Posledních devět měsíců života Garyho Marka Gilmora (Tommy Lee Jones), prvního popraveného vraha po obnovení trestu smrti v USA v roce 1976. Na začátku je propuštěn v Utahu na podmínku poté, co si odseděl trest za ozbrojenou loupež. Jeho problém je v tom, že nemá ani cit, ani zábrany, takže když chce lepší bílý auták a nemá peníze, je loupež normální věc. Sebrat pár dolarů obsluze benzínky, odvést toho muže na pánský záchod a tam ho ležícího nebránícího se klidně zastřelit, je taky normální. Jeho sestřenice Brenda Nicol (Christine Lahti) ho má ráda, snaží se mu pomoci, ale neví jak. Rozvedená matka se dvěma malými dětmi, Nicole Baker (Rosanna Arquette), ho taky miluje, on s ní občas spí, ale trvalý vztah ho nezajímá. Ani jeho strýc Vern Damico (Eli Wallach) nevidí cestu k Gilmorovu nitru. Konec konců Gilmora zdá se nezajímá ani Gilmore, pokusí se s depresivní Nicol opakovaně o sebevraždu a když je dopaden a odsouzen k trestu smrti, sám odmítne se odvolávat a požaduje, aby byl popraven. Televizní film podle slavné knihy Normana Mailera, která se opírala především o rozsáhlou korespondenci Gilmora s Nicole. (Peabody)

dr.horrible

Vykastrovaná verzia knihy. Prostredných, nezáživných zhruba 400 strán vybavovania práv na film a rozhovory je postláčaných asi do dvoch scén a prekvapivo to celkom vadí. A sebadeštruktívnu samovražednú lásku medzi Gilmoreom a Nicole som im neveril vôbec, byť sú obaja super obsadení a dobre hrajú. Atmosféra mormonskej komunity, ktorej vykreslovanie v úvodných dvoch stovkách strán knihy patrí medzi jej najsilnejšie zložky, funguje tak napol. Na druhú stranu s týmto filmom, na rozdiel od knihy, nemám žiadny osobný problém. Proste len robí to, čo Mailer zamýšlal pôvodne: mapuje a NEstranne pozoruje. Kniha ma v tomto dosť vytáčala, keď dokola sondovala hlavou ľudského odpadu menom Gary Gilmore a potom ešte opakovane zdôrazňovala jeho inteligenciu. Tu to máte bez komentára, proste jeden zbytočný idiot, zločin a trest. Ale ako hovorím, je to trochu paradox, pretože nejakú tú katarziu (záverečný rozhovor Schillera s Nicole; pre mňa spolu s odvolacím súdom najsilnejšie okamžiky predlohy) dosiahnete práve po tých obsiahlych opisoch a hodinách a dňoch strávených s jej postavami. Všetky tie detaily zo života každej jednej osoby, čo nejakým spôsobom zavadila o osud Garyho Gilmorea mali svoje opodstatnenie a vo filme chýbajú. ()

Richard_Ba

Katova pieseň, román Normana Mailera, je moja najobľúbenejšia kniha. Je to rozsiahla kniha, má okolo 1000 strán, a je v nej analyzovaná rozsiahle právna stránka procesov s Gilmore-om a veľmi silná je i psychologická stránka Gilmora. Najmä počas jeho pobytu vo väzení, ktoré Mailer opisoval pomocou bohatej korešpondencie medzi Gilmore-om a Nicole. Tieto nosné časti príbehu boli vynechané, kvôli formátu, dĺźky stopáže a určite aj kvôli rozpočtu. Musím povedať, že odviedli dobrú prácu. I keď réžii vytýkam nedynamickosť niektorých pasáží, scenáristom vytýkam nezrozumiteľnosť niektorých udalostí (kvôli krátkosti filmu) a počiatočnú zmätenosť T.L. Jonesa. T.L.Jones sa mi zdal v prvých scénkach trochu stratení. keďže sa mu podľa mňa, nepodarilo uchopiť esenciu Gilmorovej osobnosti, ale s postupom príbehu sa herec z rolou viditeľne stotožnil. Chýba mi tu aj nedostatočné zvýraznenie hlavnej myšlienky knihy, a to neschopnosť štátnych zariadení rehabilitovať odsúdencov pre život "vonku". Môj verdikt je - scenáristi a režisér uchopili esenciu príbehu a vytvorili film, ktorý by mohol diváka povzbudiť k tomu, aby si knihu raz vzal do ruky. ()