Pokropený kropič

L'arroseur arrosé

Krátkometrážní / Komedie

Francie, 1895, 1 min

Louis Lumière

S úctou k prvnímu filmu a neuvěřitelné kvalitě, které jsem se dvili dávám 4 hvězdy. Je neuvěřitelné jak lehké je téma a jak srandovní je název. Tohle by měla být povinnost pro každého. Jednominutový film, snad poprvé v mém životě. Na to lidé chodili do kina? Úcta k bratřím Lumiérům, i když bych to dokázal i se ségrou.(26.9.2008)

• pytlik...

Velice úspěšná komedie, která se hned následující rok dočkala neméně zdařilého remaku. Délka filmu není daná tím, že by delší Lumiér neuměl nebo že by neměl nápady, ale vzhledem k minimálnímu počtu kin bylo nutno zajistit průtokové střídání obecenstva, aby se na každého dostalo. Bohužel s rozvojem televizí došlo k výraznému prodloužení filmů, neboť čtyřicetisekundový snímek se dal přerušit reklamou maximálně dvakrát třikrát.(14.9.2012)

Z knihy "Dějiny filmu" (autor Jerzy Toeplitz) : V repertoáru bratrů Lumiérových se mezi reportážními šoty ocitl i krátký inscenovaný snímek, pravzor hraného filmu, proslulý Pokropený kropič. Tvůrci filmu pravděpodobně objevili tento nápad, když si prohlíželi humoristické kresby v albu knihkupectví Quantin, vydaném v roce 1887. Pozornost bratrů Lumiérových upoutalo vyprávění Hermanna Vogela v devíti kresbách o nezbedném chlapci, který úmyslně stoupl na gumovou hadici zahradníkovi, kropícímu záhon. Zahradník, překvapený přerušením přívodu vody, se pokouší závadu odstranit. Pozorně si prohlíží kropící otvor hadice, ale v tom okamžiku chlapec zvedá nohu a proud vody zasáhne zahradníka do tváře. V závěru filmu rozhněvaný zahradník darebovi nařeže. A to je celý příběh prvního hraného filmu na světě, natočeného podle scénáře a v hereckém (byť ochotnickém) obsazení. Vzdor úspěchu, kterému se Pokropený kropič těšil, nevytvořili bratři Lumiérové mnoho podobných krátkých filmů, které by byly reprodukcí nějaké anekdoty nebo kresleného vtipu. O tento druh tvorby prostě neměli zájem a vývojovou cestu filmu nespatřovali v natáčení podobných scének. Teprve Georges Mélies, často pokládaný za velkého kouzelníka filmového plátna, nejenže navázal na tento pokus o hraný film, ale dále jej rozvinul a vytvořil svébytnou filmovou podívanou.(10.1.2017)

Přiznávám, že tady nadhodnocuji proti svému dojmu, ta hvězda navíc je ne za zjištění, o čem tenhle film, o kterém jsem slýchala od základky, vlastně je, ale za zjištění, že puberťáci už v roce 1895 byli stejní parchanti, jako jsme byli my a jací jsou konec konců i dnes. Ano, my jsme ti lidé, před kterými nás naše matky varovaly.(16.10.2012)

• Wencek

Hm...Tak to je mazec. Bravurní herecké výkony a skvělá hudba navozují atmosféru, která je tak hustá že by se dala krájet. Jistě to bylo ve své době to nejlepší (a není divu když filmů bylo asi méně než prstů na ruce) co bylo natočeno. Ale jak už jsem psal u příjezdu vlaku z téže doby. Nepřísluší se mi hodnotit něco co má méně než 1 minutu a je to starší než všechno co znám. a proto opět 1 000 000* za klasiku a za průlom v technologii lidstva.(1.4.2008)

• - Do role zahradníka obsadil Louis Lumière svého vlastního. (Mr.Ocek)

• - Již v roce 1896 se filmem nechal inspirovat přímý účastník prvního veřejného promítání Georges Méliès a natočil svou verzi komického skeče, který uvedl pod názvem L'Arroseur (1896). (SeanBean)

• - K tomuto filmu vznikl také první filmový plakát. Ty sice existovaly již dříve, nikoliv však pro samostatný film. (Mr.Ocek)