poster

Tajemství vyzvědače

 • Sovětský svaz

  Подвиг разведчика

 • Sovětský svaz

  Podvig razvedchika

 • Sovětský svaz

  Podvig razvedčika

 • anglický

  Secrets of Counter-Espionage

  (neoficiální název)
 • anglický

  Secret Mission

  (neoficiální název)
 • anglický

  The Scout's Exploit

  (neoficiální název)
 • USA

  Secret Agent

Thriller / Drama

Sovětský svaz, 1947, 92 min

Režie:

Boris Barnet

Hudba:

Oskar Sandler

Komentáře uživatelů k filmu (3)

 • Volodimir2
  ***

  Tajomstvo vyzvedača, 1947 ide o prvé stelesnenie špionážneho žánru, ale taktiež o jednu z najpopulárnejších oblasti v histórii sovietskej kinematografie, ktorej vrcholom bolo Sedemnásť zastavení jari z roku 1973. Film je spracovaný podľa scenára Michaila Isidora Borisovič (Makľarskij), ktorý v 2. svetovej vojne slúžil ako veliteľ pohraničného oddielu a bol členom sovietskej tajnej služby NKVD. Jedná sa o autobiografické dielo spracované na základe skutočnej udalosti len s čiastočnou zámenou mien. Film bol natáčaný na autentických miestach vo Vinnycia (ukrajinské mesto). Pred jeho uverejnením ho posudzovali funkcionári NKVD a vyjadrili nespokojnosť s vykresľovaním činnosti NKVD v tomto filme. Režisérovi Barnetovi sa podarilo prepašovať kópiu filmu k Stalinovi, ktorý bol filmom nadšený a schválil jeho premietanie. Film je typickým filmom stalinskej éry so silnými prvkami komunistickej a stalinskej propagandy.(15.11.2016)

 • Ej Hlemýžď
  **

  Děj se odehrává za 2. svět. války v r. 1942 v jednom ukrajinském městě, kam je odeslán rozvědčík Alexej Fedotov jako německý důstojník pod jménem Eckert s úkolem získat materiály z Hitlerova hlavního stanu, které má místní generál ve svém sejfu. Režie Boris Barnet. Snímek by natočen podle předlohy Michaila Makljarského (pseudonym Michailov) "Podvig ostaetsja neizvestnym", což by snad volně přeloženo odpovídalo tomu českému názvu filmu "Tajemství vyzvědače", ale nevím zda je to oficiální český název, protože tento film jsem v češtině neviděl. Předlohou pro hlavní postavu byl skutečný rozvědčík Nikolaj Kuzněvov, hrdina SSSR. Film přinesl Pavlu Kadočnikovovi, který ztvárnil hlavní postavu, v SSSR velkou slávu a uznání, což lze pochopit v rozjitřeném období po skončení války. Film je však velmi jednoduchý, postavy schematické, neobsahuje žádný překvapivý moment. Jiné sovětské filmy s obdobnou tématikou, ať už k nim máme různé výhrady, jsou o třídu lepší.(16.10.2004)

 • dopitak
  **

  Bez zvratu a kupodivu i skoro úplně bez šťávy, protože přes vyhrocenou situaci, do které se "Féďa" dostane, režisér možnosti gradovat napětí nepochopitelně nevyužil. Zajímavá je až situace v samotném závěru u sejfu, víc ale napovídat nehodlám. Konec je bez nápadu, scénáristicky odfláklý a odbytý. Přes zmíněné výtky se jedná o zajímavé setkání s poválečnou sovětskou polopropagandistickou kinematografií.(24.6.2010)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace