Paleček a obr

Michel Boisrond

Daniel Gaudry

Francis Lai
  • Karlos80

TO Předseda: Já jsem takový zážitek jako ty sice neměl, ale neříkám, že jsem se, když jsem to někdy před dlouhými lety jako malý kluk viděl poprvé, nebál.. Ano, je to ono s tím ošklivým hrůzostrašným zrzavým obrem, který snad žere i děti. Jak říkám, strašně moc dlouho jsem to už poté znovu a nikde jinde neviděl, ale i tak si něco málo pamatuji..Temná, hustá téměř až hororová atmosféra, alespoň náznakem a místy to mělo něco málo ze švédské Ronji z roku 84'..Jinak nikdy nezapomenu na ten temný a tajuplný les plný téměř až hororové atmosféry, která by se dala krájet, v němž malý Paleček zabloudil. Bohužel, to nejnovější zpracování slavné francouzské pohádky o Palečkovi z roku 2001 se mě už moc nelíbilo..(9.10.2007)

Tak mám pocit, že nám (mě tedy alespoň určitě) v dětství při sledování téhle pohádky samou hrůzou úplně ušlo, jak věrně (až doslovně) ten film odpovídá klasické předloze Charlese Perraulta, což je tak trochu důkaz toho, že dnešní žehrání na násilí a cynismus dětských filmů je vlastně dost mimo mísu, uvážíme-li, že v tomto případě máme co do činění s dětskou literaturou dokonce ze 17. století a to už nemluvím o moralizujícím století devatenáctém, však stačí otevřít původní text pohádek bartří Grimmů...(19.9.2015)

Krásná pohádka (přesto, že je v lehce hororovém duchu). Na svou dobu velmi zajímavá výprava. Prostě svět dětské fantazie oživlý na filmovém plátně.(18.4.2015)

Bože, tohle je dokonalá pohádka i po letech! Nádherná výprava, prostor pro fantazii, úžasně absurdní komentář, dětská naivita hlavních postav, a v neposlední řadě dokonalá Laiova hudba...(4.6.2010)

Jean-Pierre Marielle jako obr je naprosto geniální!!!(8.4.2015)

• - V roce 2011 proběhl ve Francii comeback této pohádky a vyšla na DVD. Novodobou cenzurou neprošla asi minutová scéna, kdy se obr s dcerkami vrátí z lesa, všichni nahází mrtvá zvířata na stůl, radují se, obr se pomodlí a začne krvavého hodování, které přeruší fráze "čichám, čichám..." Vytratilo se tak vysvětlení příběhu, díky kterému by smrt malých lidožroutek byla srozumitelnější. (azazzelo)

• - Původně se jednalo o lidovou pohádku šířenou ve Francii ústní tradicí, kterou publikoval Charles Perrault v roce 1697. Příběh odkazuje na vrcholící malou dobu ledovou, tuhé zimy, vlčí smečky a opakované hladomory, kdy o pojídání lidí nouze nebyla. (azazzelo)