Pokropený kropič

L'arroseur arrosé

Krátkometrážní / Komedie

Francie, 1895, 1 min

Louis Lumière

Přiznávám, že tady nadhodnocuji proti svému dojmu, ta hvězda navíc je ne za zjištění, o čem tenhle film, o kterém jsem slýchala od základky, vlastně je, ale za zjištění, že puberťáci už v roce 1895 byli stejní parchanti, jako jsme byli my a jací jsou konec konců i dnes. Ano, my jsme ti lidé, před kterými nás naše matky varovaly.(16.10.2012)

• Wencek

Hm...Tak to je mazec. Bravurní herecké výkony a skvělá hudba navozují atmosféru, která je tak hustá že by se dala krájet. Jistě to bylo ve své době to nejlepší (a není divu když filmů bylo asi méně než prstů na ruce) co bylo natočeno. Ale jak už jsem psal u příjezdu vlaku z téže doby. Nepřísluší se mi hodnotit něco co má méně než 1 minutu a je to starší než všechno co znám. a proto opět 1 000 000* za klasiku a za průlom v technologii lidstva.(1.4.2008)

Myslím, že Pokropený kropič je jeden z těch lepších a zaručeně vtipnějších krátkých filmů bratří Lumièrů. Člověk se aspoň krapítek zasměje a může si říct, že to dává smysl a stává se i dnes. Kdo z nás se nekoukl do hrdla hadice, když přestala stříkat, a nedostal spršku do obličeje? Ale dneska vlastně jen málo lidí má zahrádku. Ti, kteří nemají, zřejmě dají horší hodnocení.(19.7.2011)

Poučení pro všechny muže, není radno svoji hadici nechat jen tak bez kontroly povalovat. Mohla by přestat střikat a nebylo by semeno, ani plody. První groteska si 5* určitě zaslouží. Jen tak dál a veseleji. k vidění zde: http://www.youtube.com/watch?v=IooPPi1YzkM(16.10.2012)

To jdu takhle se synovcem z kina, z filmu Pokropený kropič, a tu se mne to dobré dítko zeptalo: "Pročpak ten pán kropil zahradu, strýčku?" "Poněvadž asi musel, chlapče." Proč se třeba kropí ulice?" "Poněvadž se tím splachuje bordel." "Pročpak nás nepostříkají?" "Poněvadž nesmí." "Pročpak nesmí?" "Poněvadž by nám namočili šaty a byly by nám vidět prsa." "Proč by nám byly vidět prsa?" "Poněvadž šaty polité vodou prosvítají, miláčku." "A proč kropí vodou?" "Poněvadž nekropí pivem!" "A proč nekropí pivem?" "Poněvadž by se opili." "A proč by se opili, ty se taky opíjíš, strýčku, to říká maminka. Proč jsi takové prase, strýčku?" "Tomu ty nerozumíš, ale teď už mlč, nebo tě praštím." "A proč mě praštíš?" "Poněvadž mi nadáváš." "Proč bych ti nenadával, doma ti také nadávají." "Ale to není od nich hezké." "Od tebe to také není hezké, strýčku." Dal jsem mu facku. Ani nemrkl a řekl: "Viď, že nesmím plakat, ty taky nepláčeš, když tě teta praští." ...(16.10.2012)

• - Již v roce 1896 se filmem nechal inspirovat přímý účastník prvního veřejného promítání Georges Méliès a natočil svou verzi komického skeče, který uvedl pod názvem L'Arroseur (1896). (SeanBean)

• - Stejného gagu použil v roce 1957 režisér François Truffaut ve svém krátkém filmu Uličníci (1957). (SeanBean)

• - K tomuto filmu vznikl také první filmový plakát. Ty sice existovaly již dříve, nikoliv však pro samostatný film. (Mr.Ocek)