Planeta Krull

• slovenský

Krull

Fantasy / Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Velká Británie, 1983, 117 min

Pěkná pohádka ze staré školy, kterou jsem kdysi viděl jako malý kluk. V těch dobách byly efekty, provázející roztomilé sci-fi dobrodružství, fascinující a strhující a každý je hltal. Dnes, když jsem si tuto zaprášenou relikvii připomněl, to na mé tváři vykouzlilo jen lehké pousmání a v srdci melancholické píchnutí. Je to pěkný a jednoduchý příběh s řadou plochých a nikterak promyšlených postav. Smysl má už jen pro pamětníky a fandy starého filmu, jinak Planetu Krull asi nikdo neocení. Hezká vzpomínka. 65%(12.5.2016)

Film jsem vlastně sháněl hlaně kvůli hudbě a nečekal od něj nic víc, než od Barbara Conana. Ze sledování se nakonec vyklubal nezapomenutelný zážitek a film zůstane v mé filmotéce v čestných pozicích. Nádherná hudba je jedna věc. Speciální efekty na svou dobu neurazí. Dle mého názoru skvělá kamera a venkovní prostory. A nakonec ze všeho dýchá přímo úžasná nostalgie. Scéna s pavučinovou vdovou je jedna z nejkrásnějších, které jsem kdy viděl. Samozřejmě víte, jak to všechno dopadne, ale... buďme dětmi :) Film mě dokázal chytnout za srdce. Po druhém promítání musím ještě jednou přehodnotit můj vztah k tomuto dílu a dal bych klidně i 6* kdybych mohl. Přímo úžasná spolupráce režie a hudebního skladatele Jamese Hornera. Při srovnání s kultovním snímkem Barbar Conan musím uznat, že Conan ač hudebně doveden k dokonalosti hodně chátrá po režijní stránce. Oproti tomu hudba i to co se v Krullovi děje na plátně, do sebe dokonale zapadá. Dokáže však zahrát jen na některá srdce. A to je velká škoda, protože celý tenhle film je podle mě jednou bezchybnou ódou na radost a na lásku.(1.12.2006)

Zápletka je prostinká, jak už to u těhle filmů bývá. Možná až moc prostinká. Cesta za záchranou princezny je jen nepřetržitá série questů. Hrdinové putují od jednoho dobrodružství k druhému a jediná gradace spočívá v šibeničním časovém limitu. Fungovalo to na mě když jsem byl dítě a funguje to i dnes. Snímek obsahuje snad všechny možné klišé fantasy světa. A toho nebylo málo, tak scénárista příběh naředil pravověrným sci-fi. Tehdy mi z toho šla hlava kolem a dneska jen uznale přikyvuji. Krull je perfektní syntéza žánrů které jsou většinou v ostrém protikladu a proto má hodně specifickou, téměř kultovní atmosféru. Díky tomu, neodolatelné výpravě a bombastické hudbě Jamese Hornera.(12.12.2012)

Do boja a ešte ďalej a počas toho nájdime viac bojovníkov, tak by mohlo znieť heslo tejto fantasy "rozprávočky", na ktorej naozaj najviac zaujme len časť s pavúkom a tá je naozaj dobrá a možno by z toho mohol byť natočený lepší film, ako je tento, ale to je už otázne. Film Krull nenudí, ale ani nezaujme nejakým prepracovaným príbehom je to proste rozprávka, ktorá je trochu v tieni iných, ktoré su oveľa lepšie a stoja oveľa viac za pozretie. Urazený nie som a bavil som sa, ale ak by to malo byť niečo s čím budem nad mieru spokojný, bolo treba oveľa viac takých scén, alebo aspoň príbeh tak kvalitný ako som už spomenul čo je okolo toho pavúka. Film vyzerá dosť dobre čo sa týka prostredia a kostýmov na to, že to je rok 1983 to vyzerá naozaj bravúrne.(15.8.2016)

Hudba trochu jako ze "Star Wars", trochu jako z českých pohádek. Příběh je klasický quest, kdy se skupina hrdinů i nehrdinů vydává na záchranu princezny proti skutečně strašnému nepříteli. Je zde starý muž, je zde nějaká ta čarodějnice, jsou zde příšery a artefakty. Krull je prostě úžasná planeta, kde se může stát cokoli. Je to fantasy, je to sci-fi, je to neskutečný guláš, který mě v minulosti dostal, a tak jsem si řekl, že by stálo za to se k filmu vrátit. Nezklamalo mě to. Trikově výborné, scenáristicky slabší. Tenhle film má ale prostě kouzlo krásných věků a světů.(11.12.2013)