Daleko od Moskvy

(Sovětský svaz)

Far from Moscow

Sovětský svaz, 1950, 100 min

• Ej Hlemýžď

V době 2. svět. války má být daleko v týlu na východě v oblasti Krasnojarska postaven ropovod a je nařízeno z původně plánované doby výstavby 3 let zkrácení na 1 rok. Některým soudruhům se zdá tento termín neusktečnitelný, je námětem četných debat, a chtějí jít raději na frontu, ale trpělivým politickým přesvědčováním přece jen zůstanou zde na stavbě. Opět jeden z mnoha schematických až hloupě vyznívajících snímků. Zvláště byla znát "dobrá práce kamery", kdy ve všech záběrech ze silné vánice se ohýbají malé stromky, kudy jdou herci, ale asi 5-10 za nimi se nehne ani větvička. Za zmínku snad stojí, že zde hrál i Mark Bernes, slavný ruský zpěvák v době války a častušek. Často hráli v rádiu i u nás jeho asi nejznámější písničku Píseň frontového šoféra.(29.1.2005)

Film byl krásný, ale od knižní podoby se velmi lišil. Ukazuje hlavní myšlenku knihy (mladí inženýři, plní ideálů odjíždějí projektovat ropovod na Krasnojarsk, kde mají překročit plán práce o neuvěřitelných 200%). Oba chtějí bojovat na frontu, ale situace je taková, že Svaz potřebuje víc ropu, než vojáků pro boj s fašisty (heslo "NAS MNOGO" říká, že Sověti pokaždé vynikali v přesile tak mocné, že nepřítele umlátili doslova beranicemi). Možná mohli film natáhnout o 20 minut a zachytit tak počáteční situaci v Moskvě.(24.2.2013)