poster

Bourání zdi (festivalový název)

 • francouzský

  Démolition d'un mur

Dokumentární / Krátkometrážní

Francie, 1896, 1 min

Režie:

Louis Lumière
 • MovieFive
  ***

  Je velice obtížné najít způsob, jak hodnotit filmy o délce minuty. Nebo spíš co na nich hodnotit-nápad, děj, provedení. V roce 1896 děj nebyl stěžejní, Lumiérové zkrátka točili běžné výjevy ze života. Mohu maximálně obdivovat pokrok ve světě pohyblivých obrázků a dejme tomu, že v Bourání zdi nějaký náznak "děje" je. Nejzajímavější na Bourání zdi je asi další inovace a to, že film následně pustili pozpátku-experimenty a snaha se cení.(10.11.2012)

 • RadimFišer
  *****

  Jednoznačně nejjednodušší film, jaký jsem měl kdy možnost vidět. Natočeno, jak se na nějaké vesničce v doprovodu třech pánů bourá zeď. Přinesou klády, opřou se o zeď a poté ji dodělají krompáči, když spadne. Hraje Auguste Lumière, bratr režiséra. Oba byli nadaní géniové, byli vlastně první, kdo použili kameru. A za to jim patří dík a hluboký obdiv. Hodnotil jsem skvěle jejich pokropenný kropič, ale tohle je ještě jednodušší. Za plnomyslnost dávám 5 bodů.(26.9.2008)

 • MM_Ramone
  **

  Dospel som k názoru, že najväčšiu zásluhu na vzniku a prvotnom rozvoji kreatívnej filmovej tvorby majú francúzski bratia Auguste Lumiére a Louis Lumiére – The Lumiére Brothers. Práve oni začali nápadito experimentovať s kamerou. Začali tvoriť vlastné filmové diela. Z pohľadu dnešného konzumného diváka sú to len veľmi jednoduché, krátke, prestarnuté, nekvalitné zábery. Avšak pre históriu kinematografie a ľudí, ktorí sa o ňu zaujímajú to má veľkú hodnotu. Aj obyčajné „Búranie steny“ vedeli Lumiéreovci spestriť tým, že v polovici snímku ho pustili pospiatku. V roku 1896 to bolo v oblasti filmárčiny niečo nevídané. Nový filmový trik. **(15.7.2012)

 • Véča
  ****

  "Demolice zdi" je film typický pro první filmové pokusy bratří Lumierů,pro dnešního člověka je nepochopitelné,proč takovou věc natáčet.Lidi v tehdejší době netušili ještě možnosti filmu,a jako dítě když dostane novou hračku,prováděli nesmělé pokusy.Jediná zajímavost na tomhle snímečku je,že si Lumierové uvědomili,že můžou pustit filmový pás pozpátku, takže z prachu najednou sama vstává zeď.V dnešní době nejde objektivně ohodnotit.(16.8.2006)

 • Marek1991
  *****

  Francúzi ma naozaj príjemne prekvapili, keď sa pozerám na historický vývoj filmu, kvalita filmu tu bola v porovnaní s inými už celkom dobrá a stále sa zlepšovala, navyše zachytili zaujímavú vec a to bolo búranie múru. Dnes by sme to asi takto nerobili, ale poučné a výchovné to bolo a navyše použili filmový trik, keď to, čo nasnímali pustili niekde okolo stredu filmu pospiatky. Výborná práca!(21.10.2012)

 • - Prvý snímok, kde bol použitý efekt spätného chodu. (Raccoon.city)