Mr. Sardonicus

Burnett Guffey

Von Dexter

William Castle

Edwin H. Bryant

William Castle - Průkopník interaktivního kina, producent, režisér a příležitostný herec nám nabízí tuhle lehce gotickou hororovou podívanou, která sice není tak atmosferická jak by se dalo čekat, ale i přesto má co nabídnout. A to nejen temné zákoutí hradu s mučírnou, ale i hřbitov, tajemství ukryté pod maskou a perfektní herecké výkony. A jaký je konec ? Takový jaký si ho zvolí diváci ? Jak by jste rozhodli vy ? Naštěstí vyhrál zdraví rozum a hlasování proběhlo přesně tak, jak bych hlasoval já.(1.4.2018)

• Šakalík

Říká se, že není všechno zlato, co se třpytí, a tohle přísloví se docela hodí i na tenhle film. Je mi jasné, že vnímání toho, co je strašidelné, je dneska někde úplně jinde než v roce 1961, ale mám zato, že Mr. Sardonicus v tomto ohledu nefungoval ani tehdy (možná se ale mýlím). Jeho rádoby strašlivě zohavená tvář totiž spíše než úlek vyvolává úsměv a postavy se chovají tak nelogicky, že si divák u toho div neukroutí krk. Jeden den jsou vystaveni hrozbě zmrzačení či mučení, aby druhý den se svým trýznitelem nevzrušeně koketovaly. To platí dvojnásob o jinak sympatickém sluhovi Krullovi, který tak trochu nepochopitelně plní veškeré pánovy sebezvrhlejší rozkazy, aby si až při pohledu do zrcadla uvědomil "jé, já vlastně nemám jedno oko". Ovšem zdaleka nejhorší na celém filmu jsou vstupy samotného režiséra do děje, který tímto vlastní dílo degraduje na kabaretní taškařici. Tu druhou hvězdu dávám spíše z úcty ke staré filmařské škole, pač jinak je tento snímek absolutně o ničem. Dopitak snad promine. :-)(27.9.2010)

Klasický bubufilm, který je místy úsměvný (už titulky jakoby vypadly z horrorové grotesky) a místy lehounce strašidelný. Černobílá mu sluší stejně jako vhodně zvolená hudba (Von Dexter). Ano, je to béčko bez jakékoliv vyšší ambice a postrádající umělecké hodnoty. Je to pohádková ptákovina na deštivý večer, kdy okna nemilosrdně bičuje déšť a blesky doprovázené hromy pravidelně rozčesávají oblohu. Vítám nadbytek mlhy, co se přelije z pochmurného Londýna až do střední Evropy, kde si nelze nevšimnout českých nápisů na odjezdové tabuli vlaků či na dveřích čekárny. Černý kočár veze sira Roberta kašírovanou krajinou, kde se z holých kopců zdvihají pahýly mrtvých stromů, až k pochmurnému hradu... Mlha hustá tak, že by se dala krájet, se bělavými jazyky vplazí i do otevřených dveří. Křik! Ženský křik, a ne poslední (v tomhle filmu vůbec ženy pěkně ječí, tedy nejen ženy)! Zamčená tajemná komnata, temné chodby s mučírnou pod hradem a pán, co skrývá tvář za maskou. Půvabná Audrey Daltonová je sice baronkou, leč její život na zámku připomíná spíše peklo...pan baron je tak trochu podivín. Běžný divák dá nejspíše 2*, ale já nemohu, páč hřbitov v mlze, vykopávání mrtvol, měsíc, skrývající se za temnými mraky a mučírna s norimberskou železnou pannou....ach, tyhle levné bubákoviny se už dnes prostě netočí.(12.1.2014)

Další vynikající snímek, který bych se nestyděl určitě všem fandům hororu doporučit. Sardonicus je zohaven a hledá kdo by mu jeho ustrašený ksicht napravil. Pak se dozví o lékaři, který umí zázraky a tak ho pod dopisem své manželky a jeho milé, kterou si pro svůj nízký původ nemohl vzít přivede na své panství. Dnes už Sir nabídku příjme.....když pak dostane jinou nabídku od Sardonicuse, nezbývá mu než ji přijmout....v sázce je příliš moc! 80%(14.2.2015)

Celkem zábavný horor-nehoror, ve kterém hlavní roli hraje krásná ponurá atmosféra stále ještě černobílého snímku, tajemno co se na tom hradě vlastně děje a zcela jasné české reálie (i když jsme ve fiktivní zemi). Jakmile dojde k poodhalení příběhu, je už to spíše úsměvný a ve finále spíše lékařské drama se zajímavým zakončením. Nicméně docela jsem se bavil.(30.11.2013)

• - Ve filmu je Gorslava zčásti česká a zčásti polská, podle jmen a různých nápisů. Tedy jména jsou jen polská. (Caelos)

• - Ve filmu se objeví československý lístek do Národní loterie. (Caelos)