Elektronkova dobrodružství (TV seriál)

• Sovětský svaz

Elektronikove dobrodružstvá

Rodinný / Muzikál / Dobrodružný / Komedie

Sovětský svaz / Ukrajina, 1980, 3x72 min

• Holina

Pamatuju si, že tento film běžel rozkouskovaný v Pionýrské vlaštovce a pamatuji si, že to bylo hrozné psycho, když byl třeba elektronek složený v kufru. Jestli se nepletu tak po otevření "kufrjožky" měl kolem sebe poskládané části těla a hlava mluvila. Což byl pro mě jako malého caparta dost depresivní prožitek.(28.8.2009)

Titulná pieseň kultového seriálu mladosti - ideš Syroježkin - a href="http://www.youtube.com/watch?v=Eeawig2PL2g">http://www.youtube.com/watch?v=Eeawig2PL2g + relacia, v ktorej sa stretli hlavný hrdinovia po 32 rokoch - https://m.youtube.com/watch?v=XYaRlL3oWfA(15.11.2010)

Těžko říci, jak bych hodnotil dnes. Na druhou stranu, sovětským autorům se nikdy nedala upřít pěkná dávka fantazie (třeba zbožňuji ruské autory sci-fi literatury), tak doufám, že by se nedostavilo zklamání. Vlastně jsem ten seriál neviděl celý, ale i tak mi v paměti utkvělo pár vtípků, poměrně akční provedení a samozřejmě pro ruský film nezbytné davové scény s mohutnými písňovými sbory. Určitou davovost a chaotičnost mají Rusové rádi (je totiž vlastní i těm režisérům, kteří se raději rozhodli realizovat za hranicemi). Sověti měli tvorbu pro děti celkem zmáklou už od dob Arkádije Gajdara a já jsem ji bez ohledu na politiku ochoten ještě dnes ocenit.(31.3.2012)

Voloďa a Jura Torsujevové coby Sergej Syroježkin a jeho robotí dvojník Elektronek. Původní předloha Jevgenije Veltisova "Chlapec z kufru" se od filmu příliš neliší, ale dočkala se i dvou pokračování - sovětský miniseriál nikoliv (alespoň pokud vím). Příběh je silně nesený dobou - chlapec se chce jenom flákat a užívat si, zatímco Elektronek za něj "maká". Veselý bohém Serjoža brzy zjistí, že bez kamarádů ho flákání nebaví a tak vyjde podvod najevo. Jenže uvědomělí pionýři již nechtějí se Serjožou kamarádit, mají raději Elektronka, který je hodný, poslušný, pilný - prostě idální sovětský pionýr. No má to samozřejmě klasický sovětský happyend s prozřením a návratem na správnou cestu:-) Na druhou stranu seriál má i své klady - je poměrně akční, pro celou rodinu, slušná hudba a v podstatě není o nic pitomější než současné americké filmy pro mládež:-)(4.12.2011)

SLOVENSKÁ (obnovená) TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 1 = 16.2.1993, réžia slovenského znenia (ČST Bratislava) = - Možno, že nostalgia hrá v mojom hodnotení podstatnú úlohu, ale ukážte mi za "komanča" dostupnejšie sci - fi, ktoré dokázalo po sobotách baviť školopovinnú mládež. :-) TECHNICKÁ POZNÁMKA: V ČST uvedené ako 6-dielny 35 - minútový seriál. (6.2.2009)(6.2.2009)