Planeta Krull

Krull

Fantasy / Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

Velká Británie, 1983, 117 min

• Dreadd

Krull disponoval na svou dobu velmi slušným rozpočtem (který byl mimochodem vyšší než u prvních dvou dílů žánrově příbuzných Star Wars) a dostatek financí je viditelný nejen na bohatých exteriérech, ale především na studiových kulisách, které povětšinou nevytvářejí dojem umělosti. Podobnost s Hvězdnými válkami je ale mnohem větší než jen v pouhých číslech. Hned na začátku záběr lodi letící nad planetou, vojáci střílející z laserových zbraní (modrých, ale přece...), možná už jsem se do toho až moc položil, ale z jedné Hornerovy melodie jsem dokonce slyšel Impérium. Meče jsou naštěstí normální, ale choreografie šermířských soubojů je velmi jednoduchá, spíš jenom občas někdo mávne mečem jako by ho držel v ruce poprvé. Triky nejsou nijak velkolepé, ale svou funkci až na výjimky plní dobře (za všechny bych vyzdvihnul obrovskou pavučinu). Příběh však plyne dost pomalu, téměř bez nějakého většího vzruchu a celé heroické putování, kde největší problém je svého úhlavního nepřítele najít, vyvrcholí několika hody epickou zbraní, kterou hrdina ovládá pomocí Síly. Vlastně telepatie, samozřejmě.(12.1.2013)

Bolo skôr vajce, alebo sliepka? To je ako pýtať sa, koho tento film vykráda (Hviezdne vojny, Pána prsteňov, Súboj titánov). Možno bude divákom chvíľku trvať, kým sa prinútia zažmúriť oko nad (logicky) zastaralými trikmi, nudnou akciou a niektorí možno neprehryznú ani rozpačitý nápad skĺbiť starovekú fantáziu, plnú mýtov a legiend, s čistokrvnou sci-fi. Samozrejme, nikto nehovorí, v akej presnej dobe sa dej odohráva, ale vidieť v jednej scéne, ako vojaci bojujú mečmi proti nepriateľovi, vyzbrojenému laserovými puškami... Inak je ale KRULL magický epos. Fungujú v ňom nenásilné humornejšie ladené pasáže (resp. komické postavičky – Ergo Veľkolepý), výprava sa neustále veselo mení (Čierna pevnosť vyzerá fantasticky) a sprievodcu naprieč nestagnujúcim dejom nám robí bombastická hudba. A hlavne – postavy sú skutočne pestré; nechýbajú klasické postavy (odvážny mladík s poslaním, múdry čarodejník), ale je tu napr. aj záhadný Kyklop a banda spočiatku nebezpečných lúpežníkov (nájdite Liama Neesona), ktorých charizmatický vodca má zlaté srdce a tak sa k hrdinovi pridá. Typovo presný, príjemný kasting. Je to družina ako sa patrí, v jej kamarátskej spoločnosti – v duchu „jeden za všetkých, všetci za jedného“ - sa budete cítiť dobre. Bonbónikom je potom hravá réžia chlapíka, ktorého to evidentne bavilo, stádo koňov a „Odula“.(24.12.2004)

Krásná fantasy pohádka z 80. let, jakou už dneska jen tak neuvidíte. Klasická zápletka, kdy se princ na cestě za unesenou princeznou setkává se spoustou růztodivných tvorů (věštec, malý kluk, kiklop, banda zlodějů), kteří mají svou povahu a svůj vlastní důvod, proč putovat k paláci netvora. Sice starší, ale stále působivé efekty a napínavé scény dokáží upoutat i dnes. Film mám doma na videu a je to jeden z mála dílek, které si občas pustím a ani s postupujícími léty si neříkám, jak jsem se na to kdysi mohla koukat.(10.7.2005)

Jediné, co mi na téhle báchorce imponuje, je ta poctivá rukodělná práce všech těch kulis a interiérů (zejména patrné u smrtonosné bažiny a obří pavučiny), ruku v ruce s jednoduchými triky, které ale působí životněji, než dnešní digitální zvěrstva. Jinak je ale zde více než jindy patrné, že mezi fantasií a fantasmagorií je tenká hranice, kterou tvůrci přeskočili jak kamzík. Scénář připomíná dílko desetiletého kluka s přebujelou představivostí, který háže na papír vše, co mu vytane na mysl a diváku žasni!! Přeplácanost je patrná a ke konci už unavuje. Zbývá pak už jen úsměvné zjištění, jaké bezvýznamné podržtašky hrál Liam Neeson ve svých hereckých začátcích.(3.12.2012)

Klasická naivní osmdesátková fantasy kde se míchá středověkká rytířská doba s kouzlením a dokonce i meziplanetárníma vetřelcema. Ať už to vypadá jakkoliv šíleně tak se na to dobře dívá, je to rozmanitě barevný a natočený v hezký přírodě. Scéna s pavoukem je skoro až hororová. Bejt to kratší aspoň tak o půl hodiny tak jdu na pět. Mimochodem nepamatuju si fantasy film kde by umřelo tolik kladnejch postav :))(11.11.2016)