Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy

• Československo Smolíkovi (více)

Epizody(13)

Smolíkovi jsou obyčejná rodinka z maďarské Budapešti, která žije běžný život… Dokud se ovšem jejich geniálnímu synkovi nepodaří navázat kontakt se svým potomkem z 33. století! Tím se všechno mění. Zdánlivě banální problémy Smolíkových se komplikují o to víc, že jim z budoucnosti dorazí „na pomoc“ vynálezy, na které není v 70. letech 20. století lidstvo připraveno – a Smolíkovi už vůbec ne… Nepomáhá ani to, že se do jejich patálií často připlete zvědavý soused Halíř. A tak si Smolíkovi musí poradit s urychlovačem výroby, usměrňovačem času, létajícím talířem, nebo dokonce meteoromutomotorem. (TV Prima)

T2

Jediná možná vec čo ma mohla z Madarskej produkcie zaujať, Miazgovci sú klasa aj keď nie zrovna bombastická ale nadmieru znesiteľná a ich dobrodružstvá s vtipnými scénami či hláškami nemajú chybu. ()

woody

Nejulítlejší evropská rodinka :-) Nevím, ovšem jak vy, ale nejlepší byl soused doktor Halíř ... Při jeho cynických a sarkastických hláškách jsem se pokaždé dusil smíchy. A plný počet hvězdiček není jen z nostalgie, to ne. Tohle je kvalitka. ()

Karlos80

Kdo by neznal tento již dnes už legendární tří sériový Maďarský seriál, sedmdesátých let u nás vysílaný až někdy po revoluci. Vždy když Ládínek startoval stou svou raketou do vesmíru, tak jsem musel bejt při tom a kolikrát jsem si představoval že letím sním za všemi těmi jeho velkými dobrodružstvími. Hlavou rodiny je pan Smolík, ale krkem, který s touto hlavou hýbe, je samozřejmě paní Smolíková. Jejich dvě děti - nesmírně zvídavý a své experimenty provádějící Ládínek a to ve své laboratoři označené lebkou a zkříženými hnáty a jeho pubertální sestra Tína a pes Zoro, věrný pomocník Ládínka, se vždy postarají o nějaké to neuvěřitelné dobrodružství. Už jsem to neviděl zas spoustu let ale už teď slyším tu kultovní hlášku která mě provázela každým dílem tohoto seriálu:"Proč jsem si jen nevzala "Pištu Hufnágla" pronesla vždy Gáby Smolíková-rozená Rezková.Pišta Hufnágl byl první láska Gáby Rezkové. Ideál všeho lidství, krásy, talentu a inteligence. Tedy patrně, nebo alespoň v jejích očích; víc se o něm bohužel nedozvíme a v žádném ze seriálů se neobjeví. Takže zas někdy příště a jak jinak než: "S dobrou náladou a s trochou smůly v patách"....Za 5* a to bez nějakých velkých debat. ()

Marius

Jeden z mála európskych animákov, ktorý sa "ujetosťou" môže smelo zrovnávať s japonskými anime. Gejza, Aladár, Cvoky a vnúčik MZPRX sú nedostihnuteľní maníci.10/10 ()

Jara.Cimrman.jr

"Kromě své manželky se nebojím ničeho na světě." V tom se s Pepou Smolíkem shodneme, ale ani jeden to nesmíme říkat. To ovšem neznamená, že bych si to se Smolíkovými kdysi neužíval, ale když vidím originální název Üzenet a jövőből - A Mézga család különös kalandjai, tak mi čeština začíná připadat hrozně nudná. ()

xxmartinxx

Rodinu Smolíkovu jsem pravidelně sledoval a neomrzela mě. Některé díly jsou skvělé a dědeček (pra-pra vnuk) z budoucnosti je skvělý nápad,který mě vždycky pobavil. ()

Rex Mundi

Na vykrikovanie mamičky Miazgovej "Mafiáá... Máfiááá..." sa jednoducho nedá zabudnúť. Slovenský dabing je geniálny. ()

MM_Ramone

"Miazgovci" sú nenápadnou východoeurópskou, maďarskou, obdobou populárneho amerického animovaného seriálu "The Simpsons". Otec Gejza, matka Paula, pubertálna dcéra Kristína a bystrý syn Aladár. Ako malého chalana žijúceho v socialistickom československu ma Miazgovci vedeli vždy výborne pobaviť. Mal som rád ich vtipné príbehy a dobrodružstvá. V prvej sérii nadviazali spojenie do budúcnosti so svojim potomkom MZPRX, ktorý im posielal zásielky z tridsiateho storočia. *** ()

ripo

Kultovka 80-tych rokov, ktorá šla v nedeľňajšom predpoludní. Ani si neviete predstaviť, aký som bol v zime naštavný, keď otec zahlásil : "Rodina, ideme na lyže !" OK, lenže ja osm nemohol vidieť mojich obľúbených Miazgovcov. Nezabudnuteľný dabing Magdy Pavelekovej a jej nesmrteľná hláška :"Prečo som si radšej nezobrala Pištu Hufnágela?!?" ()

paascha

Seriál, který mě provázel dětstvím zaslouží plný počet. Jen škoda, že tu nikde nejsou rozepsány i další série, které byly mnohem lepší. Takže alespoň takhle: Smolíkovi Žofie, nebo Mafie? "Já jsem Pepa Smolík, co smůly má tolik a visí na mě celá rodina..." Vzpomínáte? Při každém opakování tohoto kultovního seriálu (maďarského Mézga család) jsme tuto úvodní píseň slýchali. Nejinak tomu bude dnes, stačí otočit knoflík, zapnout si Českou televizi a pak už se jen nechat unášet sprškou humorných scének. Tento kreslený maďarský seriál vytvořili v roce 1968 Attila Dargay, József Nepp, József Romhányi a Béla Ternovszky. Je to seriál pro mládež, který vypráví o životě jedné trošku netypické budapešťské rodinky. Celkem vznikly tři série: Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodná dobrodružství rodiny Smolíkovy (1968-1969), Podivuhodná dobrodružství Vladimíra Smolíka (1972) a poslední série Podivuhodné prázdniny rodiny Smolíkovy (1978), každá po třinácti dílech. Nezaměnitelné jméno rodiny vzniklo z maďarského mézga, což v překladu znamená smůla. Jméno jim opravdu náleží, protože ať se členové rodiny snaží, jak chtějí, smůla se jim lepí na paty a každá příhoda končí ne zrovna vydařeně,někdy až hrůzostrašně. Každou ze tří sérii podle něčeho poznáte. Tu první podle jednodušších kreseb, kočky, které zde říkají Žofie, soused Halíř bydlí vedle Smolíkových, a také podle toho, že se zde Ládínek pomocí vysílačky v každém díle dovolá svému prapraprapravnukovi (Sm Lom Os) do 33. století. Druhou podle toho, že zde chybí kočka Žofie a Ládínek se svým psem Zorrem a nafukovací kosmickou lodí vyráží do vesmíru na cesty po nejrůznějších planetách. Třetí série se týká opět příběhů celé rodiny a jejího pátrání po Pištu Hufnáglovi, díky němuž objedou celý svět. PEPA SMOLÍK Pracuje jako průměrný úředník. Díky svému vzhledu je nepřehlédnutelný, nosí brýle, je trošku při těle a má nezaměnitelnou přehazovačku z několika vlasů. Je hlavou rodiny, neustále někoho poučuje a holduje jídlu. S obrovskou chutí kouří doutníky. Přestože neustále touží po chvilce klidu, svou nešikovností a technickým antitalentem způsobí nemalá neštěstí. GÁBI SMOLÍKOVÁ Zapsala se do našich pamětí především hláškou: "Ach maminko. Proč jsem si já nešťastná nevzala Pištu Hufnágla." Je motorem rodiny, o všechny má neustálou starost. Je to téměř vždy a všude upravená panička, také trošku přitěle, toužící po lepším životě. TÝNA SMOLÍKOVÁ Pihovatá a zrzavá mladá rozmazlená slečna, hubená jako tyčka a neustále nad něčím ohrnující nos. Vždy velmi ironicky komentuje dění kolem sebe. Škola ji nebaví, neustále se něčemu hihňá a jediný, s kým si rozumí, je její kočka Žofie, později Mafie. LÁDÍNEK SMOLÍK Je nejinteligentnější z rodiny. Ustavičně ve své laboratoři vyrábí vynálezy, což svědčí o tom, že je technický génius. Pohrdá vším, co se kolem něho děje. Nemá rád školu, svou sestru ani její kočku, výchovu už vůbec ne. Jeho nejlepším přítelem je pes Zorro. ZORRO Věrný, velmi inteligentní, občas mluvící čtyřnohý Ládínkův společník. Je výrazný svou nevraživostí vůči kočce Žofii a mlčenlivým sledováním. KOČKA ŽOFIE (v první sérii), MAFIE (ve třetí sérii) Divoká a zhýčkaný kočka. Jediná přítelkyně Týny. Nejasnosti kolem jména kočky se týkají dramaturgického omylu. V sedmdesátých letech původní jméno Mafie bylo kvůli zápornému významu slova převedeno do češtiny jako Žofie. Bohužel se původní jméno ve třetí sérii stalo důsledkem zvratu děje jednoho dílu, proto museli do děje čeští překladatelé propašovat větu "Žofinku jsme oplakali" a "nová" (v Maďarsku stále tatáž) kočka dostala jméno Mafie. DOKTOR HALÍŘ Profesor archeologie, soused Smolíkových, který se stal po letitých zkušenostech s nevyzpytatelnými sousedy poněkud cynickým. Jeho jediným přáním je alespoň na chvíli se zbavit Smolíkových. PIŠTA HUFNÁGL První láska Gábi a obrovský podvodník. Objeví se ve fyzické podobě až ve třetím pokračování příběhu o rodině Smolíkových. () (méně) (více)