Electrocuting an Elephant

Dokumentární / Krátkometrážní

USA, 1903, 1 min

Že by mi bylo toho slona nějak líto, to ne (tehdejší - ale i dnešní - podmínky v cirkusu musely být hrozné, takže se "Topsy" pravděpodobně ulevilo - ne že by mi na ní nějak záleželo, je pro ty, co nad jejím osudem pláčou). Není to významné ani pro rozvíjející se filmové médium. Zajímavý je ale účel tohoto videa - dokumentární hodnota je nesporná.(11.6.2014)

• amirgal

Těžko hodnotit umělecky, těžko hodnotit jako dokument a vyvarovat se emocí. I kdybych si odmyslela obsah, za tento (anti)propagační shot, s negativním a odstrašujícím účinkem, nemohu dát víc než jednu, dvě hvězdy za zpracování - už máme rok 1903 a ta kvalita je průměrná. Pozn. ten obsah si nějak odmyslet nedokážu. Mám neodbytný pocit, že je to jedno z prvních zneužití filmového materiálu.(22.2.2009)

• Rocky88

Slonice byla odsouzena k smrti za usmrcení chovatelů, takže se Edison, jakožto propagátor stejnosměrného proudu, chopil příležitosti a rozhodl se ukázat, jak je střídavý proud nebezpečný s slonici jím popravil. Co ovšem zapomněl říct, bylo, že ji předtím ještě krmil mrkví napuštěnou vodivými roztoky. Plagiátorskej zmrdeček.(14.12.2006)

Ano, i mě zamrazilo v zádech, když jsem četl místní hodnocení a poté se podíval na film. Dokumentárnní hodnota je, ale je tak zvrhlá jako tento snímek. Ale bohužel před ním nesmíme zavírat oči, jsme přeci jenom potomci lidí, kteří to normálně dělali. Oni by to nedělali, kdyby byli v naší kůži. Konec řečí a ospravedlňování velkého génia. Kvalita snímku je jedna z nejhorších, jaké jsem měl možnost vidět. Hnusná barva, špatné rozlišení. Přesto mě mrazí z hodnocení jaké jsem nucen dát. Hodnotím zachycení a krvelačnost nejkrvelačnějšího filmu v lidských dějinách, který se považuje za film. Nemluvím v to ruské nahrávky, kde uřezávají lidem hlavy. Ano, jsem schopen to říci. Je to hnus a přesto za 3 hvězdičky.(26.9.2008)

• Kevi1

Edison bol pre mňa idiot vždy (zlodej jeden hnusný), to po prvé. Chápem síce jeho pohnútky, čistý marketing a že ja mám pre to pochopenie, ale ak "jeho" prúd zabil slona, tak nemáme o čom. Nehovoriac o ďalších dôsledkoch, ale kurva, ono tam FAKT zabili slona.. Bola to síce len minúta, ale stačilo mi navždy. Tak v dvanástich som z toho mala dosť veľký záchvat a prosím pekne, toto ma už nikdy v živote nikto nedonúti pozerať.(9.9.2014)

• - Slon je samice slona indického Topsy, která byla propašována do USA, kde účinkovala v cirkusu. V době smrti jí bylo přibližně 36 let. (Kmotr76)

• - Thomas A. Edison video natočil k propagaci stejnosměrného proudu. (Kmotr76)