahnk Redemption. Vo filme to samozrejme nefungovalo, keďže sme ani nemali možnosť zistiť, aké vnútorné problémy prežíva hrdina v sídle Firmy. Kontrast medzi chvíľami zbesilej naháňačky o vlastný život s dňami zaslúženého pokoja (počas ktorých sa spolu s hrdinami v kútiku duše cítime bezpečne, no uvedomujeme si, že to nebude trvať večne a jedného dňa sa určite objavia) sa vo filme nekoná, dej sa len nezáživne odsýpa dopredu a do toho všetkého hraje príšerne béčková hudba, pri ktorej si nezasvätený divák určite nedokáže predstaviť, aké skvelé to pôvodne bolo (a mohlo byť - v rukách správneho režiséra). Vyhnite sa tomu - a zožeňte si knižku. ()

darkrobyk

Tak po letech znovu viděno a přidal jsem hvězdu navíc, za skvělý ohnivý konec. Kingův román patří mezi mé oblíbenější a jeho zfilmovaná podoba sice nepatří mezi špičkové, ale mezi ty lepší rozhodně. Sympatický David Keith, patřičně slizký Martin Sheen (skvěle nadabovaný Alešem Procházkou) a andílkovská Drew Barrymoreová. A samozřejmě démonický George C.Scott! Věčně na útěku, s agenty v zádech, vyhlídky temné, no future. Kdyby Rusáci dokázali natočit tolik sebezpytných filmů a touze po moci a ovládnutí světa jako Američani... Výborná hudba a chválit Tangerine Dream, to by bylo jen nošením sov do Athén. Z ohně jde v tomhle snímku opravdu strach. ()

juta

Jednodušší béčko, které neurazí, ale stejně dostanete hodně málo a nezachrání to ani maličká a roztomilá Drew Barrymore. Chvílema divný děj, jen kdyby měl větší rozpočet a možná novější rok vzniku, mohlo to dopadnout lépe. ()

paascha

Malinká drew coby Anděl s ohněm v hlavě. Typický film z osmdesátých let, silně ovlivněný Cronenbergerem, natočený podle výtečné předlohy. Mńam, mňam ()

pornogrind

Na tenhle film jsem se rozhodl podívat po zklamání z filmu Spontaneous Combustion (Živá pochodeň)  od Toba Hoopera. A pokud bych měl oba filmy ve kterých je hlavním "hrdinou" oheň posuzovat, tak u mě jednoznačně vyhrává tento. Oheň je v obou filmech podstanej ale v každým filmu tak trochu jinak. V Hooperově filmu jde spíš o samovznícení kdežto tady je to pyrokineze. Kingovu předlohu jsem nečetl, takže nemůžu posuzovat jak moc se film drží předlohy. Každopádně to co jsem viděl se mi líbilo a kupodivu mě to ani přes trošku delší stopáž ani na chvíli nenudilo. Potěšila mě i malá D. Barrymore. Věděl jsem, že jako malá hrála v E.T. ale, ale že by hrála v hororu kde vládne schopností pyrokineze jsem neměl ani tušení. Je to asi tím, že filmy ve kterých hraje zrovna nejsou mojí cílovou skupinou a tak jsem se její filmografie nikdy nezkoumal. Od filmu jsem si toho moc nesliboval ale o to víc mě potěšil. Klidně bych bral remake, protože věřím, že v dnešní době, pod rukama schopnýho režiséra by se z toho dalo vyždímat ještě daleko víc. Slabší 4 hvězdy. ()

Jordan

tak čo ja viem - drew barrymore mám asi radšej v Allenovom Everybody Says a McG-ho Charlieho Anjeloch, slabší odvar Carrie (telekinézu vystriedala pyrokinéza) je akýsi . . . zbytočný . . . akoby celý film bol len nasilu natiahnutý prológ alebo predohra k ohnivému finále, ktoré v podaní ofukovanej, spotenej deväťročnej drew vo vytŕžení pôsobí mierne pedofilne zvrhlo, keby s vetrom vo vlasoch vyletovali ohnivé gule s potom orosenej (napr.) jessicy alba alebo carmen electry, asi by to bolo pozerateľné . . . ()

Anderton

Horor bez atmosféry a strachu je ako údené bez chrenu a kvasáku. Tragické výkony všetkých zúčastnených tomu tiež nenapomáhajú (vrátane G. S. Scotta). Akoby bol pri nakrúcaní braný prehnaný ohľad na Drew, aby sa náhodou pri niečom nevystrašila. Spolu s dekoráciami tu zhoreli bohužiaľ aj emócie. Toto mal natočiť Cronenberg. ()

SeBig

Drů je pyromanka a tropí hlouposti..do toho jde po ní nějakej kyklop. Nudná láv story. Kingovy příběhy mě fascinují asi jako kuchynské spotřebiče. Nuda nud nuda. ()

Chrustyn

Velice slabé, až televizně působící zpracování románu Stephena Kinga s Drew Barrymore ve své první hlavní roli. ()

SOLOM.

Před časem to bylo v televizi a já se docela těšil. Samozřejmě si to nahrál, ale moc se mi to bohužel nelíbilo. Souhlasím skoro se see a jeho hodnocením. Pyromaniaci by si určitě užili a ohnostrová show by jistě okouzlila na silvestra, ale ve filmu převažovala především nuda. Nejvíc oceňuju asi chvilkovou účast seriálové ,,Amandy' Heather Locklear. ()

eraserhead666

Podle nudné knihy ještě nudnější film. Nezachrání to ani mladičká Drew, jejíž postava mi byla krajně nepříjemná. Myslím, že zrovna tomuhle příběhu by prospělo, kdyby se filmaři tak úzce nedrželi kingovy literární předlohy a něco v příběhu upravili, změnili nebo přidali (hlavně teda zdramatizovali a zakčněli). Kniha se díky Kingovu umění rozvinout několik okrajových příběhů dá v pohodě přečíst (i přesto pak ale upadne v zapomění), ale toto filmové zpracování akorát tak odhalilo její plytkou zápletku a nudné a banální vyprávění příběhu. Na filmu za něco stojí až tak posledních 15 minut a to ještě jen díky pyrotechnickým efektům. Ohnivé oči tak zcela z přehledem řadím k nejzbytečnějším filmům podle Kinga. ()

Karamanlis

Počas videoéry v 90tich rokoch som dosť hltal Scannerov a odvtedy milujem snímky zaoberajúce sa telepatiou, psychokinézou či iným paranormálnymi duševnými schopnosťami. Firestarter je na svoju dobu exkluzívna záležitosť z tohto súdka, ktorá sa kvalitou vyrovná aj omnoho známejším Scannerom, Dotyku Medúzy, The Fury či Carrie. ()

Režisér Odnikud si bude hrát s ohněm

Režisér Odnikud si bude hrát s ohněm

29.06.2018

S adaptacemi Stephena Kinga se v poslední době roztrhl pytel. Dalším chystaným projektem se stává remake hororu Ohnivé oči, o který se postará německý režisér Fatih Akin (Odnikud, Goodbye Berlin).… (více)