• slovenský

USA, 1970, 99 min

Arthur Hiller

Erich Segal

Francis Lai

Láska znamená nikdy neříkej, že tě něco mrzí. Velmi procítěná romance o životní lásce dvou mladých lidí ze semdesátých let, kterou se vždycky ráda nechávám dojmout. Dva mladí lidé z odlišných poměrů se do sebe hluboce zamilují. Jejich lásce však není přáno. Musí začít znovu od začátku, ale osud jim nachystá ještě jednu tvrdou zkoušku.Od začátku jsem měla neblahé tušení jak to všechno dopadne. Ali MacGraw a Rayn O´Neal se oprávněně stali přes noc hvězdami.(12.9.2008)

Na 1. máje je takřka povinností pro filmového maniaka mého formátu se podívat na nějaký dobrý romantický film. Dle všeobecného hodnocení snímek Love Story vypadal na tu správnou směsici hezkých i smutných okamžiků. V tom rozhodně nezklamal, v jednotlivých scénách spolu o místo na výsluní bojují jadrné laškování, vtipné komentáře a téměř památné věty obou hlavních protagonistů. Ali MacGraw svýma šibalskýma očima a širokým úsměvem okouzluje ze všech filmových záběrů. V závěrečných minutách je to ale trošku kontraproduktivní, protože to, v jakém by měla být stavu, s jejím vzezřením moc nekorespondovalo. Ryan O’Neal v roli sympatického mladíka s blonďatou hřívou neposlušných vlasů je zkrátka nevinnost sama. A tak se mu jen těžko věří role bouřliváka a „černé ovce“ rodiny, kterého už ho nebaví poslouchat otcovy příkazy. I tak mě ale víc zajímal právě vztah mezi těmito dvěma titány, než až trošku kýčovitá láska mezi dvěma rozdílnými sociálními třídami. Celkově jsem měla problém najít si cestu k zamilovanému páru. Ani v poslední třetině snímku jsem neměla pocit, že s nimi soucítím jako s jinými. Minimálně mé oko zůstalo suché, což už něco znamená. Možná tomu dám ještě někdy v budoucnu druhou šanci a najdu správné propojení, ale momentálně mě film minul docela zásadním obloukem. Průměr pak hodně napravuje hudba (Francis Lai), která je naprosto famózní a právem byla oceněna u odborné veřejnosti (rozuměj, dostala Oscara za "Original Score").(1.5.2013)

Film, který formoval žánrová pravidla tak, jak je známe. Love Story svým fenomenálním úspěchem protrhla přehradu romantických slzopudných dramat. A v té tsunami plagiátů se v průběhu let objevily i snímky, které nabídly to samé lépe zabalené. Přitom jde o film citlivě natočený, velmi dobře zahraný a nevydírající. Problémy, které z něj dělají tuctovou záležitost, jsou tři. Absence zapamatování hodných momentů, celý děj shrnutý v prvních pěti větách filmu a chybějící chemie mezi ústřední dvojicí. Zpočátku tam sice je, ale po skvělém úvodu se rychle vytrácí. A již se nevrátí. Paradoxně tak spíše zaujme tuctová vedlejší linka o vyhroceném vztahu otce a syna. Přesto se na Love Story nedá zapomenout. Proč? Kvůli hudbě Francise Laie. Ne. To není tak docela přesné. Hudba sama o sobě je celkem průměrná. To co je na ní geniální, je jeden z vůbec nejlepších filmových hlavních motivů. Když se totiž konečně přejde z teskných tónů melancholického klavíru a naplno se rozezní orchestr, tak mrazí až do morku kostí. A je zcela jedno co se zrovna na plátně zrovna (ne)děje.(6.3.2008)

Love Story som si chcela pozriet hl. kvoli znamej nadhernej hudbe, kt. som poznala a milovala este pred tymto filmom. Ta si zasluzi speci hviezdicku. Je mi luto, ze som sa nedokazala vzit a nejak precitit dej, ich situaciu.. Hoci napr. Ali ako Jenny, ci otec Olivera hrali skvelo... Od zaciatku sa mi to pacilo, no cim dlhsie som to divala, nadsenie ma opustalo.. skoda. Nevtiahli ma do deja. Ale film je rozhodne worth watching. /ako oblubenkyni peknych film. obrazov - sa mi pacili zabery na univerzitu z vonka. Nevim preco.. to len BTW / jo a este 1 postreh.. jaksi mi tento superromantikus pribeh nepasuje do doby, kedy vznikol... to vite, presda ista ..,,revolucia" - uvolnenost vo vybere partnerov a pod.(5.10.2008)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Zažité romantické schéma, přesto dva nesympatičtí hrdinové (ona víc) a nepříjemný slovní ping pong, kterému jsem nějak nevěřil ani slovo. To byl obrovský rozdíl např. od Linklaterovy romance Před úsvitem, kde na super napsaném krásně ukecaném sladce chutnajícím dialogu visí celá romance. Hudební trailer: http://www.youtube.com/watch?v=V7676EC06oc(19.6.2011)

• - Snímek se v roce 1978 dočkal i volného pokračování v podobě filmu Oliverův příběh. (DaViD´82)

• - Jako sídlo Oliverových rodičů bylo vybráno Old Westbury Gardens v New Yorku. Ve filmu můžeme vidět hlavně příjezdovou cestu. Stejné místo využil i Alfred Hitchcock ve snímku Na sever severozápadní linkou (1959), kdy Thornhilla (Cary Grant) odvlečou do sídla Vandamm. (Mirokukii)

• - První film Raye Millanda, ve kterém se objevil bez příčesku, který nosil po desetiletí. (Kulmon)