Pokropený kropič

L'arroseur arrosé

Krátkometrážní / Komedie

Francie, 1895, 1 min

Louis Lumière

Prvý komediálny kúsok bratov Lumièrovcov a možno prvý gag v histórií kinematografie. Záhradník si v pokoji polieva kvety, možno aj zeleninu, no v tom mu jeden fagan stúpne na hadicu. Voda samozrejme prestane tiecť a tak sa záhradník pozrie do vnútra hadice.... CHYBA!!! Chlapec dostane spravodlivo riadny výprask. Dneska by ho za to zatvorili ale vtedy aspoň dokázali vychovať normálnych ľudí, nie ako teraz. Ľudia v kine sa vtedy museli riadne nasmiať.(5.11.2015)

Z knihy "Dějiny filmu" (autor Jerzy Toeplitz) : V repertoáru bratrů Lumiérových se mezi reportážními šoty ocitl i krátký inscenovaný snímek, pravzor hraného filmu, proslulý Pokropený kropič. Tvůrci filmu pravděpodobně objevili tento nápad, když si prohlíželi humoristické kresby v albu knihkupectví Quantin, vydaném v roce 1887. Pozornost bratrů Lumiérových upoutalo vyprávění Hermanna Vogela v devíti kresbách o nezbedném chlapci, který úmyslně stoupl na gumovou hadici zahradníkovi, kropícímu záhon. Zahradník, překvapený přerušením přívodu vody, se pokouší závadu odstranit. Pozorně si prohlíží kropící otvor hadice, ale v tom okamžiku chlapec zvedá nohu a proud vody zasáhne zahradníka do tváře. V závěru filmu rozhněvaný zahradník darebovi nařeže. A to je celý příběh prvního hraného filmu na světě, natočeného podle scénáře a v hereckém (byť ochotnickém) obsazení. Vzdor úspěchu, kterému se Pokropený kropič těšil, nevytvořili bratři Lumiérové mnoho podobných krátkých filmů, které by byly reprodukcí nějaké anekdoty nebo kresleného vtipu. O tento druh tvorby prostě neměli zájem a vývojovou cestu filmu nespatřovali v natáčení podobných scének. Teprve Georges Mélies, často pokládaný za velkého kouzelníka filmového plátna, nejenže navázal na tento pokus o hraný film, ale dále jej rozvinul a vytvořil svébytnou filmovou podívanou.(10.1.2017)

Přiznávám, že tady nadhodnocuji proti svému dojmu, ta hvězda navíc je ne za zjištění, o čem tenhle film, o kterém jsem slýchala od základky, vlastně je, ale za zjištění, že puberťáci už v roce 1895 byli stejní parchanti, jako jsme byli my a jací jsou konec konců i dnes. Ano, my jsme ti lidé, před kterými nás naše matky varovaly.(16.10.2012)

• daEmoNickY

Zde http://www.youtube.com/watch?v=Ei6nJfXAuHQ . _______ REVOLUCE? _______ Výstřik obří hadicí (přímo do pusinky, mňam) a naplácání po zadečku (na který také s výstřikem dojde, určitě) ... mmmm .... krásná oslava mužské lásky. Počkat to byl chlapec ten druhý? Hohoho, film co takto nepřímo oslavuje lásku k dítěti postiženém navíc Progerií http://en.wikipedia.org/wiki/Progeria - nemocí tak řídkou? Jakého vola s nálepkami napadlo že tehdy nebyla Renesance? To je filmová a společenská REVOLUCE!!! ______ TED VAZNE ______ Není to vtipné, příliš - kdo někdy kropil hadicí tak se mu to nesjpíš stalo (místy i kvůli nějakému záškodníkovi). Tak jako Avatar je to hezké technologické demo ( http://en.wikipedia.org/wiki/Tech_demo ) , nic víc ... Ok, pár lidí se toho chytne a udělá s tou technikou něco dalšího, často i lepšího, ale to nic nemění na tom že ty prvotiny bývají strašné sračky. Jako ilustrativní případ uvádím, že i některé malé děti berou hovna do ruky a hrají si s nimi, často z nich pak bývají stavitelé ... či filmoví fanoušci. ______ KDO CHCE PSA MIT ... ______ Pokud tohle je jedno ze "zabijáckých využití" ( http://en.wikipedia.org/wiki/Killer_application ) pro film, tak to mě teda poser (třeba se pak něco postaví) ... Nejsem si jistý, zdali má smysl o "zabijáckém využítí" hovořit, protože něco takového tehdy snad ani nemohlo mít soupeře (konkurenci) ... Porovnám-li to s důmyslnými věcmi jako VisiCalc (Apple) ,DOS (IBM, Microsoft), Photoshop (Macintosh), Space Invaders (Atari), Quake (3Dfx), Tetris (GameBoy), není divu, že se podobné (humanistické příp. společenskovědní!) dílo musí obhajovat Freudem, dobou (příp. historičností), prvenstvím, revolučností (příp. přelomovostí), učebnicovostí (příp. "bylo to ve skriptech"), přínosem, zásluhou, cutenessností (příp. roztomilostí), neuvěřiteností, latinskými slovíčky, poviností, fanouškovstvím, synekdochováním, pointou, úctou ... _____ .. lidé jsou stádo ... prasat, co se válí ve vlastních výkalech - říkají tomu umění a fastfood, obojí po použití zahodit příp. vyblít - ... budovatelských prasat, co často kálejí na ty kteří něco vybudovali (taggeři ...) ... vybudovaných prasat - http://images.google.com/images?q=bodybuilding - radši skončím než mě nějaký ten kaňour zabije (i když, kde na to sportování berou čas při sledování tolika filmů mi uniká) ... ______ (pozn. přínos tu sice byl, ale jak jsem řekl i děti si hrají s výkaly) ______ (pozn. nejsem si jistý jak je to vtipné, ale v porovnání s Kropičem, filmem, který jako správný budovatel káli na ty co se ještě nenarodili aby měli s čím si hrát (a na čem budovat - mluvíme tu o umění, nezapomeň) ... je to aspoň trochu nebudovatelské - hovnoidní či fanouškovské --- vyber si, kanče -) ______ Dostal jsem chuť na koprovou polévku ... mám ji rád. ______ DOPORUCENO _____ Kdo chce vidět opravdové revoluční demo viz http://sloan.stanford.edu/MouseSite/1968Demo.html .(28.2.2010)

• pytlik...

Velice úspěšná komedie, která se hned následující rok dočkala neméně zdařilého remaku. Délka filmu není daná tím, že by delší Lumiér neuměl nebo že by neměl nápady, ale vzhledem k minimálnímu počtu kin bylo nutno zajistit průtokové střídání obecenstva, aby se na každého dostalo. Bohužel s rozvojem televizí došlo k výraznému prodloužení filmů, neboť čtyřicetisekundový snímek se dal přerušit reklamou maximálně dvakrát třikrát.(14.9.2012)

• - Stejného gagu použil v roce 1957 režisér François Truffaut ve svém krátkém filmu Uličníci (1957). (SeanBean)

• - Film sa považuje za prvú komédiu. (Merwin01)

• - Již v roce 1896 se filmem nechal inspirovat přímý účastník prvního veřejného promítání Georges Méliès a natočil svou verzi komického skeče, který uvedl pod názvem L'Arroseur (1896). (SeanBean)